I ve studené vodě umyjete dokonale nádobí | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

I ve studené vodě umyjete dokonale nádobí

7. 4. 2015

Mastné pánvičky, zaschlé zbytky škrobu po vaření rýže, těstovin nebo brambor? Říkáte si, už je to tu zase? Zdlouhavé otravné drhnutí a ruce, které jsou po umytí nádobí v horké vodě vyschlé jako troud? Tak to být nemusí. Nová generace přípravků Pur Cold Boost posouvá mytí nádobí na zcela jinou úroveň. Díky speciálním enzymům dokáže nový Pur Cold Boost odstranit o 50 % lépe připečené škrobové zbytky než tomu bylo u jeho předchůdce. Navíc je aktivní i při nízkých teplotách.

Hravě si poradí se všemi nečistotami

Vylepšená receptura Puru Cold Boost obsahuje aktivní enzymy, které tvoří základ této nové generace přípravků na mytí nádobí. Aktivní látky v přípravcích Pur Cold Boost pronikají do hloubky nečistoty, kde aktivně působí, na rozdíl od tradičních přípravků na mytí nádobí, které účinkují jen na povrchu nečistot. Dokáží tak rozbít i velmi odolné připečeniny, jako jsou zbytky těstovin, připálená rýže, nebo zapečené brambory.

Ušetříte

Kromě vypořádání se s mastnotou a připečenými zbytky jídel je nový Pur Cold Boost účinný i ve studené vodě, za což vám bude po mytí nádobí vděčná pokožka vašich rukou. Zároveň každého jistě potěší i fakt, že s touto novinkou můžete i snížit spotřebu teplé vody a ušetřit tak nějaké peníze z rodinného rozpočtu určené na spotřebu energií.

  • Pur Cold Boost je k dispozici od 1. března 2015 v prodeji ve velikostech 450 ml, 900 ml a 1,35 l.

Jak odstranit některé těžko odstranitelné nečistoty

Připáleniny

• Napusťte do hrnce trochu vody, aby pokrývala dno, přidejte prostředek na mytí nádobí, nebo jedlou sodu a lehce vodu ohřejte.

Zaschlé skvrny od kávy, čaje

• Použijte více mycího prostředku, nebo jemný abrazivní prostředek, případně jedlou sodu.

Barevné mapy na nerezovém nádobí

• Do litru vody přidejte jedlou sodu, nebo citrónovou šťávou (2–3 polévkové lžíce) a roztok zahřejte. Nádobí pak do roztoku namočte, nechte chvíli působit, umyjte houbičkou, opláchněte.

Neutralizace pachů – ryby, maso, česnek atd.

• K odstranění použijte běžný mycí prostředek a kartáč, kterým nádobí vydrhněte. Pokud pachy nezmizí, použijte k neutralizaci citrón, nebo jedlou sodu.


publikováno: 7. 4. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, kuchyně, nádobí, úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+