Imunita souvisí také se zdravými zuby | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Imunita souvisí také se zdravými zuby

28. 4. 2022
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Při čištění chrupu ionizačním kartáčkem IONICKISS nepotřebujete zubní pastu.

Výherci: Hana Novotná, Lenka Plachá, Jiří Šrámek

Krásné zuby a zářivý úsměv jsou znakem atraktivity. Ještě důležitější však je, aby byl chrup zdravý. Důkladné čištění zubů pomůže nejen zabránit vzniku zubního kazu, ale podporuje i celkové zdraví organismu. Zjednodušeně lze říct, že zdraví začíná v ústech.

Studie ukazují, že obraz o člověku si vytváříme v průběhu prvních čtyř minut – a úplně první dojem si dokonce formujeme na základě prvních 7 sekund! Zbytečně si budeme cokoli namlouvat, na vzhledu záleží. Podle většiny lidí si jako první na člověku všímáme úsměvu a zubů. Lidé si to uvědomují čím dál více, proto se péče o zuby a ústní dutinu každým rokem zlepšuje. Výsledkem by však neměl být jen zářivý úsměv, ale i zdraví celého organismu. Nedostatečná nebo nesprávná péče o zuby způsobuje zubní plak, který se postupně projevuje v podobě zubního kazu, zánětu dásní či vážnějších onemocnění, jako např. parodontóza. Neléčená onemocnění ústní dutiny mohou vést k poškození vnitřních orgánů jako ledviny, srdce či cévy. Zdravý chrup zase, naopak, přispívá k lepší imunitě.

Imunita souvisí s trávící soustavou

I v období, kdy se většina lidí snaží posilovat imunitu, mnoho z nás netuší, že nejdůležitějším imunitním orgánem jsou naše střeva, kde sídlí 70 až 80 % imunitního systému. Ve střevech žije několik milionů mikroorganismů (např. bakterie, plísně nebo kvasinky), které vytvářejí střevní ekosystém nazývaný mikrobióm. Střevní mikrobióm má na starosti například produkci vitamínu K, který je důležitý kvůli srážlivosti krve. Tvoří se zde víceré vitamíny ze skupiny B, některé aminokyseliny a hormony ovlivňující ukládání tuků v těle, ale i velká část endorfinu, který přispívá k lepší náladě, odbourání stresu nebo snížení bolesti. Při ozdravném fungování střevní mikroflóry přispívá trávící systém ke zvýšení obranyschopnosti organismu. Problém nastává, když se toto fungování naruší, a to vlivem škodlivých bakterií, které se tam dostávají především z ústní dutiny. Ano, mluvíme o těch samých bakteriích, které způsobují vznik zubního plaku!

Za vším hledejte zubní plak

Zubní plak je vlastně kombinace zbytků stravy, bakterií, kyselin a slin, které jsou k povrchu zubů přitahovány působením iontové vazby. Zbavit se ho můžeme důkladným čištěním zubů. Tradiční postupy a běžný zubní kartáček však nejsou vždy dostatečné a většina lidí si tímto způsobem odstraní jen 50 % plaku ze zubů, dásní a jazyka. Jako efektivnější způsob se ukazuje ionizační zubní kartáček IONICKISS, který zuby nejen mechanicky vyčistí, ale doslova odpuzuje zubní plak od povrchu zubů směrem k hlavici kartáčku.

Pokud se zubní plak neodstraní, bakterie, které obsahuje, začnou rozleptávat zubní sklovinu a při jejich delším působení může začít vznikat zubní kaz nebo záněty dásní. A to je nejen bolestivé, ale dokáže to uškodit i zbytku těla. Při konzumaci a pití se totiž část těchto bakterií dostává do trávícího traktu, kde narušují imunitní systém, což může vést k celkovému oslabení organismu, ale i k urychlení nebo vzniku závažných onemocnění jako je arterioskleróza nebo srdečně-cévní onemocnění. To může následně ovlivnit průběh cukrovky nebo reprodukční schopnosti.

Pro zdravé zuby a trávení

Pokud jde o zdraví, jednou z nejdůležitějších věcí je strava a platí to i v tomto případě. Chcete-li se vyhnout vzniku zubního plaku a kazů, je dobré vyvarovat se cukrovinkám a alkoholickým nápojům. Obsahují totiž cukr, který je potravou pro bakterie žijící v ústní dutině, ale i kyseliny, které oslabují zubní sklovinu. Pokud je omezíme, potěšíme nejen své zuby ale i trávení.

Velké množství cukru a kyselin však obsahují i ovoce, ovocné šťávy a některé druhy zeleniny. Na druhé straně ale nabízejí i množství prospěšných látek jako vitamín C, který přímo podporuje zdraví dásní, vláknina zase ovlivňuje tvorbu slin. Z jídelníčku určitě netřeba je vypouštět, po jejich konzumaci je však vhodné dopřát si sklenici vody, která neutralizuje prostředí ústní dutiny a pomůže zabránit vzniku pigmentových skvrn.

Rychlé a efektivní čištění zubů

Nejdůležitější je však péče o zuby. S revolučními zubními kartáčky IONICKISS z Japonska bude čištění zubů nejen rychlé (postačí 2 minuty), ale i efektivní. V porovnání s běžnými zubními kartáčky prokázaly ty ionizační o 48 % lepší účinek při odstraňování zubního plaku. Jsou vhodné pro děti i dospělé a lze je používat bez zubní pasty. Jsou tedy ideální pro nadcházející období dovolených!

www.ionickiss.cz

Soutěžní otázka

Potřebujete při čištění chrupu ionizačním kartáčkem IONICKISS zubní pastu?

a) ano

b) ne

Tři výherci, kteří do 16. 5. 2022 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží ionizační kartáček IONICKISS. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením „ionizační kartáček“.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 28. 4. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, zuby

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+