Jak krotit závislost na mobilu? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak krotit závislost na mobilu?

2. 12. 2021

Společnost Samsung spouští v Česku a na Slovensku pod názvem #SklapniMobil projekt adventního kalendáře zdravého používání mobilu. Projekt pomohli připravit odborníci na digitální závislosti a zdravý životní styl. Jsou mezi nimi Ing. Aneta Baklová, Ph.D, koučka digitálního detoxu, MUDr. Adam Kulhánek, Ph.D., adiktolog a kouč soft skills a PhDr. Marek Madro, Ph.D., psycholog a zakladatel internetové poradny IPčko.sk. Jejich podněty lze stručně shrnout do několika následujících bodů.

Zmapujte své chování

Koučka digitálního detoxu Aneta Baklová doporučuje začít u přehledů, které najdeme v nastavení svého smartphonu v sekci Digitální pohoda nebo Čas strávený u obrazovky. Jak dlouhou dobu denně trávím před displejem? Které aplikace mi berou nejvíc času? Dále si můžeme si klást i hlubší otázky, například při jakých činnostech a kdy po mobilu saháme nejčastěji. Jsou příčinou stres, nebo nuda? Lze tyto impulzy využít jinak?

Najděte si v životě přirozené odměny

Při hraní her či nutkavém používání sociálních sítí se v mozku vyplavuje dopamin, hormon, který způsobuje pocity štěstí. Dopamin se ale uvolňuje také po sportu, dobrém jídle, nebo když trávíme čas s lidmi, které máme rádi. „Najděte si ve svém životě přirozené odměny, při kterých můžete na chvíli odložit mobil,“ radí adiktolog Adam Kulhánek.

Stanovte si časový rámec

„Předejít online závislosti můžete tím, že si nastavíte jasný časový rámec, jak dlouho a k čemu budete internet a technologie v daný den používat,“ říká Adam Kulhánek. Aneta Baklová dodává, že to lze ve většině smartphonů snadno nastavit s pomocí časových limitů pro jednotlivé aplikace.

Dělejte si pauzy

„Hlavním projevem online závislosti je tzn. salience. Stav, kdy telefon, hra nebo sociální sítě uživatele naprosto pohltí, až zapomene na čas,“ pokračuje Adam Kulhánek. Rychlým řešením je dát si při online zábavě krátkou pauzu. Stav pohlcení se tím ihned přeruší.

Najděte podporu u svých blízkých

Rozhodnutí dát si digitální detox nebo se odpojit se na nějakou dobu z online prostředí může být pro některé poměrně jednoduché a pro jiné zase náročné, může vyvolávat až stavy úzkosti. „Pokud se rozhodnete pro digitální detox, informujte o tom své přátele, rodinu a blízké a požádejte je o partnerství a podporu,“ radí psycholog Marek Madro.

Web s adventním kalendářem zdravého používání mobilu #SklapniMobil je již otevřený pro zájemce o tuto netradiční výzvu. Nejde však o terapeutický nástroj. „Výzva je koncipovaná tak, aby vás především bavila. Doufám však, že si v rámci plnění úkolů přijdete na něco, co vám pomůže změnit přístup k digitálním technologiím,“ uzavírá spoluautorka kalendáře a koučka Aneta Baklová.

  • Adventní kalendář zdravého používání mobilu #SklapniMobil začal denní výzvy zveřejňovat od 30.11 ve 20.00. Spolu s dalšími informacemi je najdete na webu www.sklapnimobil.cz

publikováno: 2. 12. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: akce, mobil, psychika

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+