Jak můžete chránit svého psa před útoky klíšťat? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak můžete chránit svého psa před útoky klíšťat?

2. 5. 2023

Přichází teplé počasí a s ním hlavní sezóna klíšťat. Během letních měsíců je ochrana proti klíšťatům pro mnoho majitelů psů automatická. Ale klíšťata mohou útočit už nyní, když teplota překročí jen 5 stupňů Celsia.

„Hlavní sezóna klíšťat je díky vyšším teplotám zejména na jaře a v létě. Klíšťata ale začínají být aktivní již koncem zimy. Jejich aktivita roste během jara, a to především ve vlhkém počasí. Pokud tedy jdete se svým psem v jarních dnech ven do přírody, je dobré jej chránit antiparazitiky,“ říká Eliška Tázlarová ze společnosti Aveflor.

Klíšťata jsou pro psy velkým nebezpečím

Klíšťata a jimi přenášené nemoci jsou vážným zdravotním rizikem pro všechny psy, ale díky moderním antiparazitikům je možné tento problém efektivně kontrolovat.

Mezi nebezpečné choroby, které klíšťata přenášejí, patří například lymská borelióza, ehrlichióza nebo babesióza. Všechny tyto choroby způsobují závažná onemocnění ovlivňující imunitní systém.

Může docházet například k častým infekcím kůže, k potížím s dýcháním, ke zhoršení funkce ledvin nebo zánětům v různých orgánech. Důležitá je proto včasná prevence.

Prevence a ochrana

Pro prevenci psa před klíšťaty existuje několik možností. Ideální volbou jsou přípravky ve formě spreje nebo pěny, které u psů zajistí rovnoměrnou ochranu po celém těle. Spolehnout se můžete například na Arpalit NEO přípravky. „Po aplikaci na psa se vstřebávají pouze do kůže a odtud se pak postupně a rovnoměrně uvolňují do srsti a nezatěžuje krevní oběh. Mají larvicidní i ovicidní účinek a vašeho pejska ochrání až na 4 týdny,“ říká Eliška Tázlarová a pokračuje: „Žijete-li v přírodě, je výhodnější stálá ochrana, jako je například elektronický odpuzovač parazitů Arpalit, který ochrání zvíře až 10 měsíců.“

Důležitá je také pravidelná kontrola celého těla zvířete, převážně místa, kde se klíšťata často přichytávají, jako je hlava, krk a třísla. Pokud klíště objevíte, je potřeba ho co nejdříve odstranit a postižené místo důkladně vydezinfikovat.


publikováno: 2. 5. 2023, v rubrice Domácnost
Štítky: klíště, pes

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+