Jak na čerstvý vzduch ve vaší chatě | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak na čerstvý vzduch ve vaší chatě

24. 5. 2021

Mít svou chatu nebo chalupu je snem mnoha lidí. Kdo však takovou nemovitost vlastní, ví, že nepřináší jen radosti, ale také starosti. Jednou z nich může být zatuchlý vzduch, který nemilosrdně udeří do nosu hned u vstupu. Jak si ale se zatuchlinou poradit a při nejlepším se jí nadobro zbavit?

Vyvětraná chata

V chalupách, které jsou celý týden uzavřené a nevětrané, se drží vlhkost a vznikají plísně. Právě ty s sebou přináší celou řadu zdravotních rizik, jako jsou alergie, kožní vyrážky, potíže s dýcháním či bolesti hlavy. Zajistit průběžné větrání objektu po dobu vaší nepřítomnosti se může jevit jako nesplnitelná mise, přesto tomu tak není. Rychlá rada zní: pokud tedy nejde o vaši první letošní návštěvu chaty, ihned po svém příjezdu otevřete všechna okna i dveře, a to i tam, kde obvykle nevětráte (půda, sklep), aby mohl vzduch proudit. Z dlouhodobého hlediska byste ale měli uvážit investici do moderních pomocníků, kteří pravidelné větrání zařídí za vás i v době vaší nepřítomnosti.

Naprogramujte si chytré větrání

Jako řešení se nabízí pořízení programovatelné větrací jednotky. Například KORAVENT 100 představuje způsob řízené výměny vzduchu podle potřeby aktuálních obyvatel objektu. Tato jednotka zajistí automatické větrání a vysoký útlum vnějšího hluku, a to v jakoukoli denní či noční hodinu nebo v době, kdy v chalupě nikdo není. Díky filtrům nehrozí problémy s prachem nebo pyly. Mezi přednosti jednotky patří možnost naprogramování času a délky doby větrání, ale i např. signalizace výměny filtru prachových částic. Indikátor jednotky totiž sám upozorní na to, kdy je třeba filtr vyměnit. Díky svým vlastnostem je lokální větrací jednotka KORAVENT vhodná do chat a chalup všech velikostí.

Ještě vychytanější řešení může představovat lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku KORASMART 1300. Tento přístroj mimo jiné disponuje funkcí automatického odvlhčování. V létě je totiž doporučena správná vlhkost vzduchu v místnosti od 40 do 50 %, v zimě je to od 45 do 60 %. Pokud vlhkost vzduchu v místnosti klesne pod 55 %, KORASMART 1300 se automaticky přepne na základní stupeň větrání. Pakliže vlhkost vzduchu v místnosti přesáhne 55 %, automaticky zvýší průtok vzduchu. V případě že má venkovní vzduch vyšší vlhkost než vzduch v místnosti, KORASMART funguje pouze na základní stupeň větrání, aby venkovní vzduch dále nezvyšoval vlhkost v místnosti.

Rozhodně jej tedy využijete v místech, kde nemáte možnost pravidelně větrat. Jeho tichý provoz si vás jednoduše získá a díky volitelným filtrům vás už nebudou obtěžovat pyly a další nečistoty z venku, které se do obydlí běžným větráním dostanou. Přístroj se správně zvoleným filtrem tak může pomoct řešit problémy alergiků či osob s respiračními obtížemi.

www.korado.cz


publikováno: 24. 5. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: alergie, byt, chata, nové technologie, odpočinek

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+