Jak předejít jednorázovámu odpadu na cestách | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak předejít jednorázovámu odpadu na cestách

30. 6. 2023

Možná si to ani neuvědomujeme, ale během cestování vzniká enormní množství jednorázového odpadu. Spotřebováváme spoustu igelitových tašek a pytlíků, kupujeme balenou vodu nebo nápoje v malých lahvích, drinky usrkáváme brčkem. Na cesty sebou bereme zbytečnou kosmetiku nebo oblečení a zpět si vozíme nesmyslné suvenýry. Cestovat se ale dá i ekologičtěji a s menším dopadem na životní prostředí. Stačí se řídit pár zásadami „zero waste travelling“. Cestování si při něm můžeme užívat naplno a zároveň nevytváříme žádný nadbytečný odpad.

Nechte si inspirovat našimi tipy a uvidíte, že vás rychle napadne i spousta vlastních. Třeba nekupovat kávu do jednorázových plastovo-papírových kelímků a dovolit si ji vychutnat někde v šálku na terase s krásným výhledem. Jste přece na dovolené.

Napište si seznam

Přemýšlejte, co opravdu potřebujete a kam a na kolik dní jedete. Jednotlivé věci si pak pečlivě sepište … a pak si dejte pauzu. Až se k seznamu po dvou až třech dnech znovu vrátíte, tak na něm určitě najdete položky, které budete schopni nechat doma. Zkrátka usoudíte, že už je nepotřebujte. Celý proces s „pauzou“ můžete klidně několikrát opakovat. Ze začátku se vám možná třídění bude zdát obtížné, ale zkuste to. Sami uvidíte, že i když sebou na cestu povezete jen „vytříděný“ obsah, nebude vám nic chybět.

Jsou suvenýry opravdu nutné?

Bylo zvykem, a v některých rodinách stále je, vozit z každé dovolené celé rodině nebo známým nějakou upomínku. Zkuste si ale položit otázku: Udělala by mi opravdu radost vzpomínka na cestu nebo dovolenou někoho jiného? Co s magnetkou na ledničku, soškou velblouda nebo vázičkou z mušlí? Pravděpodobně se z nich stanou lapače prachu. Zkuste místo těchto malých zbytečností strávit po dovolené se svými blízkými čas. Ukažte jim pár fotek a společně se zasmějte při příhodách, které jste zažili.

Místo tekutého šamponu si vezměte tuhé mýdlo

Čtvrt litru sprchového gelu zabere v kufru daleko víc místa než tuhé mýdlo. K tomu hrozí ještě jeho vylití, takže je nutné ho z bezpečnostních důvodů obalit do folie nebo igelitového pytlíku. Navíc do příručního zavazadla v letadle si ho vzít nemůžete, protože nesplňuje limit na množství tekutin. Není tedy nic jednoduššího, než ho vyměnit za tuhé mýdlo. To je daleko skladnější, při cestování praktičtější a používat ho může celá rodina (v případě dvou koupelen ho stačí jednoduše překrojit nožem). Vyzkoušet můžete například Přírodní detox mýdlo s aktivním uhlím značky Binchio. Je vhodné pro každodenní používání, zbavuje pleť toxinů a nečistot a zanechává ji jemnou. I přes svou černou barvu mile překvapí exotickou vůní lotosu a jasmínu, které navodí pocit celkové pohody a vitality. Podobně můžete na cestách vynechat i šampony a místo nich používat tuhé šampuky.

Vlastní kvalitní voda místo balené

Určitě jste už cestovali letecky, takže víte, že přes kontrolu se nedostanete s vlastním nápojem. Když si ale do tašky nebo batohu přibalíte vlastní prázdnou lahev nebo termolahev na vodu, můžete si ji za kontrolou dopustit a nemusíte si tak kupovat předraženou vodu v plastu. Vlastní lahev ale využijete i v destinacích, kde je možné pít vodu z kohoutku. V těch ostatních, kde je opravdu nutné koupit vodu balenou, můžete sáhnout alespoň po velkém balení a vodu na pití přelít do své lahve. Vyhnete se tak nákupu malých nesmyslných lahviček vody, ze kterých vzniká jen další zbytečný odpad. Vybavit se můžete třeba termolahví Binchio z dvojitého borosilikátového skla. Má čajový infusér, který lze v létě využít i na kousky ovoce nebo bylinky a vodě dodat svěží příchuť. Pokud si do ní pořídíte ještě filtrační tyčinku z aktivního uhlí Binchio budete mít čistou vodu stále sebou.

Přejděte na bambusové zubní kartáčky

To, že je bambus přírodní materiál a je ekologičtější než plasty už všichni víme. Jenže on je také daleko lehčí než plast. A přesně pro tyhle dvě věci se vyplatí cestovat s bambusovým zubním kartáčkem.

Žádné plastové a jednorázové sáčky

Jejich spotřeba při cestování je až neuvěřitelná. Do plastu vám v některých zemích zabalí doslova kdeco a s igelitovou taškou za vámi ještě běží z obchodu, protože jako zákazník na ni máte právo. Noste si proto na nákup svoji plátěnou tašku a vlastní pytlíky ze síťoviny používejte i při nákupu ovoce a zeleniny. K balení potravin, ale i svačinek na výlety můžete používat i ekologické voskované ubrousky, které jsou skvělou alternativou potravinové folie.

  • Všechny zmíněné produkty lze koupit na e-shopu www.binchio.com, který nabízí i další originální ekologické výrobky inspirované zero waste a cirkulární ekonomikou.

publikováno: 30. 6. 2023, v rubrice Domácnost
Štítky: cestování, ochrana přírody

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+