Jak se správně zorientovat v cenách pracích prostředků? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak se správně zorientovat v cenách pracích prostředků?

14. 6. 2013

Ruku na srdce, víte, kolik pracího prostředku je třeba skutečně použít nebo dávkujete jen „přiměřeně“? Správným dávkováním můžete ušetřit hodně peněz. Dnes však existuje mnoho druhů a forem pracích prostředků s různými koncentracemi, a tím pádem i s různým dávkováním. Víte, jak si správně zkontrolovat kolik pracích dávek obsahuje právě ten váš prací prostředek a kolik za něj skutečně zaplatíte?

Sypké, tekuté, kapsle

Za poslední roky prošel trh pracích prostředků zásadními změnami. Nejenže se zavedly předdávkované prací prostředky, ale zároveň přišel Persil s kompaktací sypkých pracích prostředků. Tím na trhu vznikla situace, kdy se spotřebitel začíná těžko orientovat v tom, co který prací prostředek opravdu nabízí. Velmi jednoduchým měřidlem na srovnání jednotlivých pracích prostředků je právě prací dávka.

Co to je prací dávka?

Jedna prací dávka je standardně stanovená jako množství pracího prostředku potřebného na vyprání standardního množství středně znečištěného prádla, a to při použití středně tvrdé vody. Tato definice vychází z Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č: 648/2004/EEC o pracích prostředcích. Velikost jedné prací dávky se uvádí buď v litrech, gramech nebo v počtu kusů, a to v závislosti na formě pracího prostředku. To, kolik pracích dávek obsahuje právě váš prací prostředek, určíte jednoduše, a to díky tomuto znaku.

Jaké množství prášku či gelu použít?

Odpověď najdete vždy na zadní straně obalů jednotlivých pracích prostředků. Tam se nachází tabulka určená pro praní 4 – 5 kg suchého prádla, která prozradí, jak dávkovat v případě, že máte mírně, středně nebo velmi zašpiněné prádlo, a to vše se zohledněním tvrdosti vody. Například pro jednu pračku středně zašpiněného prádla při použití středně tvrdé vody vám postačí 100 g běžného pracího prášku.

Pokud však budete prát se sypkým pracím prostředkem Persil Expert, který je koncentrovaný, postačí vám na stejné množství prádla pouze 80 g.

Jestliže dáváte při praní přednost gelu, tak v případě Henkel gelových produktů vám postačí jenom 73 ml gelu na 1 praní, a to při dodržení stejných podmínek.

Bez odměřování

Vyznavači nových trendů v podobě předdávkovaných pracích prostředků, jako jsou například gelové kapsle Persil Expert Duo-Caps či tablety Persil Expert Tabs, už při dávkování nemusí přesně odměřovat. V případe Persil Expert DuoCaps stačí na jedno praní 1 ks gelové kapsle a v případě Persil ExpertTabs stačí 2 ks práškových tablet.

Jak se projeví chyb v dávkování?

Nadměrná dávka pracího prostředku Není třeba se obávat přímého poškození textilií. Pocítí to však vaše peněženka a životní prostředí.

Nedostatečná dávka pracího prostředku Pokud je dávka pracího prostředku nižší, než vyžaduje stupeň znečištění prádla a tvrdost vody, nedosáhnete očekávaného výsledku. Pokud málo dávkujete již delší dobu, vaše prádlo začne šednout a jeho vzhled se zhorší. Barevné textilie dostanou šedivý nádech, barvy ztratí jas, špína se úplně neodstraní a mohou vznikat mastné šedé žmolky.

Kam přesně dávat prací dávky? Způsob dávkovaní závisí od toho, jaký druh pracího prostředku používáte. Univerzální prací prostředky se dělí podle

  • Sypké prací prostředky – doporučenou prací dávku dávkujeme přímo do přihrádky v pračce.
  • Tekuté prací prostředky – doporučená prací dávka se ponechává v odměrce a vkládá se přímo do bubnu na prádlo.
  • Předdávkované prací prostředky – požadovaný počet gelových kapslí se vkládá pod prádlo přímo do bubnu pračky; práškové tablety se vkládají přímo do přihrádky pračky.

Jak se zorientovat v cenách pracích prostředků?

Stačí, když si cenu pracího prostředku vydělíte počtem pracích dávek. V mnoha obchodech již najdete uvedený přepočet ceny za 1 prací dávku. A máte to! Nezapomínejte, jedna prací dávka je standardně stanovená, a tudíž pro všechny výrobce stejná.

Nadýchané a hebké prádlo po aviváži

Stejně jako u pracích prostředků je informace o přesném dávkování aviváže k dispozici na zadní straně obalu, přičemž doporučené dávky jsou, stejně jako u pracích prostředků, standardně určené pro pračku o obsahu 4 – 5 kg suchého prádla. Dávkování je velice snadné. Například k odměření správného množství aviváže Silan jednoduše použijte uzávěr lahve. Do něj odměřte a vlijte do dávkovače pračky do přihrádky určené pro aviváž.


publikováno: 14. 6. 2013, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, praní

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+