Jak správně nastavit klimatizaci a neohrozit zdraví | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak správně nastavit klimatizaci a neohrozit zdraví

19. 6. 2020

Venku sauna, uvnitř mrazák. Tak takhle tedy ne. Pokud nastavujete klimatizaci na úroveň příjemnou pro Eskymáky, rozhodně neděláte dobře a koledujete si o pořádný zdravotní problém. Nastavení klimatizace má totiž svá pravidla, která byste měli respektovat, tedy pokud nechcete nastydnout, mít angínu, svalové problémy či všechno najednou.

Nastavte správně teplotu

Cílem klimatizace je zpříjemnit vám pobyt ve vnitřních prostorách, když jsou venku tropy. Vysoká vnitřní teplota totiž není nic příjemného. Hůře se vám dýchá, jste malátní, unavení, bolí vás hlava a o spánku si můžete nechat jen zdát. Správné nastavení klimatizace je přitom jednoduché. Stačí se řídit základním pravidlem:

ROZDÍL MEZI VNĚJŠÍ A VNITŘNÍ TEPLOTOU BY NEMĚL BÝT VYŠŠÍ NEŽ ŠEST STUPŇŮ CELSIA.

Když toto pravidlo budete dodržovat, žádné riziko nastydnutí vám nehrozí, a naopak bude klimatizace pro vaše zdraví prospěšná. Také si dejte pozor na to, abyste neseděli přímo pod zařízením a nenechali na sebe přímo proudit studený vzduch. V takovém případě jsou hned na světě svalové problémy z ofouknutí nebo se dostaví nastydnutí a případně i angína.

Tip: Aby na vás přímo nefoukalo, zvažte pořízení mobilní klimatizace. Jak její název napovídá, dá se umístit v různých místnostech a na různých místech v místnosti. Můžete jednoduše regulovat směr proudu vzduchu.

Jestliže chcete využívat klimatizaci přes noc, vybírejte modely s režimem „sleep“, abyste ve spánku zbytečně neprochladli. Noční režim zajišťuje příjemné klima bez obav z podchlazení a je velmi tichý, aby vás nerušil.

Pijte

V neposlední řadě dostatečně pijte. Klimatizace totiž vysušuje vzduch, takže pitným režimem předcházíte vysychání sliznic. U nejnovějších typů klimatizací ale ani suchý vzduch řešit nemusíte, protože již v sobě mají zabudovaný zvlhčovač. A nejen ten, díky soustavě filtrů fungují také jako čističky vzduchu.

Obecně jsou moderní klimatizace velmi účinné a disponují celou řadou funkcí, například je můžete nastavit tak, aby se automaticky zapnuly několik minut před tím, než přijdete domů. Ovládat se dají na dálku, přes počítač nebo mobilní telefon (vybírejte přístroje s označením „wifi“).

Větrejte

Používáte klimatizaci? Větrejte! Mnoho lidí se mylně domnívá, že když z klimatizace proudí vzduch, větrat už nemusí.

Opak je ale pravdou. Vzduch, který klimatizace fouká do místnosti, je cirkulační, tedy ten, který je již v místnosti a jen se v zařízení ochladí. Zdravý čerstvý vzduch dodáte, když budeme alespoň jednou denně pořádně větrat. Ideální dobou pro větrání je brzo ráno nebo později večer, kdy už nepanují největší horka.

Pokud je ovšem klimatizace v chodu, je třeba nechat okna zavřená pro dosažení požadovaného efektu ochlazení.

Tip: Pokud nechcete přímo investovat do klimatizace, existují další možnosti, jak v létě ochladit místnost. Najdete je v článku: 6 tipů, jak v létě nejlépe ochladit místnost.

Nyní už víte, že klimatizace není zdraví škodlivý přístroj, ale naopak skvělý pomocník. Jen stačí znát základní pravidla používání.


publikováno: 19. 6. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, byt, klimatizace, léto

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+