Jak správně umýt okna? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak správně umýt okna?

19. 5. 2016

Snažíte se s jarem a hezkým počasím umýt okna, ale pořád se vám nedaří, aby se dokonale leskla? Ve spolupráci s úklidovými profesionály ze startupu LidskáSíla.cz přinášíme několik zaručených rad a správný postup.

Jaro je pro mytí oken ideální

Teplota se už nepohybuje pod nulou, kdy je mytí oken neefektivní, protože přípravek určený k mytí oken není v takto nízkých teplotách účinný. Nejúčinnější je umývat okna od cca 5 °C výše. Venku není horko, ve kterém se čisticí prostředky na okna pro změnu rychle odpařují, a mytí oken je tedy také neefektivní. Jaro je na mytí oken ideální také proto, že svítí sluníčko, které nám dokáže hezky ukázat případné nedokonalosti ve formě čmouh.

Alkohol a čpavek

Ideální přípravek na mytí oken obsahuje podle Ivety Čekanové, odborníka na úklid a hlavní školitelky dam na úklid z LidskáSíla.cz alkohol nebo čpavek. Přípravky z čpavku sice zrovna hezky nevoní, ale mají i odmašťující účinek.

Při mytí oken začínejte vždy rámy

„Rámy umyjte teplou vodou a přípravkem. Pro usnadnění doporučuji přípravek na okna nastříkat přímo na vlhký hadřík a rámy řádně umýt, nakonec rámy očistěte čistou vodou,“ radí Iveta Čekanová. Nezapomeňte na vrchní stranu rámů a také na prostor mezi okny.

Na mytí oken je ideální rozmývák na okna a stěrka. Okna jsou po zimě velmi znečištěná, proto se nebojte rozmývák namočit, lehce vyždímat, nastříkat si prostředek na okna přímo na něj a pořádně rozmydlit po okenních tabulích.

Nakonec pracujte se stěrkou

Tahy stěrkou dělejte vždy vodorovně v jednom směru. Pravákům se nejlépe pracuje zleva doprava. Jednotlivé tahy stěrkou lehce překrývejte, vyhnete se tak mokrým linkám mezi jednotlivými tahy stěrkou. „Dávejte pozor, aby vám voda od stěrky nestékala přes okenní rámy na parapet a dále – například na omítku,“ upozorňuje Čekanová z LidskáSíla.cz.

Stále to není ono? Použijte mikrovlákno

Pokud mají okenní tabule i přes precizní tahy stěrkou čmouhy, použijte mikrovláknový hadřík na doleštění oken. A pak už se jen kochejte výhledem na probouzející se přírodu.

  • A pokud si chcete dát pauzu, věnovat se něčemu příjemnějšímu a s mytím oken se vůbec netrápit, stačí to přenechat profesionálům z https://lid­skasila.cz.

publikováno: 19. 5. 2016, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+