Jak správně větrat v zimě | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak správně větrat v zimě

22. 12. 2020

Větrání je důležité, ať už žijete v bytě nebo v rodinném domě. Když se doma nevětrá, nebo se větrá nesprávně, pak vám mohou vznikat plísně, budete mít vydýchaný vzduch, zbytečně bude unikat teplo, dům bude vlhký a vzduch suchý. Mnozí poté investují do přístrojů, jako jsou zvlhčovače a odvlhčovače a přitom ve většině případů stačí začít správně větrat. Špatné větrání přináší i zdravotní rizika (tzv. syndrom nezdravých budov). V tomto článku se podíváme, jak efektivně větrat v zimním období.

Intenzivní větrání je základ

Nejlepší výměnu vzduchu zajistí intenzivní větrání s okny dokořán. V zimě by však mělo být krátké, ideálně takové, aby se vytvořil průvan. Obecně se v zimě doporučuje větrat několikrát denně spíš krátce, ale častěji. Místnost (nábytek ani zdi) tak neprochladnou a nám se zbytečně nezvýší účet za teplo. Akumulované teplo tak v bytě zůstává.

Ideální je ztlumit topení a 5 minut intenzivně větrat v celém domě. To můžete udělat dvakrát až třikrát denně. Máte tak jistotu přísunu čerstvého vzduchu.

Proč nevětrat ventilačkou

Spousta lidí, kteří si uvědomují, že je potřeba větrat i v zimě, používá k větrání mikroventilaci. Když však necháte déle otevřenou ventilačku, není to efektivní. Uniká vám cenné teplo, vzduch se pořádně nevymění a navíc se kolem oken začne srážet vlhkost, což samozřejmě podporuje vznik plísní, které doma nikdo nechce.

Dlouhodobé větrání na mikroventilaci v zimě může navíc poškodit kování, které by mohlo namrznout.

Jak už bylo řečeno, chybné větrání podporuje zbytečné úniky tepla. Kromě správného větrání zabráníte únikům tepla například investicí do nových oken. Stačí koupit cenově dostupná a kvalitní plastová okna, a nejčastější důvod úniku tepla máte vyřešen. To platí i staré vchodové dveře, které už tolik netěsní. Pořízením nových výrazně zlepšujete tepelnou izolaci domu. To jsou však už větší investice, správné větrání můžete začít provozovat už dnes a zdarma.

Závěrečný TIP: Trápí vás doma plíseň? Přečtete si, jak ji vyvětrat, a co dalšího můžete udělat v tomto článku.


publikováno: 22. 12. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, dům, prevence

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+