Jak ušetřit na energiích v domácnosti | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak ušetřit na energiích v domácnosti

6. 7. 2021

Ceny za elektřinu a plyn kontinuálně rostou a české domácnosti si tak musejí každý rok sahat hlouběji do kapsy. Málokdo to však řeší a namísto odevzdaného placení složenek podniká aktivní kroky, jak výdaje na energie v domácnosti snížit. Je spousta možností, z nichž některé vyžadují investice, jiné zase změnu nastavení mysli a chování. Některé kroky jsou dokonce tak jednoduché, že je v běžném životě ani nepocítíte a nemusíte se kvůli nim zásadně uskromňovat. Díky tomu máte kontrolu nad situací a nemusíte se děsit pokaždé, když vám dorazí pravidelné vyúčtování do schránky.

Ušetřete při koupi spotřebiče

Vždy je snazší zajímat se o úsporu elektřiny už při výběru spotřebiče, než řešit úsporu v plně vybavené domácnosti. Není totiž spotřebič jako spotřebič – některé elektřinu ze zásuvky čerpají úsporně, jiné jsou nenasytnými žrouty. Při nákupu vám pomůže se zorientovat sada energetických štítků, které dělí produkty do skupin označených písmeny A až D. Kategorie A+++ je nejzelenější, naopak spotřebiče označené písmenem D jsou energeticky nejnáročnější.

Využívejte vysoký a nízký tarif

Pořádně si prostudujte vaši smlouvu o dodávkách energií. Je možné, že v ní najdete dvoutarifní sazbu za elektřinu – to znamená, že v různých časech máte jinou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, pouštějte energeticky náročnější spotřebiče jako pračka, myčka nebo trouba v čase, kdy je energie levnější.

Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dnes působí na českém trhu kromě dominantních hráčů i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí lidé zůstávají ze setrvačnosti u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Tuto cenu dokáže garantovat díky tomu, že část dodávek elektřina pokrývá z vlastní produkce v České republice, nebo výhodnou koupí plynu na energetických burzách v období, kdy je elektřina nejlevnější. Navíc jde o prověřeného a tradičního poskytovatele, který působí na trhu s energiemi od jeho úplného počátku.

Sviťte účelně

Popřemýšlejte nad efektivitou vašeho osvětlení doma. Pokud večery trávíte u televize nebo čtením knihy v posteli, není potřeba mít rozsvícené centrální světlo. Dostatek přesně mířeného světla vám poskytnou i lampičky. Tím ušetříte energii, ale zároveň se vám bude lépe usínat – je vědecky potvrzeno, že přílišné vystavení umělému světlu večer zhoršuje kvalitu spánku.

Vařte šetrně

Na vaření používejte méně vody a hrnce zakrývejte pokličkou, aby neunikala pára. Bez pokličky je totiž na uvaření pokrmu potřeba čtyřnásobně více energie. Pokud připravujete jídlo s dlouhou dobou přípravy, využívejte papiňák.


publikováno: 6. 7. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, dům, elektro, šetříme peníze

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+