Jak vybrat anatomický polštář? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jak vybrat anatomický polštář?

18. 9. 2020

Trápí vás bolest krku a šíje? Cítíte se ráno nevyspale? Můžete chodit do postele už před 9. hodinou a spát doporučovaných 8 hodin, kvalita vašeho spánku se ale jen tak nezlepší. Problém pravděpodobně dřímá hned pod vaší hlavou.

Anatomický polštář ─ asi každý z vás už o něm někdy slyšel. Pro náš krk je to pohlazení na těle i na duši. Výběr ideálního polštáře může představovat úlevu od bolestí a křečí svalů, konec nespavosti nebo chrápání.

Jak vybrat anatomický polštář?

Vybrat správný polštář není raketová věda. Důležité pro vás budou především 2 hlavní body:

● Materiál

● Poloha, ve které spíte

Materiál je důležitý

Ve většině případů jsou anatomické polštáře tvořeny z pěny. Nejčastěji se jedná o paměťovou pěnu, která se také pojmenovává jako tzv. líná neboli viscoelastická pěna. Dalším typem jsou potom polštáře z molitanu.

Líná pěna je velmi inteligentní materiál. Reaguje na teplotu těla díky čemuž dokáže přizpůsobit svůj tvar liniím a potřebám vašeho těla. Při zahřátí změkne, a naopak při ochlazení zase tuhne. Do své původní polohy se ale anatomický polštář z paměťové pěny vrací velmi pomalu, takže si dobře pamatuje tvar vaší hlavy.

Poloha spánku hraje také svou roli

Aby byl účinek anatomického polštáře co nejefektivnější, vybírejte ho i podle polohy, ve které nejčastěji spíte.

Na boku ─ spíte-li v této poloze, potřebujete polštář, který udrží hlavu a páteř v jedné rovině. Zvolte proto pevnější polštář.

Na zádech ─ jestliže usínáte v této poloze, vybírejte si polštáře nižší. Potřebujete totiž vyvážit poměr hlavy a hrudníku. Příliš vysoký polštář by nepřirozeně napínal hlavu k hrudníku a vaše šíje by tak dostávala pěkně zabrat.

Na břichu ─ nižší a tvárnější polštář pro vás bude to pravé. Krční svalstvo by vám za vyšší polštář asi nepoděkovalo.

Ortopedický, anatomický nebo zdravotní polštář?

Ztrácíte se v pojmech? Nebojte se, osvětlíme vám názvy jednotlivých typů polštářů tak, abyste přesně věděli, kterou variantu si vybrat.

Anatomické polštáře

Smyslem anatomického polštáře je držet vaše tělo při spánku ve správné poloze. Jedná se o ergonomicky tvarované polštáře, které napomáhají k pohodlnému a zdravému spánku. Pokud je polštář označený CE značkou, je zároveň i klinicky testovaný. To znamená, že se může polštář označit jako zdravotní polštář.

Ortopedické polštáře

Aby se mohl polštář nazývat ortopedický, nepotřebuje splňovat žádné směrnice nebo normy. Toto označení nesou výrobky, které pomáhají předcházet problémům s páteří, bolesti hlavy i celého těla. Nejsou ale nijak klinicky hodnoceny a nemusí k nim být doloženy certifikáty.

Zdravotní polštáře

Produkty s tímto označením musí splňovat hodnocení podle zákona o zdravotních prostředcích. Samozřejmostí je potom i značka CE, které dokazuje, že výrobek splňuje všechny zdravotní směrnice. Zdravotní polštáře musí být zdravotně nezávadné a jakákoliv rizika spojená s používáním polštářů jsou přijatelná v porovnání s užitkem, který z polštářů máte. Ke zdravotnímu polštáře musí být doložen i certifikáty nebo hodnocení, které dokazují výše zmíněná fakta. Anatomické polštáře se často zaměňují právě za zdravotní polštáře.

Stručně a jednoduše. Zdravotní polštář může a nemusí být zároveň anatomický polštář. A pokud hledáte ideální polštář pro váš spánek, navštivte web picaso-m.cz. Jedná se o českého výrobce lůžkovin, který nabízí kvalitní produkty ruční výroby.


publikováno: 18. 9. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: bydlení, postel, spánek

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+