Jezdí vaše děti bezpečně v autě? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Jezdí vaše děti bezpečně v autě?

18. 9. 2015

Dopravu autem s dětmi není radno podceňovat. Ať s nimi jedete jen za roh do obchodu nebo stovky kilometrů na druhou stranu republiky, vždy pamatujte na jejich bezpečnost. Nezáleží totiž pouze na vašich řidičských dovednostech, ale i na ostatních řidičích. Proto je důležité dodržovat bezpečností pravidla, která uchrání nejen vás, ale i vaše děti v případě, že by vás na silnici něco překvapilo. Jaká jsou bezpečnostní pravidla, která bychom měli při usazení dítěte do auta dodržovat a znát, co je pro děti nebezpečné či naopak žádoucí a jaké jsou nejnovější vychytávky, poradí František Peterka ze specializovaného dětského obchodu Proděti.cz.

Autosedačka je základ

Převoz dětí v autě upravuje kvůli bezpečnosti také zákon. Kromě toho, že musí být dítě připoutáno, je podle věku dítěte vyžadován také speciální zádržný systém, tedy autosedačka. Konkrétně se tyto podmínky týkají dětí pod 150 cm, 36 kg a 12 let věku. Od novorozeneckého věku do 12 let je tedy důležité dítě přepravovat v autosedačce. „Existuje několik typů sedaček v závislosti na konkrétním věku a váze dítěte. V průběhu jeho života tedy vystřídáte minimálně tři typy sedaček, které spadají do tří až čtyř speciálních kategorií. Od tzv. vajíčka pro novorozence a kojence, přes sedačku se zádovou opěrkou (existují dva typy) až po podsedák. Sedačku vybírejte vždy s dítětem, aby byla správné velikosti a dítě se v ní také dobře cítilo,“ radí František Peterka z Proděti.cz. A nezapomeňte, že dítě musí být v autosedačce vždy připoutáno bezpečnostním pásem, jinak autosedačka postrádá svůj význam a dítě při nárazu neochrání.

Airbagy a systém ISOFIX

Pokud dítě usadíte do zádržného systému na sedadlo spolujezdce, je třeba vždy vypnout airbag, případně je nutné jej deaktivovat dle návodu výrobce automobilu. Ten bývá nejen v příručce, ale často i ve formě samolepky přímo v interiéru vozu, nejčastěji jej najdete na přístrojové desce z boku spolujezdce apod. „Pro správné ukotvení dětské autosedačky a její lepší stabilitu byl výrobci vozidel vyvinut tzv. systém ISOFIX. Jedná se o speciální kotevní bod, díky kterému je sedačka spojena přímo s rámem vozu. Dalším bezpečnostním prvkem rozšiřující systém ISOFIX je tzv. Top Tether, jedná se o horní pás, který se připevňuje přes sedačku z vrchu a zabraňuje tak jejímu překlopení sedačky. Pokud systém ISOFIX v autě máte, pamatujte na to pří výběru autosedačky, která se liší od klasického typu,“ doporučuje František Peterka.

Komfort při vzdálenějších cestách

Pokud se vydáváte s dětmi na delší cestu, pořiďte si do auta „zlepšováky“, které zpříjemní cestu vám i dětem. Aby vaše děti neškrtily bezpečnostní pásy nebo jim nezpůsobovaly zbytečná omezení, můžete vyzkoušet speciální zvířátka na pásy Seat Pets. Ty zajistí dětem nejen zábavu, ale také pohodlí i v případě spánku, kdy se můžou pohodlně uložit na hlavu zvířátka a nepadá jim tak hlava ze strany na stranu. Dalším velkým pomocníkem může být zpětné zrcátko určené speciálně pro kontrolu dětí, které jsou k vám zády a vy tak můžete sledovat jejich reakce i pohyb, aniž byste ohrožovali bezpečnost jízdy.


publikováno: 18. 9. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: auto, bezpečný, cestování, dítě

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+