Kdy poslat dítě, které mělo vši, do školky? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Kdy poslat dítě, které mělo vši, do školky?

10. 12. 2019

Zima už je nenávratně tady a s ní i strašák všech rodičů a škol – vši. V tomto období je jich opravdu nejvíc, protože děti tráví hodně času v kolektivech, a navíc nocí čepice a šály, kterými se vši také často šíří. Jak se jich zbavit efektivně a rychle a kdy se dítě může vrátit do školky či školy?

Odstraňujte vši i hnidy

Naprostým základem úspěšného odvšivení je pochopení faktu, že je nutné odstranit nejen vši, ale i hnidy. Vši lze zahubit poměrně jednoduše pomocí přípravků z lékárny, i když je pravda, že jejich rezistence vůči účinným látkám je dnes už hodně vysoká. A ani zahubením vší nemáte vůbec vyhráno. Další vši se ve vlasech vašeho dítěte vylíhnou z hnid zhruba po týdnu. Hnidy jsou pevně přichyceny na vlasech, a i ty nejagresivnější šampony jsou na ně krátké.

Druhým krokem odvšivení je tedy odstranění hnid. U těch ovšem nezbývá, než je odstranit mechanicky. Abyste nemuseli složitě hledat a vytahovat pinzetou každou jednu hnidu, pořiďte si Kouzelný všiváček. Jde o velmi účinný hřebínek, který vám pomůže s odstraněním vší i hnid bez chemie. Díky patentovaným mikrospirálám bezpečně vyčešete obojí, a proto se nemusíte návratu vší obávat.

Jak vydezinfikovat domácnost?

V podstatě žádný generální úklid dělat nemusíte, a to z jednoho jednoduchého důvodu – vši bez hostitele opravdu dlouho nepřežijí, maximálně jeden den. Navíc neskáčou ani nelétají, a tedy si nového hostitele hledají jenom stěží. Je dobré se ale zaměřit na čepice a šály, přes které se vši často šíří, zejména u dětí, které si tyto kusy oblečení nevědomky vyměňují.

Další textil vyperte spíše pro dobrý pocit a z hygienických důvodů pro odstranění mrtvých vší. Jde zejména o ložní prádlo a další oblečení dítěte. Agresivní dezinfekce vůbec nebudete potřebovat.

Vši a školka

Teď už víte, jak se zbavit vší a hnid. Zbývá ale ještě důležitý krok: oznámit vši ve školce a dle potřeby naordinovat svému dítěti karanténu. Učitelka ve školce by měla oznámit všem rodičům, že jsou v kolektivu vši. Od rodičů ostatních dětí se pak očekává, že budou vlasy svého dítěte denně kontrolovat až do doby, než vši z kolektivu zcela vymizí.

Docházka do školky opravdu není v případě zavšivení vhodná, byť to mnoho rodičů podceňuje. Děti jsou v kolektivech velmi kontaktní a vši se tak šíří z hodiny na hodinu. Když je vaše dítě rozšíří dál, je mnohem větší pravděpodobnost, že je i po úspěšném odvšivení opakovaně chytne.

Vši se šíří i kvůli neinformovanosti rodičů

V internetových diskuzích a mnohdy i na důvěryhodně se tvářících stránkách se dozvíte ohromné množství bludů, zavádějících informací či dokonce lží. Bohužel, mnoho rodičů navíc o nálezu vší neinformuje školku, a po použití šamponu dítě pošle hned zpátky do kolektivu.

Přitom zákon mluví jasně: „Pro školky a školy jsou vši velký problém. V souladu se zákonem*, který školským zařízením nařizuje chránit bezpečnost a zdraví dětí při vzdělávání, musí pedagog zavšivené dítě z kolektivu vyloučit. Zároveň jim však hlavu nesmí kontrolovat,“ říká Mgr. Pavlína Miltová se společnosti PMeduca, lektorka infekčních a parazitárních onemocnění u dětí v předškolním věku.

„Správně se zavšivené dítě může do třídy vrátit až tehdy, když ve vlasech nemá vši ani hnidy. Z praxe je však běžné, že mnoho rodičů pošle potomka zpět do kolektivu hned po prvním ošetření šamponem. Dítě je možná bez vší, ale obvykle má ještě plnou hlavu živých hnid. Ty jsou pak zdrojem nákazy pedikulózou (zavšivení) pro ostatní. Jako lektorka, která pravidelně navštěvuje mateřské školy, vidím problém především v nedostatečné informovanosti rodičů o tomto parazitovi a správném postupu ošetření vlasů. Věci moc nepomáhá ani to, že vši jsou tabu téma, o kterém se nemluví a rodiče problém pedagogům často ani nepřiznají,“ doplňuje Milotová.

Kdy tedy poslat dítě, které mělo vši, do školy?

Děti posílejte do školky až v momentě, kdy nenajdete ve vlasech žádné vši ani hnidy. Kdy přesně to bude záleží na tom, jakou metodu odvšivení jste zvolili. Pokud používáte šampon, musíte vydržet minimálně jeden týden, a během této doby kúru pravidelně opakovat. Jestli vyčesáváte vši a rovnou i hnidy pomocí Kouzelného všiváčku, je karanténa mnohem kratší. Pokud totiž vlásky vyčešete opravdu pečlivě, neměly by v nich zůstat ani vši, ani hnidy. Pro jistotu můžete vyčesávání zopakovat druhý den, obzvlášť jestli máte doma dlouhovlasou princeznu.

  • § 29 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb Školského zákona., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání

publikováno: 10. 12. 2019, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, hygiena, prevence, školák, školka

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+