Klíštata se už probouzejí | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Klíštata se už probouzejí

18. 4. 2023

Jste rádi na čerstvém vzduchu a často vyrážíte do přírody? Pak jsou repelenty vaší nezbytnou výbavou. Repelenty od ALPY vás spolehlivě ochrání před komáry, klíšťaty, muchničkami a dalším bodavým a savým hmyzem. Jsou důležitou prevencí a dotěrný hmyz odradí ještě předtím, než si na vás troufne.

Klíště může znamenat problém

Na rozdíl od komárů nedávají o sobě klíšťata vědět. Jejich sezóna je poměrně dlouhá a trvá od dubna až do listopadu. A proč je třeba mít se na pozoru? Klíště obecné, na rozdíl od běžného komára mírného pásma, není jen hmyz sající krev. Pokud je infikované, je přenašečem nebezpečných onemocnění jako je například lymská borelióza, klíšťová encefalitida či nově návratná horečka, kterou nemusejí ani lékaři rozpoznat. To je dost vážný důvod k tomu, proč vsadit na prevenci a klíště vůbec nechytit. A to i když jste očkovaní.

Repelentů je celá řada, vodítkem je druh a obsah účinné látky

Aby repelent fungoval, neměla by být koncentrace účinné látky DEET (diethyltoluamid) nižší než 10%. Repelent UNI s vysokým obsahem účinné látky 19,5 procent vás tedy dobbře ochrání před klíšťaty, komáry i muchničkami. Můžete ho aplikovat na tělo i oděv, s výjimkou funkčního oblečení z umělých tkanin.

www.alpa.cz


publikováno: 18. 4. 2023, v rubrice Domácnost
Štítky: cestování, klíště, prevence

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+