Kompost i bez zahrádky | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Kompost i bez zahrádky

17. 4. 2020

Věděli jste, že bioodpad může tvořit až 45 % objemu vašeho koše? A přitom se dá tak jednoduše přeměnit na něco smysluplného. Stačí ho místo do koše hodit do domácího designového kompostéru, který je tak nejen užitečný, ale i pěkný na pohled.

Domácí kompostování je celosvětovým hitem

Přispějete k likvidaci odpadu a ještě získáte kvalitní hnojivo pro vaše rostliny. Pořiďte si vermikompostér a přeměnu bioodpadu tak zvládnete klidně i uprostřed obýváku.

Co vermikompostování obnáší a jaké jsou jeho výhody?

Vermikompostování značí přeměnu bioodpadu na organické hnojivo za pomoci žížal. Hnojivo je vyživené o minerální látky, enzymy (simulátory růstu) a další živiny. Exkrementy žížal v sobě obsahují hormony stimulující růst a volné aminokyseliny, které vysoce zvyšují růst rostlin.

Vermikompostér se hodí kamkoliv, kde produkujeme biologicky rozložitelný odpad. Například do bytu, kanceláře nebo i do škol a školek, kde je využíván i ke vzdělávání dětí.

„Rostliny, které jsou hnojeny tímto substrátem, jsou zdravější a nenapadají je nemoci a patogeny. Mají mnohem větší biomasu, více květů, plodů a také o mnoho více vitamínů než rostliny, které se hnojí umělými hnojivy,“ říká CEO Zemito.cz, Jana Kutlíková.

Žížaly jako základ správného vermikompostování

K vermikompostování se hodí především hnojůvky žížaly, nebo nejlépe speciální vyšlechtěné Kalifornské žížaly, které se rychle množí, jsou větší a dokáží intenzivně přeměňovat bioodpad na vermikompost. Nejlépe se jim daří v pokojové teplotě okolo 20 ° C.

Jak správný vermikompostér vypadá a co do něj

Správně vedený vermikompostér nezapáchá a netvoří se v něm plíseň. „Žížalám nejvíce chutnají čajová a kávová sedlina. V čajových sáčcích se žížaly často rozmnožují. Vhodné jsou slupky od jakékoliv zeleniny, ovocné slupky, ohryzky, zelená nať a také rozdrcené skořápky od vajec, které hnojivo doplňují ještě o vápník. Naopak se vyhněte mléčným výrobkům, chuťově výrazným potravinám (zázvor, citrusy), kostem, masu a tuku,“ dodává Jana Kutlíková.

Kompostér by neměl být zbytečně přehlcován, ideální denní dávka je asi 250–500 gramů potravy, což představuje zhruba 2–3 centimetrovou vrstvu bio odpadu. Žížaly se samy redukují podle dostatku potravy. Když jim dodáváte hodně živi, množí se, a když je necháte po dobu dovolené bez péče, samy se zredukují na ideální množství. Bez potravy žížaly vydrží kolem 1 měsíce.

Tip: Ze začátku kompostování nevhazujte košťálové zbytky zeleniny a slupky od brambor. Malý počet žížal nemůže svými enzymy kompost rozložit a tyto zbytky by pak mohly začít hnít či zapáchat.

  • Designový vermikompostér koupíte v několika barevných provedeních na www.zemito.cz

Tip: Kromě kompostéru si zde můžete objednat i potřebné množství žížal na založení vermikompostu.

www.zemito.cz/…ba­live-nove/


publikováno: 17. 4. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, odpad, zahrada

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+