Kompostování doma bez žížal | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Kompostování doma bez žížal

10. 9. 2021

Kuchyňský bioodpad je nejčastějším odpadem v domácnosti a tvoří téměř polovinu komunálního odpadu. Většinou končí nevytříděný na skládce, kde produkuje nebezpečné plyny včetně metanu. Z kuchyňského bioodpadu je přitom možné jednoduše vyrobit kompost, který najde využití v zahradě i v domácnosti. Jestliže nemáte možnost využít zahradní kompost nebo vás odrazuje představa nádoby plné žížal, máme pro vás elegantní řešení. Elektrický kompostér Sage The Food Cycler si najde svoje místo v každé domácnosti.

O 80 % méně kuchyňského bioodpadu

Ať už zvažujete kompostovaní proto, abyste přispěli k záchraně naší planety nebo se chcete zbavit bakterií a vinných mušek ve vašem odpadu, elektrický kompostér je ideálním řešením, jak si poradit se zbytky potravin i v bytě bez balkónu či terasy. The Food Cycler od značky Sage kompostuje zbytky ovoce, zeleniny, slupek i jader, masa, mléčných výrobků, rybích kostí i měkkýšů. Vložit do něj lze i chleba, kávovou sedlinu nebo vaječné skořápky. Během relativně krátké doby zredukuje kompostér Sage váš bioodpad až o 80 %. Pro představu – ze 2 litrů organického odpadu se sušením a mletím vytvoří zhruba 0,34 l ekologického substrátu EcoChips, který můžete využít jako hnojivo pro květiny. Ve vzduchotěsné nádobě je možné ho skladovat až 1 rok. Substrát můžete také vyhodit do běžného nebo organického odpadu.

Tichý, úsporný a skladný

Fungování a údržby kompostéru Sage The Food Cycler se nemusíte bát. Jeho provoz je velmi tichý a energeticky nenáročný. Spotřeba energie se pohybuje kolem pouhých 0,8 kWh za jeden cyklus kompostování, což je méně, než spotřebuje běžná rychlovarná konvice. Doba zpracování vždy záleží na celkovém objemu odpadu, ale většinou se pohybuje mezi 4 až 6 hodinami. Díky uhlíkovým filtrům probíhá proces kompostování téměř bez zápachu. Filtry mají navíc i indikátor, který vás upozorní na jejich výměnu. Údržba kompostéru je jinak nenáročná – kbelík, ve kterém probíhá proces zpracování odpadu, tedy sušení, mletí a chlazení, je vyjímatelný a můžete ho umýt i v myčce na nádobí. Nadčasový design navíc dělá z praktického pomocníka stylový doplněk vaší kuchyně.


publikováno: 10. 9. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, kuchyně, odpad

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+