Kvalitní spánek prodlužuje život. Víte, na čem spíte? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Kvalitní spánek prodlužuje život. Víte, na čem spíte?

24. 3. 2023

Dostatečně dlouhý a nerušený spánek je klíčem k dlouhověkosti. Že tělo potřebuje spánek k regeneraci není žádná novinka, ale málokdo už ví, že jeho dobrou kvalitou se můžete vyvarovat četným zdravotním problémům a prodloužit život.

Základem dobrého spánku je správná matrace. Ta musí být vybraná na míru každému zvlášť podle jeho preferencí, váhy a věku. Když máte tu pravou matraci, předejdete v noci zbytečnému převalování nebo buzení. To poté přispívá ke kvalitě spánku, a tudíž i regeneraci těla. Důležitý je nicméně i rošt a polštář.

Dále byste si měli vytvořit spánkovou rutinu, která je pro vás optimální a kterou budete dodržovat. Pro dostatečnou regeneraci je potřeba spát minimálně osm hodin denně. Kvalitu spánku zlepšíte i tím, že nebudete pít minimálně šest hodin před plánovaným usnutím kávu nebo omezíte alkohol.

Najděte si tu pravou matraci

Pokud si nejste jistí, že matrace, na které spíte, je vhodná pro vás, tento článek vám jistě pomůže. Zorientovat se mezi různými druhy matrací může být náročné, proto si nejdřív zodpovězte následující otázky:

Je matrace určená pro seniora, dítě nebo dospělého?

Děti a senioři potřebují jinou tuhost matrace než dospělí. Dětem doporučujeme matraci, která je dostatečně tvrdá. Jejich páteř se totiž stále vyvíjí a vyžaduje dostatečnou oporu. Senioři potřebují také tvrdší matraci, aby se jim lépe vstávalo. Nicméně nemohou mít ani moc tvrdou, aby je nebolely kosti. I výška matrace u nich hraje roli.

Kolik vážím?

Nosnost matrací je minimálně 90 kilo, pokud ale vážíte více než 120 a 150 kilogramů, je třeba vybírat matraci určenou pro vaši váhu, abyste předešli jejímu proležení.

Jakou tvrdost preferuji?

Tvrdost matrace dospělého člověka závisí na preferenci. Každý má radši jinak tvrdou matraci. Doporučujeme si ji jít vyzkoušet do specializované prodejny, abyste si mohli tvrdost porovnat a zjistit, co vám více vyhovuje.

Z jakého materiálu by měla matrace být?

Nejznámějšími druhy matrací jsou jistě pěnové a pružinové. Pěnové matrace mají tu výhodu, že se hodí na jakýkoliv druh roštu. Zároveň díky velkému výběru pěn mají řadu dobrých vlastností. Pokud se ale více potíte nebo žijete ve vlhčím prostředí, budou pro vás jasnou volbou matrace pružinové. Jedná se totiž o nejvzdušnější matrace na trhu.

V jaké poloze nejčastěji spím?

Zohlednit byste při výběru měli i polohu, ve které spíte. Ta totiž ovlivňuje i tvrdost, jakou byste měli zvolit. Pro spaní na zádech tvrdší, na boku středně měkkou a pokud spíte na břiše, pořiďte si matraci měkčí.


publikováno: 24. 3. 2023, v rubrice Domácnost
Štítky: postel, spánek

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+