Mrazák pomůže šetřit jídlem a uchovává živiny v potravinách
Uchovávání potravin v mrazáku už v současnosti někteří lidé považují za překonaný zvyk spořivých hospodyněk z minulého století. Navíc se jídlo vytažené z mrazáku bere jako něco druhořadého. Ve skutečnosti je mrazák v domácnosti neocenitelným pomocníkem a když ho používáme chytře, máme díky němu uchované kvalitní potraviny, a navíc šetříme životní prostředí i vlastní peněženku.

Čerstvé maso a ryby jsou základ jídelníčku ve většině českých rodin a přípravu večeří a obědů si bez nich ani neumíme představit. Pro kvalitní maso si obvykle chodíme do řeznictví, kde si můžeme vybrat podle toho, na co máme zrovna chuť. Jenže v dnešní době má jen málokdo čas chodit pro maso třeba každý druhý den, a proto si raději nakoupí do zásoby. Někdo zase dostane nalovené ryby nebo čerstvé maso z domácí zabijačky a nemá šanci ho ihned spotřebovat. A v tu chvíli se hodí mít doma pořádný mrazák.
Jeho používání podporuje i výzva Zachraň jídlo. Podle jejich údajů vyhodí průměrná domácnost v Evropské unii asi 60 kilogramů jídla za rok za každého svého člena. Pokud by s jídlem lépe hospodařily, mohly by ušetřit tisíce korun ročně. A jedním ze způsobů, jak vyhazovat méně jídla, je dávat nadbytečné potraviny včetně masa do mrazáku, kde se nezkazí.
Jak maso do mrazáku nejlépe uložit?
Nejlepší čas je asi po dvou dnech uchovávání v lednici. Ideální je ho rozdělení na menší kousky nebo plátky, které můžeme vytahovat dle potřeby. Spíše než do krabiček je vhodné maso a ryby vkládat do sáčků nebo je omotávat potravinářskou fólií, aby k nim neměl přístup vzduch. Přímý kontakt s ním maso vysušuje a přispívá k rychlejšímu rozpadu bílkovin. V mrazáku vydrží klidně i šest měsíců a po rozmrazení je jeho konzumace zcela bezpečná. Už jednou rozmrazené maso by se rozhodně nemělo znovu dávat do mrazáku, protože při opětovném zmrazování vznikají škodlivé látky.
Zbytečné předsudky panují také u mrazeného masa, které se kupuje zejména ve větších obchodech. Kvalita samozřejmě může být různá a je lepší si vybírat kvalitní potraviny od prověřených domácích značek. Z hlediska chuti a obsahu živin je však mrazené a chlazené maso prakticky srovnatelné. A co se týče hygienických opatření, tak se dá mrazené maso považovat dokonce za bezpečnější.
Dá se to ukázat například na mořských rybách, které české domácnosti s oblibou nakupují a často se rozhodují mezi „čerstvým“ kusem z chladničky nebo tím mrazeným. „Ohledně kvality chlazených ryb je třeba se zamyslet nad tím, zda je možné dostat do České republiky mořské ryby včas, aby byly stále čerstvé. V drtivé většině bylo zboží, které vidíme v chladicích pultech na ledu, zmrazeno a zde opětovně rozmrazeno,“ popisuje Pavel Domkář z rodinné firmy BonFood, který se dovozem a zpracováním mořských ryb zabývá přes 30 let. Mořské ryby zkrátka není možné bez zmrazení do obchodů bezpečně přepravit. Rozdíl mezi mrazenými a čerstvými rybami je jen v tom, jestli je necháte rozmrazit v obchodě nebo si celý proces ohlídáte až doma.
Rychlé zmrazení ihned po ulovení je nejšetrnější způsob, jak mořské ryby zpracovat. Díky moderním mrazícím technologiím se daří zachovat chuť i cenné látky obsažené v mase. „Při profesionálním mrazení se zmrazuje rychlostí minimálně centimetr za hodinu, což je způsob, při němž se velmi rychle přeskočí fáze tvorby velkých krystalů zmrzlé vody v mase. Tím se zamezí jeho vnitřnímu poškození a maso je po rozmrazení stále pevné a neztrácí šťávu,“ vysvětluje Pavel Domkář. U mrazení masa je rozhodujícím okamžikem dosažení teploty kolem mínus jednoho až tří stupňů. V tu chvíli se vytváří velké ledové krystaly, které narušují strukturu. Takové maso by po rozmrazení ztratilo šťávu a chutnalo „blátivě“. Pokud se tato kritická teplota při mrazení překoná bleskově, maso je i po rozmrazení pevné.