Nástrahy skryté v kapičkách potu nepodceňujte | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nástrahy skryté v kapičkách potu nepodceňujte

5. 6. 2017

Pocení je přirozená tělesná funkce, jehož úlohou je ochránit náš organismus před přehřátím. Lidské tělo tak reaguje nejen na zvýšenou fyzickou zátěž, hormonální změny a silné emoce, ale taktéž na vyšší teploty. Ať už chceme nebo ne, v letním období se potíme zkrátka více. Pot nemusí být jen původcem nepříjemného zápachu, ale i kožních problémů, které dokážou pořádně potrápit a znepříjemnit léto. Zjistěte, které to jsou a jak jim předcházet!

Potničky

Obzvlášť rozšířeným letním problémem jsou potničky, drobná svědící vyrážka, vznikající v důsledku zadržování potu pod kůží a následného zablokování potních kanálků. Příčinou může být nejen teplé a vlhké počasí, ale též nevhodně zvolené oblečení ze syntetických materiálů, které pokožce neumožňují dýchat. Kůže se zapaří a snadno podráždí, následkem toho dochází k nepříjemnému svědění či dokonce k bolesti. Kritickými místy jsou ohyby těla nebo místa, kde se kůže o sebe tře – vnitřní strany stehen, hýždě, oblast konečníku či podpaží. Proto v první řadě dbejte na to, aby pokožka dýchala. Riziko vzniku potniček snížíte, když upřednostníte vzdušné, přírodní materiály. V horkých letních dnech pomůže též vlažná sprcha. Studená vás sice na chvíli zchladí, tělo však na chlad reaguje prudkým zúžením cév a vám tak bude ještě větší teplo. Nepodceňujte ani dostatečný příjem tekutin, potničky mohou vznikat také jako důsledek přehřátí organismu. Princip je jednoduchý – když vaše tělo nebude mít odkud čerpat tekutiny, jeho ochlazovací schopnost se omezí, následkem čeho může dojít k zadržení potu pod kůží a nepříjemným vyrážkám.

Kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce způsobuje candida – houba, respektive druh kvasinky, která se v malém množství přirozeně nachází v ústech a střevech. Samotné pocení vám tedy kvasinkovou infekci nevyvolá, avšak mějte na paměti, že candida se nejlépe rozmnožuje v teplých, tmavých a vlhkých místech. Výborně se jí daří například v zapoceném oblečení. Chraňte se před pocením kvalitním antiperspirantem, který tvorbu potu opravdu reguluje. Vyzkoušejte například Rexona Active Shield Fresh – zaujme vás nejen jeho charakteristická svěží lehká vůně, ale hlavně jeho jedinečné složení, které eliminuje tvorbu bakterií v podpaží a tím předchází pocení i zápachu. Jakmile se přesto nadměrně zpotíte, snažte se co nejdříve převléct do suchého a čistého oblečení. Po návratu z běhu či tréninku zamiřte hned do sprchy a nezůstávejte v propoceném tričku déle, než je nutné. Samozřejmě i v tomto případě platí, že nic nepokazíte vzdušnými a přírodními materiály.

Intertrigo

Kvasinky, které vznikají rozkladem potu, mohou být původcem dalšího nepříjemného onemocnění kůže, které postihuje především oblast kožních záhybů, podpažní jamky a místa nadměrného pocení. To, že onemocnění není namístě podceňovat, potvrzuje i dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová: „Při nadměrném pocení a zapaření dochází k přemnožení kvasinek, které způsobují změknutí kůže, porušení její vrstvy s následnou tvorbou prasklin, vzniká onemocnění tzv. intertrigo. Popřípadě může dojít až k infikování bakteriální infekcí, která se na poškozené kůži snadněji uchytí.“ Kromě prasklin na kůži rozpoznáte intertrigo i podle píchání, pálení a svědění či zčervenání kožních záhybů.

Atletická noha

Nenechte se zmást názvem onemocnění. To, že jste atlet, ještě neznamená, že se vám podaří vyhnout syndromu atletické nohy. Jedná se totiž o mykotickou infekci, která při nedostatečné hygieně může potrápit i vás. Mezi nejčastější projevy patří svědění a pálení pokožky prstů a nohou, šupinatá a praskající kůže či dokonce zápach. Houbě se nejlépe daří ve vlhkém prostředí. Zpocené nohy v botě s uzavřenou špičkou jsou tak pro mykózy doslova živnou půdou. Dbejte proto, aby byly nohy vždy v suchu. Ponožky pravidelně měňte a v horkých letních dnech upřednostňujte otevřenou obuv. Atletická noha je infekční onemocnění, kterým se můžete nakazit i přímým dotekem či kontaktem s kontaminovanými povrchy. Dávejte si proto pozor na veřejné sprchy, plavecké bazény či šatny. Chránit své nohy žabkami nebo sandály se rozhodně vyplatí.

Jak se bránit?

Jako v případě jiných kožních komplikací platí, že problém nastává, když zanedbáte hygienu. Základem vaší hygienické rutiny by mělo být pravidelné sprchování, důsledné osušení kůže, vždy čisté oblečení ze vzdušných materiálů a správně zvolený antiperspirant. Ten totiž na rozdíl od deodorantu napomáhá snížit tvorbu potu. Rexona Active Shield Fresh navíc disponuje patentovanou technologií Motionsense, díky které kapsule obsahující vonné aroma při pohybu praskají a uvolňují vůni v závislosti na míře vaší fyzické aktivity. Během dne se tak nezapotíte a uchováte si i svěží vůni.


publikováno: 5. 6. 2017, v rubrice Domácnost
Štítky: hygiena, léto, plíseň

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+