Nejdůležitější značky za rok 2022 získaly ocenění | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nejdůležitější značky za rok 2022 získaly ocenění

11. 11. 2022

Osmý ročník marketingového programu Důvěryhodné značky zná výsledky průzkumu zaměřeného na důvěryhodnost značek na trhu v České republice. Dotázáno bylo čtyři tisíce respondentů, kteří hodnotili téměř devět set značek z devadesáti kategorií nejrůznějších oblastí, jako jsou služby a instituce, poskytovatelé energií, prodejci drogerie, potraviny a mnoho dalších. Mezi nejsilnějšími značkami celého průzkumu vynikly Lego, Jar a IQOS. Skokanem roku, tedy značkou s největším meziročním nárůstem, se stala značka probiotik Biopron.

Nové soutěžní kategorie

„Nejdůvěryhodnější značka zareagovala rovněž na převratné změny na trhu s energiemi a stavebninami, proto byly otevřeny nové kategorie typu Kamna a krby, Kotle a bojlery, Betonové prvky, Střešní krytiny či Fasádní systémy. Výsledky v těchto kategoriích mohou zákazníkům pomoci při výběru alternativního zdroje tepla před nadcházející topnou sezónou či při plánované rekonstrukci,“ dodává Lukáš Matějka, manažer marketingové skupiny pořádající společnosti Atoz Marketing Services.

Elektronický obchod

Výsledky soutěže dále jednoznačně potvrdily strmý růst segmentu Q-commerce (Quick Commerce), tedy elektronický obchod s dodávkami v extrémně krátkém čase. A to jednoznačně díky pandemické době. V České republice se tento trend týká především dodávek jídla, postupně se k němu však přidávají oblasti dodávek elektroniky, léků nebo potravin a oblečení.

Období lockdownů zase přispělo k silnému nárůstu prodejů na trhu se stolními hrami a hračkami obecně. Proto byly otevřeny tři nové kategorie, jejichž výsledky mohou zákazníkům pomoci při výběru spolehlivých výrobků nejen pro děti. V posledních letech vzrostla obliba i „srovnávání a porovnávání“. Proto je nová také kategorie Srovnávací portály pojištění. Další novou kategorií soutěže se staly Kondomy. Tady je jasné, že důvěra ve značku a s tím související kvalita výrobku je mimořádně důležitá. V online mapách převálcovaly zase české Mapy.cz všechny zahraniční poskytovatele.

Změny v nákupním chování českých zákazníků

Výsledky programu potvrzují i data výzkumné agentury NielsenIQ, která sleduje změny v nákupním chování. Zákazníci si své nákupy plánují a promýšlejí v této náročné době ještě výrazněji než v loňském roce. I letos procento respondentů, deklarujících zájem o zdravý životní styl nekleslo pod 70%. Větší roli nyní hrají promoce. Citlivost na promoce se výrazně změnila, více nakupujících je v dnešní době ochotno nakupovat jiné než obvyklé značky, právě kvůli promoakcím. Před pandemií, v roce 2019 uvedlo 63% dotázaných že je promoce při nakupování ovlivňují, z letošního výzkumu Inflační studie vyplývá že již 77% dotázaných inklinuje k promočním akcím. Již z průzkumu Inflace, který byl realizován v červenci 2022 vyplynulo, že čeští zákazníci změnili své nákupní zvyklosti. 29% z nich začalo nakupovat v obchodech, které nabízejí výrobky za nižší ceny.

www.duveryhodneznacky.cz


publikováno: 11. 11. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: nákupy

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+