Nezapomeňte na kontrolu auta před dovolenou | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nezapomeňte na kontrolu auta před dovolenou

25. 6. 2014

Chystáte se letos na dovolenou autem? Ať už zůstanete v České republice, nebo vyrazíte do zahraničí, nezapomeňte, že je opravdu důležité nechat si auto před cestou pečlivě zkontrolovat. Opel pro vás připravil několik tipů na co si dát pozor, abyste si dovolenou užili bez starostí a vyhnuli se komplikacím.

Tlumiče, brzdy, pneumatiky

Pro bezpečí vás i vaší rodiny je základem kontrola tlumičů a brzd. Určitě si s sebou povezete nějaká zavazadla nebo třeba i jízdní kola. Ač se to nemusí zdát, stačí auto jen o trochu více naložit a pokud brzdy nefungují na 100 %, může to mít ošklivé následky. Správná účinnost brzd a tlumičů pro bezpečnost cestujících je tedy zcela klíčová.

„I přes častá varování řidiči stále podceňují hloubku dezénu pneumatik. Pokud je příliš nízká, hrozí za hustého deště riziko vzniku tzv. aquaplaningu a následkem toho vážná dopravní nehoda. Dalším častým problémem je špatná geometrie a nevyvážená kola. V případě rostoucí únavy je totiž naše pozornost omezena a sjíždění vozu ze silnice nebo dokonce poskakování vozu po silnici může skončit tragicky,“ upozorňuje Igor Duszek, Aftersales manager českého a slovenského zastoupení automobilky Opel.

Povinná výbava a příslušenství

Zkontrolujte datum expirace autolékárničky, funkčnost výstražného trojúhelníku a stav tažného lana. Opatřete si také reflexní vestu, která je součástí povinné výbavy. Ujistěte se, zda jsou plně funkční úchyty dětské autosedačky, držák na kola a další příslušenství. Nezapomeňte, že v některých zemích nestačí reflexní vesta jen pro řidiče, ale musí ji mít každý člen posádky.

Stěrače a ostřikovače

Určitě to znáte –  o čelní sklo se v létě rozplácne spousta hmyzu, nebo z ničeho nic začne hustě pršet. Proto by stěrače a ostřikovače měly fungovat bez problému.

Světlomety

Kontrola světlometů je jednoduše nutná nejen proto, abychom viděli a byli vidět, ale také abychom neoslňovali protijedoucí vozidla, což může být nebezpečné.

Stav oleje a provozních kapalin

Zkontrolujte stav oleje, chladicí kapaliny a kapaliny do ostřikovačů a případně je doplňte. Záleží na tom, kam se na dovolenou chystáte a zda budete mít na cestě k dispozici dostatek benzínových pump. Není ale na škodu si kapalinu do ostřikovačů a olej přibalit pro jistotu s sebou.

Klimatizace

Spousta z nás si nedovede cestu v horkém létě bez klimatizace už ani představit. Proto je důležité nechat ji před dovolenou pečlivě zkontrolovat. Cesta s porouchanou klimatizací v horku se totiž může stát doslova peklem. Spousta řidičů má pocit, že pokud klimatizace chladí, je vše v nejlepším pořádku. To je však omyl. V klimatizaci se velmi často usazuje plíseň, kterou následně dýcháte. Ideální je, nechat ji jednou či dvakrát do roka vyčistit. Tento úkon není součástí běžné servisní prohlídky, musíte o něj požádat vašeho technika.

Servisní prohlídka

Ověřte si termín další roční servisní prohlídky vozů tak, abyste při jízdě na dovolenou nepřejeli najeté kilometry (obvykle 15–30 000 km) případně nepřekročili časový limit (obvykle 12–24 měsíců) podle předpisu výrobce vozu a tím případně neztratili záruku na vozidlo.

„STKáčko“ a další

Zkontrolujte si platnost STK, emisí, povinného ručení, případně havarijního pojištění vozu a podmínky jejich platnosti v zahraničí, abyste nebyli draze a nemile zaskočeni policií. Pokud má pojištění vozu v některých zahraničních zemích omezenou platnost, je nutné vůz připojistit. Nezapomeňte také na zelenou kartu.

Asistenční služba

Máte v rámci pojistky zajištěnou asistenci? Pokud ne, doporučujeme si ji sjednat u některé z renomovaných asistenčních společností, nebo se zeptejte na tuto možnost ve vaší pojišťovně. V případě poruchy nebo nehody vozidla na dovolené se o vás a vaši rodinu dobře postarají (zajistí náhradní vozidlo, náhradní ubytování atd.).


publikováno: 25. 6. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: auto, cestování, cizina, lékárna, muž, výlet

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+