Nový unikátní nanovlákenný respirátor umožňuje opakované používání | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Nový unikátní nanovlákenný respirátor umožňuje opakované používání

20. 11. 2020

Brněnská firma Respilon oficiálně startuje prodej očekávané revoluční novinky v ochraně dýchacího ústrojí. Respirátor VK RespiPro je unikátní nanovlákenný respirátor se samosterilizační funkcí. Tu zajišťují dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi, který deaktivuje viry zachycené v kvalitní certifikované nanovlákenné membráně. Díky této zcela unikátní dvojité bariéře lze respirátor spolehlivě, bezpečně a opakovaně používat až po dobu jednoho týdne, neboli zhruba 30 hodin kumulativně. Respirátor VK RespiPro je výsledkem spolupráce izraelských vědců a vlastního vývojářského a designového týmu firmy Respilon.

Principu dvojité bariéry

Nanovlákenný respirátor VK RespiPro funguje na principu dvojité bariéry. První tvoří kvalitní certifikovaná nanovlákenná membrána, která díky své extrémně husté síti vláken okamžitě a spolehlivě zachytí až 99,9 % virů. Dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi se následně postarají o jejich deaktivaci. Tento efekt „samosterilizace,“ potvrzený nezávislým testováním, zásadně mění způsob nošení ochranných prostředků dýchacích cest, tak jak je dosud známe. VK RespiPro lze totiž použít opakovaně a bez obav z kroskontaminace.

Při průměrném denním používání 5 hodin lze VK RespiPro používat po dobu 6 dní bez nutnosti výměny, respektive jakékoliv dodatečné péče.

Vývoj začal již před několika lety

„Vývoj řady VK začal již před několika lety, kdy jsme s izraelským partnerem rozhodně neměli tušení, že přijde taková výzva, jakou je pandemie Covid-19,“ říká zakladatel Respilonu, Roman Zima a dodává: „Ambicí ale od počátku bylo spojit naše know-how z oblasti unikátních vlastností nanovláken s technologiemi využívajícími účinek akcelerovaného oxidu mědi a zcela tak přepsat zavedené standardy ochrany dýchacího ústrojí. Podařilo se, a právě teď přinášíme produkt s maximálním užitkem a komfortem, navíc v souladu s potřebou udržitelnosti. Možnost spolehlivého, bezpečného a opakovaného použití znamená totiž i méně odpadu.“

Partnerem společnosti Respilon při vývoji VK RespiPro byl tým izraelských vědců pod vedením Dr. Jeffa Gabbaye, kteří úspěšně a již řadu let pracují s akcelerovaným oxidem mědi v různých aplikacích. Využití našly v armádě, v kosmetickém průmyslu nebo v nemocnicích. Konkrétně jde například o speciální obvazy, které díky vrstvě s akcelerovaným oxidem mědi snižují riziko infekce ran.

Akcelerovaný oxid mědi

„Jsem vynálezcem technologie využívající oxid mědi a dnes vám představujeme jeho akcelerovanou podobu v kombinaci s technologií Respilon. To znamená, že jsme vzali to nejlepší z obou technologií. Akcelerovaný oxid mědi zajišťuje velmi rychlou likvidaci virů. Zkombinovali jsme jej s membránou Respilon, která virům znemožní projít skrze masku a poskytuje tak nositeli plnou ochranu. Jsme z této kombinace i spolupráce s firmou Respilon opravdu nadšení, protože věříme, že výsledný produkt přinese zákazníkům skutečnou hodnotu,“ komentuje spolupráci Dr. Jeff Gabbay.

Kvalitní přilnutí bez zamlžování brýlí

Vývojový a designový tým Respilonu pečlivě optimalizoval i tvar VK respirátoru, aby velmi dobře seděl na evropském obličeji a nedocházelo k takzvanému podsávání a mlžení brýlí. Kvalitní přilnutí pomáhá zajistit nejen tvar, tzv. C-shape, ale i kvalitní nosní klip. Součástí balení je originální sponka, která ulevuje uším od nepříjemného tlaku a nedochází ani k deformaci.

Nespornou výhodou revolučního nanovlákenného respirátoru VK RespiPro je jeho extrémní lehkost pouhých 3,7 gramu a velmi dobrá prodyšnost. Respirátor chrání uživatele oběma směry, jednak jeho samotného a jednak ostatní před ním. Na rozdíl od tradičních roušek nebo respirátorů kvalitu záchytu VK RespiPro nijak nesnižuje vlhkost dechu při nošení.Firma Respilon vyrábí svoji novinku v Brně, v Technologickém Parku, v tzv. čistých prostorách.

„Věřím, že se naše novinka stane spolehlivým pomocníkem také pro pacienty se sníženou imunitou a s chronickými onemocněními, například cystickou fibrózou,“ upozorňuje Jana Zimová, Výkonná ředitelka Respilonu a dodává: „Několik let spolupracujeme s pacientskými a neziskovými organizacemi a víme, jak je pro pacienty s nízkou imunitou důležité mít neustále při sobě kvalitní ochranu dýchacího ústrojí. Samosterilizační vlastnost VK RespiPro přinese úlevu v možnosti opakovaného použití při zachování vysokého stupně ochrany a s minimálním rizikem kroskontaminace,“ doplňuje Jana Zimová.

  • Na firemním e-shopu shop.respilon.cz je k dostání dvojbalení za zaváděcí cenu 415 korun, které vydrží při průměrném používání 5 hodin denně zhruba dva týdny.

publikováno: 20. 11. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: COVID-19, dýchání, prevence

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+