Ozdravte svou domácnost | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Ozdravte svou domácnost

9. 4. 2015

Pomoci svému zdraví můžete i jinak než správným jídelníčkem nebo sportem. Začněte třeba výbavou domácnosti. Zdraví totiž ovlivňuje i výběr zubní pasty, matrace nebo podlahy. Léta zažité představy o tom, jak by měla vypadat zdravá domácnost a co to je zdravý životní styl, se poslední dobou často radikálně mění. Pokud patříte mezi ty, kteří si zdraví v domácnosti dosud ztotožňovali s vydrhnutou podlahou, naleštěnými plochami a všudypřítomnou vůní saponátů, budete možná překvapeni. Zde je pár tipů, jak zkvalitnit život celé rodiny v domácnosti.

Nahrazujte plasty sklem nebo keramikou

Běžná domácnost plasty často přetéká. Misky, nádoby, kuchyňské náčiní či jeho části, obaly, PET lahve, tašky a mikrotenové sáčky a mnohé další vybavení. Profesorka Anna Strunecká, spoluautorka bestselleru Doba jedová, která se v roce 2011 stala nejprodávanější knihou v kategorii odborná a populárně naučná kniha pro dospělé, upozorňuje, že plasty často obsahují problematické látky, například prokazatelně nebezpečný bisfenol A. Ten při dlouhodobém působení ovlivňuje činnost hormonální soustavy člověka. O dopadech na zdraví vedou vědci stále polemiky, avšak faktem je, že ve výrobcích pro děti do 3 let je bisfenol A zakázáno používat. Nechcete-li tedy dlouhodobě riskovat své zdraví, zkuste v kuchyni, kde běžné domácnost využívají plastové výrobky asi nejčastěji, více a častěji užívat například sklo, keramiku nebo nerez.

Pohlídejte si kvalitu podlahy a sledujte moderní technologie

Naše zdraví ovlivňuje dlouhodobě také kvalita podlahy, a to nejen samotné krytiny, ale i dalších látek, obsažených například v lepidlech podlah. „Problematickou látkou méně kvalitních podlah je zejména škodlivý polyvinylchlorid,“ říká Petr Pára ze společnosti Meister, která patří k předním evropským výrobcům ekologických podlah bez použití PVC. Pokud tedy uvažujete o rekonstrukci nebo pořizujete zcela novou podlahovou krytinu, zkuste zvážit, zda místo linolea nevsadit na dřevo, korek, keramiku či kámen, i když poslední dvě jmenované podlahy mohou zase některým uživatelům připadat příliš studené. „Vyplatí se také sledovat nové technologie a možnosti, například materiál Puretec, který získal ekologický certifikát Modrý Anděl, a přitom zachovává hlavní přednosti tradičních krytin, včetně rustikálního vzhledu,“ upozorňuje Pára.

Podmínkou zdravého spánku je kvalitní matrace. Zaměřte se na pěnu

Kvalitní spánek je základem zdravého životního stylu. Bez dobré postele a správné matrace to však nejde. Dopřejte proto tělu i mysli dostatečnou dávku regenerace a pořiďte celé rodině matrace s těmi správnými parametry a hodnotami. Které to jsou? „O kvalitě matrace, a tím i spánku, rozhoduje kvalita použité pěny, zejména její objemová hmotnost,“ vysvětluje Petr Novotný ze společnosti Postelia, která se na výrobu zdravých matrací specializuje. Pořiďte si proto matraci s objemovou hmotností pěny nejméně 40 kg/m3. Pokud bude hmotnost pěny výrazně nižší, vydrží vám matrace maximálně dva roky. Pohlídejte si také druh pěny. „Vhodnými materiály do matrací z hlediska zdraví uživatelů jsou studená pěna, líná pěna nebo latex. Ostatní materiály, například molitan, jsou neprodyšné, vykazují kratší životnost nebo horší tvarovací účinky,“ doplňuje Novotný.

Neničte si záda dlouhodobým sezením a pracujte také vestoje

Zpravodajský server Idnes.cz začátkem března citoval amerického profesora Roberta Emeryho z University of Texas School of Public Health, podle kterého někteří lidé prosedí až 15 hodin denně. Celosvětové studie hovoří o tom, že průměrně prosedíme téměř 8 hodin. Dlouhodobé sezení přitom není pro lidské tělo přirozené a vede nejen k problémům se zády, ale také k obezitě, depresím, respiračním chorobám, cukrovce a v některých případech až k onkologickým onemocněním. Organizace The American Medical Associtation proto doporučuje vyměnit klasický pracovní stůl, u nějž lze pouze sedět, za výškově nastavitelný stůl, umožňující pracovat ve stoje, nebo alespoň sezení a stání střídat. „V zahraničí je práce ve stoje velkým hitem, dokonce přibývá velkých firem, kde záměrně stojí celou pracovní dobu všichni zaměstnanci včetně nejvyššího vedení,“ říká Martin Kříž ze společnosti Sit2Stand, která se na vývoj a výrobu výškově nastavitelných stolů zaměřuje.

Nebezpečí číhá i v zubní pastě

Již zmíněná profesorka Strunecká spolu s profesorem Jiřím Patočkou upozorňují také na rizika nadměrného výskytu a nadužívání některých prvků, např. hliníku či fluoru. Přitom ionty fluoru jsou běžně obsažené v zubních pastách. Mnohé studie totiž naznačují, že fluor, zvláště v kombinaci s dnes již všudypřítomným hliníkem, může být toxický. Zvyšující se obavy z nadměrného používání fluoru zřejmě přiměly některé země a vodárenské společnosti, aby upustily od dříve běžné fluoridace pitné vody. Ať již bylo příčinou cokoli, faktem zůstává, že také v České republice se již pitná voda neflouriduje.

Kateřina Krátká


publikováno: 9. 4. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: dům, pokoj

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+