Proč je důležité se chránit před sluncem?
Nejen v létě jsou sluneční paprsky vítanými společníky. Nic se však nemá přehánět, nadměrné vystavování se slunci a škodlivému UV záření může být v extrémních případech pro lidské tělo fatální. Proč a jak takovému osudu předcházet?

Všechno správně načasujte
Celý rok jste se těšili na léto a s ním spojené příjemně sálavé slunce? Dobře si však rozmyslete, kdy se mu vystavíte, mohli byste se velmi rychle spálit – doslova. Pokud plánujete sportovní aktivity, věnujte se jim spíše ráno. Vzduch je svěží a teploty ještě nejsou tak úmorné. Naopak opalování u vody, v parku nebo na zahradě si nechte na odpoledne a večer. Síla paprsků postupně slábne, díky dlouhým letním dnům však venku můžete zůstat až do pozdních hodin. Slunci se chcete vyhnout v čase oběda, tedy mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, kdy je nejsilnější. V tomto časovém úseku je lepší zůstat doma, zatáhnout žaluzie a na pár hodin si od nebezpečných paprsků odpočinout.
Co vám na slunci hrozí?
Sluníčko bohužel není tak veselé jako to, které vám namalovalo vaše dítko ve školce. Ve skutečnosti může být vážnou hrozbou pro celý lidský organismus. Příliš dlouhým pobytem na slunci si můžete kromě „běžného“ úžehu vykoledovat také alergii na slunce, nebo dokonce rakovinu kůže. Úplně v bezpečí nejste, ani když se před sluncem schováte. Prostor by měl být dostatečně větraný a chladnější. Pokud takové podmínky nesplňuje, vystavujete se riziku úpalu. Na slunce však nejvíc reaguje kůže. Škodlivé UV paprsky do ní pronikají hluboko a snižují obsah kolagenu, což vede k předčasnému stárnutí kůže a vráskám. Objevit se mohou i pigmentové skvrny.
Jak se chránit venku
Letní měsíce bývají ve znamení cest k vodě a za opalováním, ale využívají se také k túrám a jiným aktivitám, které se odehrávají na sluníčku. Abyste předešli zdravotním problémům, je potřeba se dostatečně chránit. Kromě opalovacích krémů s vysokým faktorem a krémů po opalování vám s tím pomůže i další vybavení – čepice, sluneční brýle nebo rovnou celý slunečník. Zapomínat byste neměli ani na pravidelný pitný režim.
Jak se chránit uvnitř
Žaluzie, rolety a závěsy jsou v tomto případě vaším nejlepším přítelem. Pro udržení chladu v domácnosti je dobré zatáhnout je ihned ráno, kdy slunce ještě není tak silné a nestačí místnost prohřát. Nejlepší zastínění je pak to s termoregulačními vlastnostmi. Dalšími příjemnými společníky jsou klimatizace nebo klasický větrák. U těch je však nutné dát si pozor, abyste z teplotních výkyvů nenastydli. Strávit dovolenou v posteli s rýmou totiž nechce nikdo. Při volbě klimatizace nebo klasického větráku je ve hře krom zdraví i energetická úspora.
TIP na závěr: Vypočítejte si spotřebu energie vaší domácnosti s Kalkulátor.cz