Retro průmyslový design je hitem! Dejte si do bytu kovovou skříňku z nemocnice | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Retro průmyslový design je hitem! Dejte si do bytu kovovou skříňku z nemocnice

12. 3. 2014

Dominantou interiérů domácností mladých lidí se stále častěji stávají kousky průmyslového designu minulých let. Kontrast retro industriálního nábytku v moderním interiéru je tak zajímavý a netradiční, že si lidé do svých kuchyní zavěšují tovární lampy, místo skříně používají kovovou skříňku z nemocnice a čas jim doma ukazují nádražní hodiny. Kreativní využití průmyslového nábytku a doplňků z továren, starých kin či tělocvičen je stále oblíbenější. Kde však k takovým věcem přijít? Vsadit můžete na odborné obchody s retro designem. Jedním z nich je například Nanovo, který se zaměřuje na vyhledávání, renovaci a prodej kvalitního designu z druhé poloviny 20. století.

Proč je industriální design v poslední době tak oblíbený?

„Jedná se o archetypální kusy. Jde o předměty, které byly vyrobeny jen za účelem své funkce a tomu je podřízen i vzhled. Jinými slovy, neexistuje jednodušší forma. Z židle z továrny nebo ze světla už nelze ubrat více materiálu. Jde prostě o kusy bez jakéhokoli dekoru, příkras, nebo kudrlinek a naopak s určitou surovostí a právě industriálním vzhledem. V jednoduchosti těchto kousků a jejich kontrastu s moderním interiérem je krása, a to se lidem líbí,“ vysvětluje Jirka Mrázek z Nanovo.

Odkud přišla inspirace?

V momentě, kdy se lidé začali do opuštěných továren či jiných industriálních prostor stěhovat kvůli levnějšímu nájmu nebo dostupnosti bydlení, začali si prostory přizpůsobovat. Bylo to v době, kdy pro ně byla industrializace dostatečně vzdálená a místo toho, aby jim továrna přišla pro bydlení nevhodná, objevili v ní eleganci a styl. Z mého pohledu se něco podobného událo na několika místech zároveň, ale jmenujme třeba Brooklyn v New Yorku. Dnes je industriální prostorné bydlení jedním z nejžádanějších a tak i tento nábytek a bytové doplňky,“ popisuje Adam Karásek z Nanovo.

Jaká jsou pravidla pro kombinaci industriálního designu a moderního interiéru?

„Vkusná kombinace průmyslového retro designu a moderního interiéru je především o jednoduchosti. Hlavní roli většinou hrají barvy bílá, šedivá, hnědá a černá a materiály dřevo, kůže a kov s prvky skla. Kombinace těchto barev a materiálů působí dobře snad ve všech případech. Dominantou místnosti pak může být klidně švédská bedna nebo retro kino sedačka. Ale jedno je hlavní, zařiďte a přizpůsobte si vše tak, aby se vám doma dobře žilo a bydlelo,“ říká Jiří Mrázek z Nanovo.

Nanovo je internetový obchod zaměřený na vyhledávání, renovaci a prodej kvalitního designu z 60., 70. a 80. let. Na jeho virtuálním pultu www.nanovo.cz najdete převážně tradiční československý design, který je doplněn o několik kousků zahraničních autorů. Nabídka zahrnuje nábytek, sklo, svítidla, bytové doplňky a průmyslový design. Nanovo tým tvoří dvojice Adam Karásek (1984) a Jiří Mrázek (1984), kteří se pro založení obchodu Nanovo společně rozhodli v roce 2010.


publikováno: 12. 3. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: design, nábytek, nákupy

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+