Rok 2021 bude ve znamení žluté a šedé | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Rok 2021 bude ve znamení žluté a šedé

2. 2. 2021

Pantone Color Institute je dlouhodobě považován za nejvyšší instituci ve svém oboru a již více jak dvacet let ovlivňuje rozhodování o vývoji a nákupu produktů v mnoha průmyslových odvětvích včetně módy nebo interiérového designu. Institut taktéž každý rok v prosinci vybírá barvu pro nadcházející rok, která udává trendy v designu i v každodenním životě. Pro letošek se těmito barvami staly základní šedá a jasně žlutá. Obvykle je přitom vybírána barva jedna a kombinaci dvou jsme naposledy měli možnost zažít v roce 2016, kdy byl zvolen mix pastelově modré s růžovou. Co bychom o letošních barvách měli vědět a jaké poslání nám nesou?

designérka Anke Glut

designérka Anke Glut

Smělá, přesto pozitivní

Taková je podle Pantone Color Institute kombinace barev šedé a jasně žluté. Najdeme v ní spojení síly a vytrvalosti s optimismem a radostí, a proto nám tyto barvy nastaví ten správný směr pro rok 2021. Dodají nám totiž naději a poskytnou vytrvalost, přičemž oboje budeme, jak to zatím vypadá, potřebovat.

Barvou naděje je žlutá

Žlutá má v sobě optimismus a bývá výrazem vzrušení, veselí a radosti. Symbolizuje slunce, světlo, a tak ji vnímáme jako zdroj tepla. I z toho důvodu umí pocitově zvedat teplotu v místnosti a hodí se zejména do společenských místností, jako je například obývací pokoj. Tam dovede rozproudit konverzaci a místnost celkově oživit. „Jasně žlutá barva je ideální například v textilních doplňcích, jako jsou dekorativní polštáře nebo přehozy. Výborně nám však rozsvítí interiér i na obrazu. Je však potřeba to se žlutou v interiéru nepřehánět. Je-li vhodně zvolen doplněk, stačí ji soustředit klidně na jedno místo nebo jen do jednoho kusu nábytku,“ říká přední česká interiérová designérka Anke Glut.

Šedá barva symbolizuje hlavně vytrvalost

Podle názoru mnohých nedokáže šedá vzbuzovat nijak velké emoce. Lidé ji považují za barvu konzervativní a nezřídka je tato barva v interiéru odmítána pro svou uhlazenost a nudnost. Je přitom velmi dobře kombinovatelná a využívá se zejména v industriálních nebo minimalistických interiérech. „S šedou barvou se v interiéru velmi dobře pracuje, ale projeví se nejlépe ve velkých a dobře osvětlených místnostech. Pozor tak na ni, pokud disponujete malým a tmavým prostorem. V takovém případě bych šedou nevolila na jednolité a velké plochy, ale spíše bych ji využila na dekorace nebo jen částečně na výmalbu,“ dodává Anke Glut.

Žlutá a šedá v interiéru

A jak tyto dvě barvy v interiéru správně kombinovat? Podle velikosti a množství přirozeného světla volte jednu z barev jako základní a převažující. Tu poté můžete zvolit jako barvu výmalby nebo, v případě šedé, třeba jako podlahu. „V moderních bytech je čím dál populárnější litá betonová podlaha, která je poměrně světlá a dovede interiéru dát úplně jiný rozměr a přitom jej nezmenšuje, ani nijak výrazně neztmavuje. Toto použití šedé v interiéru tak mohu jedině doporučit,“ doplňuje Anke Glut. Druhá barva by se pak měla objevit v podobě dekorací nebo textilních doplňků. „Zatímco šedou barvu lze kombinovat ve více odstínech, u žluté bych se držela jen jednoho odstínu. Pokud ji tak zvolíme na textilní dekorace, určitě doporučuji nechat jednotlivé textilie ušít z jedné látky. Kombinaci šedé a žluté pak nejvíce oceníme například v obývacím pokoji, ale výborně si s ní poradí například i dětský pokoj pro již odrostlejšího školáka a velmi dobře si ji dovedu představit i v kuchyni,“ uzavírá Anke Glut.


publikováno: 2. 2. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, dům

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+