Speciální ochrana před Covid - 19 pro děti | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Speciální ochrana před Covid - 19 pro děti

30. 12. 2021
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Dětské nano roušky firmy SPUR se nazývají NANOSÍK®.

Výherci: Michal Veselý, Šárka Kováčiková ml., Vlasta Novická

Onemocnění covid-19 a možnosti ochrany proti jeho šíření se úzce dotýkají i dětí. Povinnost nosit roušku nebo respirátor ve společných školních prostorách, veřejné dopravě, obchodech i jinde znamená, že se rodiče snaží svým dětem zajistit tu nejlepší variantu ochrany. Mnohdy si však neuvědomují, že co je dobré pro dospělého člověka, nemusí vyhovovat dětskému organismu.

Kapacita dětských plic je logicky mnohem menší než v dospělém věku. To však nereflektuje nabídka na českém trhu. Mnoho z rodičů dětem pořizuje tzv. dětský respirátor FFP2 v dobré víře, že se jedná o jednu z nejúčinnějších možností ochrany proti koronavirové nákaze. Avšak pojem „dětský respirátor FFP2“ je silně zavádějící, protože legislativně takový produkt neexistuje a výrobci tak vědomě překračují zákon.

Respirátor představuje pracovní pomůcku pro velmi znečištěné provozy. Aby mohl plnit svoji funkci, musí efektivně filtrovat částice ze vzduchu. Evropská norma obsahuje tedy mnoho experimentů na dospělých osobách, které se ale vůbec netýkají dětí a jejich specifických potřeb, jako je třeba radikálně menší kapacita dětských plic.

Čeští výrobci respirátorů a výzkumníci se shodují, že pro potřeby dítěte je nutné přizpůsobit jak tvar, tak i vlastnosti respirátoru. Přilnavost a těsnost k dětskému obličeji patří mezi základní parametry, které ovlivňují efektivitu ochrany dýchacích cest.

Tradiční český výrobce, společnost SPUR, se proto rozhodl jít cestou kompromisu mezi rouškou a respirátorem a vyvinula designovou nano roušku, ovšem ve tvaru respirátoru. Dětské rozměry respirátoru mnohem lépe kopírují tvar menšího obličeje, nano materiál zajistí vysoký záchyt, zároveň zabezpečí lehkost a prodyšnost. Tyto unikátní parametry zamezují tomu, aby se děti dusily jako v respirátorech FFP2, ale zároveň byly kvalitně chráněny a dýchaly skrze filtr.

  • Dětská rouška ve tvaru respirátoru nese nejen hravý název NANOSÍK®, ale i hravý potisk. Nabízí dětem výběr mezi kostičkami Lega, smajlíky nebo kytičkami. Stejně jako další produkty této společnosti se vyrábí plně v České republice.

Bližší informace najdete na webových stránkách https://eshop.spur.cz/pro-deti/.

Soutěžní otázka

Jak se nazývají dětské nano roušky firmy SPUR?

a) NANOSÍK®

b) NAPUSÍK®

Tři výherci, kteří do 14. 1. 2022 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží 3 balení NANOSÍK® po 5 ks + dezinfekci 100 ml, která slouží k proloužení životnosti roušek a respirátorů. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením SPUR.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 30. 12. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: COVID-19, dítě, prevence

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+