Světový den pomočování upozorňuje na citlivý problém | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Světový den pomočování upozorňuje na citlivý problém

31. 5. 2022

Již od roku 2015 se každoročně koncem května koná Světový den pomočování, letos se bude konat 31. května. Jeho cílem je upozornit veřejnost na tuto nepříjemnou poruchu, která trápí nejen mnoho dětí starších pěti let, ale i dospělých. Pomočování je ve skutečnosti mnohem častější problém, než si mnozí lidé myslí, a nemělo by se brát na lehkou váhu. Jedná se totiž o komplexní poruchu, kterou je možné s odbornou pomocí řešit.

Hovořit o úniku moči je v mnoha případech stále tabu

Pomočování není výjimečná porucha. Nočním pomočováním nebo také enurézou trpí téměř každé páté dítě starší pěti let, přibližně 5 % má tento problém i v deseti letech a 1–2 % dětí se s ním potýká i po 15. roce života. Inkontinencí, tedy samovolným únikem moči, který se objevuje především v dospělosti, trpí v České republice více než 1,5 milionu lidí.

Jaké jsou příčiny?

Jak u enurézy, tak i u inkontinence jsou příčiny různé. V případě nočního pomočování dětí jsou častými důvody snížená kapacita nebo dysfunkce močového měchýře, nadměrná produkce moči během noci v důsledku nedostatečné produkce hormonů, obtížné probouzení nebo například i genetické predispozice. Inkontinence zase může být způsobená infekcemi močových cest, vedlejšími účinky některých léků, porodem, nemocemi nebo také úrazy či chirurgickými zákroky. Příčin je opravdu mnoho a stejně tak i možností léčby, které vedou k jejich odstranění.

Jak lze tyto poruchy zmírnit?

Oba problémy jsou často zlehčovány a provázeny řadou mýtů. V případě enurézy rodiče obvykle očekávají, že problém u jejich potomka časem sám odezní. O inkontinenci si mnozí lidé zase myslí, že patří ke stáří nebo že je trvalá. Oba problémy tak přinášejí zbytečný stres, vyčlenění z kolektivu nebo aktivit a spoustu nepříjemností. Často je však lze úspěšně řešit nebo alespoň udržet pod kontrolou.

Diskomfort způsobený únikem moči mohou zmírnit také speciální zdravotnické pomůcky, na něž navíc pacientům přispívají zdravotní pojišťovny. „Pro psychiku osob trpících enurézou jsou zásadním pomocníkem absorpční natahovací kalhotky. Dnešní technologie umožňují, že jsou téměř k nerozeznání od běžného spodního prádla. Dostupné jsou ve velikostech až do patnácti let věku a dokonce v designu pro dívky i chlapce,“ říká Miroslav Vázler, zástupce značky DryNites společnosti Kimberly-Clark.

Prvním a nejdůležitějším krokem k řešení problému je ale návštěva dětského či praktického lékaře, který pomůže určit jeho příčinu. Pokud jednoduchá režimová opatření s případnou podpůrnou léčbou farmaky nepomohou, může být doporučena návštěva specialisty. Se správnou diagnózou a vhodnou léčbou lze tedy nejen dětským, ale i dospělým pacientům pomoci, ne-li je zcela zbavit této nepříjemnosti.

● NATAHOVACÍ KALHOTKY DRYNITES pro 4–15 LET (Zdravotnické prostředky při nočním pomočování dětí)


publikováno: 31. 5. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: inkontinence, nykturie

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+