Světový den toalet upozorňuje na kulturní zvláštnosti | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Světový den toalet upozorňuje na kulturní zvláštnosti

19. 11. 2018

Světový den toalet se poprvé slavil 19. listopadu roku 2001. Jeho hlavním poselstvím je kromě upozornění na skutečnost, že přístup k toaletě není úplnou samozřejmostí pro miliardy lidí, zároveň i vedení k budování a dodržování správných hygienických návyků.

Pro někoho luxus

Toaleta pro většinu představuje standardní vybavení domácnosti. Ve světovém měřítku však přítomnost klasické toalety mnohokrát znamená nedosažitelný luxus. Ve skutečnosti je až sedm miliard obyvatel vlastníkem mobilního telefonu, avšak jen 4,5 miliard lidí má k dispozici běžné toalety.

Ukazatel životní úrovně

Nejadekvátnějším ukazatelem životní úrovně obyvatelstva je právě stav toalet. Zahrnuje v sobě celou etiketu, která je na každém kontinentu odlišná. Zatím co ve vyspělých zemích objevíte luxusní toalety, v těch chudších či zaostalých budete rádi, když nějakou najdete, případně vás překvapí minimálně její odlišné používání. V Evropě je nepsaným standardem „sedací“ záchod, ale v lacinějších hotelech či vlacích v mnoha zemích můžete objevit „turecké“, které jsou standardem v Asii. Ty mají podobu dvou keramických či betonových podložek pod nohy s dírou uprostřed. Mnohé překvapí, že u těchto typů toalet není k dispozici toaletní papír. Místo něho jsou vybavené kohoutkem s čistou vodou a malým vědrem. V Tibetu naopak návštěva toalety představuje něco jako pověstný čaj o páté v Anglii. Používání toalety ve společnosti ostatních připomíná spíš společenskou aktivitu, při které se lidé obvykle potkávají a povídají si.

Z extrému do extrému

Jednou z nejvyspělejších toaletových kultur je například Japonsko. Samozřejmostí je vyhřívané sedadlo či bezdotykové tlačítko. Zároveň jsou však toalety pověstné dodržováním přísné hygieny. Před vstupem je dokonce potřebné vyzout si topánky, protože hned po otevření dveří vás vítá sterilní svět. V hongkongském klenotnictví Hang objevíte dokonce záchodovou mísu, která je vyrobená z čistého zlata. Bolestivým paradoxem je však třeba záchodová kultura v Indii. Toaletu představuje díra v zemi a vědro s vodou. Přívlastek nejosamělejší toalety na světě získala zase toaleta na Sibiři. Záchod se tyčí na útesu ve výšce 2600 metrů bez jakéhokoliv zabezpečení, a protože se nachází na vysokém pohoří, jeho návštěvníky jsou většinou jen pracovníci meteorologické stanice.

Nejzdravější alternativa

Mnohé jistě překvapí, že mezi nejzdravější formu toalet patří turecké záchody. Ty podle odborníků poskytují člověku přirozenou polohu, která je zdravá pro trávící systém a střeva. Zároveň jsou i mnohem hygieničtější alternativou v případě, protože tato toaleta neposkytuje svému návštěvníkovi toaletní papír jako je zvykem. Vědro s vodou považují odborníci za adekvátnější formu hygieny, která je zároveň i ekologičtější a šetrnější vůči životnímu prostředí.

Naše každodenní toaleta

I když je tato problematika pro mnohé bizardní, pravdou je, že pobyt na toaletě je neoddělitelnou součástí života. Průměrný člověk totiž na záchodě stráví přibližně 3 měsíce svého života, při kterých odpovídá až na jednu desetinu svých sms zpráv. V minulosti bylo v antickém Římě okolo toaletové kultury postavené celé náboženství. Římané kromě jiných bohů uctívali totiž i Boha Toalety a Boha Exkrementů. Toaleta pro ně tedy nepředstavovala jen vybavení bohatších domácností, ale v určitém slova smyslu i obsáhlejší filozofii. Dnes je středobodem pozornosti hlavně správné dodržování hygieny a hrozba nečistot a baktérií na veřejných toaletách.

Trauma z veřejných toalet

Největším trnem v oku toalet našich životních podmínek jsou právě toalety určené pro širší veřejnost. Mnohokrát nezodpovídají standardem vyspělé krajiny a na jejich zanedbané vybavení či hygienu trpí nejvíc ti nejmenší. Školní toalety by si v mnohých případech zasloužily rozsáhlé rekonstrukce, chybí jim vybavení hygienickými potřebami, nebo neposkytují dostatek soukromí. Běžnou praxí je, že toaletní papír či papírové utěrky jsou na školách nedostatkovým zbožím. Nepříznivé podmínky působí negativně zejména na děti, které si mnohokrát nevědomě budují traumata či bloky a straní se kontaktu s toaletami. Naopak při vhodných podmínkách mají možnost naučit se správné hygienické zásady. Přínosnými jsou v této oblasti mnohé projekty, například projekt Domestos pro školy, který přináší osvětu pro ty nejmenší a zároveň je motivuje k tomu, aby udržovali svoje zdraví.


publikováno: 19. 11. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, hygiena

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+