Ústní pěna pro nejmenší | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Ústní pěna pro nejmenší

17. 3. 2021

Ústní pěna SPLAT JUNIOR Magic je určena pro všechny děti. Extrakt z lékořice posiluje jejich dětskou zubní sklovinu a chrání dětské zoubky před zubním kazem.

Zuby jako perličky

Sklovina mléčných zubů vyžaduje speciální ochranu, protože zubní kaz u dětí postupuje mnohem rychleji. Pěna SPLAT JUNIOR MAGIC 2v1 s přídavkem vápníku a mléčných enzymů okamžitě čistí sklovinu, obohacuje ji bioaktivním vápníkem a poskytuje ochranu proti bakteriím během dne.

Pěna obsahuje bioaktivní vápník a unikátní patentovaný systém LUCATOL®, jehož působení je založeno na kombinaci japonské lékořice s komplexem mléčných enzymů, chrání zuby před zubním kazem, omezuje tvorbu bakteriálního plaku až o 96%, zvyšuje imunitu v ústní dutině a má antibakteriální vlastnosti.

Pěna je vhodným doplňkem ke každodenní péči o ústní dutinu, protože je bez fluoridu. Je ideální pomocník na cesty, do školy nebo školky, při nošení ortodontických rovnátek nebo kdekoli tam, kde je použití zubní pasty a kartáčku obtížné.

Jak děti nejlépe motivovat k čištění zoubků

Čištění zubů vypadá jako jednoduchá činnost. Ve skutečnosti však péče o dětský chrup vyžaduje správnou techniku čištění i správné pomůcky, ať už se jedná o zubní kartáček nebo zubní pastu. Jak se o dětské zuby co nejlépe starat a přimět děti, aby je péče o ně bavila? Zeptali jsme se odborníků.

S péči o ústní dutinu začněte už u kojenců

Ačkoliv se to snaží většina odborníků v péči o zuby vyvracet, mezi lidmi stále koluje mylný názor, že dětský chrup není potřeba čistit. „Ve skutečnosti bychom měli ústní dutině věnovat pozornost už u kojenců. Zde doporučuji jednou či dvakrát denně otřít prořezávající se zoubky měkkým hadříkem,“ říká MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT a dodává, že od chvíle, kdy vyrazí první zub je třeba začít s důkladným čištěním pomocí zubního kartáčku, případně je možné zpočátku chvíli používat silikonové návleky na prst, tzv. prsťáčky.

Zajímavost: Věděli jste, že většina dětí si dokáže správně čistit zuby kolem sedmi až deseti let? Důvodem je, že teprve okolo sedmého roku je u dětí rozvinutá motorika takovým způsobem, že si je dítě schopno zuby samo správně vyčistit.

Motivujte dítě pomocí vlastního kartáčku a zubní pasty

Správná péče o chrup již od dětství je zásadní a ovlivňuje stav našich zubů po celý život. Děti by si proto měly pravidelně a důkladně čistit zuby alespoň dvakrát denně, nejlépe po snídani a po večeři. Čištění zubů by mělo trvat minimálně tři minuty, protože během kratší doby dítě není schopné si zuby dobře vyčistit, a i tak je vždy vhodné, aby dočištění provedl dospělý. „Důležité je také to, aby každé čištění zubů bylo pro dítě zábavné a dobrodružné. Proto nejen z hlediska odlišnosti dětského a dospělého chrupu, ale i kvůli lepší motivaci k čištění zubů, pořiďte své ratolesti vlastní zubní kartáček a nejlépe přírodní zubní pastu pro děti,“ doporučuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. „Co se týká kartáčku, nejvhodnější je zubní kartáček s co nejmenší hlavou a rovně zastřiženými měkkými a jemnými štětinami,“ radí zubní lékařka.

Může dětská pasta obsahovat fluorid?

Fluorid je nejefektivnější prostředek v prevenci proti zubnímu kazu, přičemž potřeba používat zubní pasty s obsahem fluoridu je pro každého jiná. Mimo jiné záleží i na kvalitě vody. To, že fluoridy v pastě pomáhají snižovat vznik zubních kazů, potvrzuje i MDDr. Jana Karbusická. Zároveň však dodává, že často je důležitější správná a účinně prováděná metoda čištění zubů než samotná pasta. Navíc fluorid v zubní pastě mohou určitým způsobem nahradit i jiné kvalitní složky. „Pro děti jsou optimálním řešením přírodní zubní pasty bez fluoridu, které obsahují například hydroxyapatit vápenatý, který je základní stavební složkou zubní skloviny. Ten účinně chrání a také posiluje zubní sklovinu. Na bakterie, způsobující zubní kazy, je pro změnu účinný unikátní patentovaný systém komplexu mléčných enzymů,“ tvrdí Zuzana Heiník Bělová.

Zajímavost: Přírodní zubní pasty se vyrábějí se zajímavými příchutěmi, jako jsou ovocná zmrzlina, žvýkačka, lesní ovoce a další. Díky tomu si dítě čištění zubů snadněji zamiluje.

Dětský chrup čistěte krouživými pohyby

Správná technika čištění zubů neexistuje. Může být u každého dítěte i dospělého jiná, avšak obecným doporučením pro děti předškolního věku od zubních lékařů a při návštěvě dentální hygienistky je čištění pomocí malých kroužků se sevřenými zuby u sebe. „Štětiny kartáčku přiložte tak, aby jejich polovina přiléhala na dásně a druhá na zuby. Pak jemně přeneste tlak na hlavičku kartáčku a začněte dělat drobné kroužky. Vlákna kartáčku by se téměř neměla pohnout z místa. Čistěte nejprve z vnější strany, pak z vnitřní. Každou čelist čistěte zvlášť,“ popisuje postup čištění dětského chrupu Ing. Kateřina Králová, DiS., dentální hygienistka a odborná garantka značky SPLAT.

Neodkládejte návštěvu u zubaře ani u dentální hygienistky

Kromě péče o dětský chrup v rámci jeho čištění, by rodiče měli s dítětem vyrazit co nejdříve k zubaři. Lépe si pak zvyká na ošetření a z lékaře nemá strach. Stejně tak je vhodné začít co nejdříve s návštěvami u dentální hygienistky. „Dospělákům doporučuji chodit na dentální hygienu každého půl roku a platí to i pro děti. Jako dentální hygienistka ukážu dítěti správnou techniku, zuby mu dočistím a ošetřím, aby se tak předešlo případným kazům a zubnímu kameni,“ říká dentální hygienistka Kateřina Králová. S návštěvou u dentální hygienistky můžete začít už kolem čtvrtého roku dítěte, ale klíčovou roli hraje to, jak je dítě zdatné a jestli spolupracuje. „Z mých zkušeností jsou na ošetření u dentální hygienistky připravené spíše děti ve věku od sedmi let, a to i díky tomu, že sedmileté dítě má už dostatečnou motoriku k tomu, aby bylo schopné si samo správně vyčistit zuby,“ uzavírá Kateřina Králová.

SPLAT je mezinárodní společnost se sídlem v lotyšské Rize, která je na trhu již 20 let. Každý výrobek je zaměřen na nejefektivnější řešení problémů v péči o ústní dutinu. Aby byla garantována co nejvyšší efektivita každého výrobku, SPLAT spolupracuje s předními zubními lékaři a odborníky po celém světě. Výsledkem jsou inovativní specializované výrobky, jejichž vysoká účinnost je potvrzena rozsáhlými klinickými studiemi v EU, Rusku a Japonsku. Používá ty nejmodernější a nejefektivnější technologie a postupy, má vlastní výzkumné centrum, kde vyvíjí nové receptury chráněné mezinárodními patenty. Její výrobky také obsahují ty nejšetrnější účinné složky, například stoprocentně přírodní bioaktivní vápník získaný z vaječných skořápek, biokoncentrát z levandule či aktivní uhlí z březového dřeva. Rovněž samotná výroba ctí šetrný přístup k přírodě, který potvrzují i mezinárodní certifikáty a řada patentů.


publikováno: 17. 3. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: dítě, zuby

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+