V práci i doma byste se měli přezouvat | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

V práci i doma byste se měli přezouvat

27. 11. 2020

Nosí nás po světě s celou naší váhou, školními brašnami, taškami s nákupem, kufry či turistickými krosnami. S věkem ale stále častěji nohy bolí, otékají, trápí nás křečovými žilami… Aby toho trápení bylo co nejméně, zaslouží si naši péči, jak zdravotní a kosmetickou, tak co se vhodné obuvi a také přezouvání týče. Protože přezouvat bychom se během dne měli a ne každý to tak dělá.

Důležitá výměna

Důvodů, proč by člověk měl přes den dle typu své činnosti a prostředí měnit obuv, je více. I vzhledem ke svému umístění nohy celý den „pracují“. A to nejen tím, že chodí, ale mění i svůj objem a teplotu. Pokud tedy vyrazíte do práce v uzavřených pevných botách, notabene s podpatkem, abyste byla na ulici chic, a pak v nich trávíte celý den za počítačem v kanceláři, tak si je nejen pěkně „okopete“, ale vaše nárty, prsty i chodidla trpí v sevření a zvýšené teplotě. Otoky nohou a další zdravotní problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat. V tomto ohledu mají výhodu ta zaměstnání, kde je přezouvání povinné (např. u zdravotních sester apod.).

Nohy přes den otékají a potřebují dýchat

Jak a proč bychom se měli v průběhu dne přezouvat, dále popisuje Dominik Šprunk, zakladatel společnosti SANTÉ – zdravotní obuv, tradičního českého výrobce zdravotní obuvi: „Každá bota by měla splňovat určitý účel, který se týká nějaké aktivity. Během dne je proto vhodné měnit obuv dle účelovosti a ve chvíli, kdy je to možné a vhodné, pokud možno ulevit namáhaným nohám a chodidlům tím, že se přezujeme do otevřených pantoflů, nejlépe zdravotních. Noha lépe dýchá a tím dojde také k jejímu lepšímu prokrvení.

Do práce, pokud jdete pěšky, volte pohodlnou či sportovní obuv, pokud jedete autem, doporučuji botu s pohodlným svrchem, tenkou podešví a bez podpatků! V práci nás pak může omezit dress code, ale je nezbytné dbát na to, aby byla obuv pohodlná, pamatujme na to, že zde trávíte 8 či více hodin. Nohy a chodidla totiž během dne otékají, tzv. rostou, čím mohou významně změnit svůj objem, dokonce až o 1 – 1 a ½ velikostní skupiny. Pro osoby, které jsou k otékání nohou více náchylné je vhodné nošení zdravotní obuvi s pohodlnou stélkou, která podporuje správnou fyziognomii nohy. Vhodné jsou také regulovatelné svrchy a výběr obuvi s malým klínkem, která vyvýší patu o asi 1–2 cm.“

Velká část dětí trpí deformitami!

Ještě větší důležitost má zdravé obouvání a přezouvání u dětí. Odborníci uvádějí, že až 95 % dětí, nastupujících do prvních ročníků základních škol trpí deformitami nohou. Přitom při narození má v naší republice přes 90 % miminek nožičky zdravé. Z toho vyplývá, že k poškození dochází až následně, nevhodnými typy či velikostmi botiček, běháním naboso po rovných tvrdých plochách, stejně tak jako třeba špatnou volbou punčošek či ponožek. Zkušený ortoped MUDr. František Picek z pražského ORP centra k tomu říká: “Je vhodné být opravdu pozorný při výběru dětské obuvi. Tedy, dbát na to, aby u malých dětí měla botička krom pohodlného vnitřku i pevný tzv. opatek (část obepínající patu). Bota by měla být prodyšná, aby se nožka v ní nepotila. Pokud rodiče kupují boty větším dětem, neměli by se obávat botu už v obchodě vyzkoušet, nechat děti proběhnout se, zabrzdit, bota by se měla v přední částečně ohnout, ale ne zlomit, zato zadní část kolem paty musí být pevná.“

Co není podle odborníků není pro děti ideální?

„Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky apod.), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky dobré přilnavosti podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 %, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 %. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport,“ vysvětluje Irena Sehnalová, specialistka prodeje z Ateliéru zdravého obouvání na pražských Vinohradech.

Doma na boso? Jen po kobercích, jinak si ničíte klenbu

Nezbytnou podmínkou zdravého vývoje nohou je rovněž nošení vhodných přezůvek jak doma, tak i ve škole, ve školce či v jeslích. Mnoho lidí se však doma nepřezouvá, respektive – chodí naboso nebo v ponožkách. Třiadvacetiletá Soňa, žijící s rodiči a sourozenci v rodinném domě s dřevěnými podlahami a dlažbou popisuje situaci běžnou v mnoha rodinách: „Já sama nesnáším nosit bačkory nebo nějaké pantofle a nejčastěji chodím doma bosa, stejně tak jako máma a můj brácha. Ale v tátově rodině byli zvyklí se přezouvat a on pantofle nosí pořád. Občas jsou kvůli tomu i spory.

„Běhání na boso je určitě zdravé, ale ne na každém povrchu, což platí jak pro děti, tak i pro dospělé. „Chodit na boso je pro člověka přirozené a vhodné, ale jen na přírodním podloží, např. po písku, hlíně, trávě, malých jemných oblázcích apod. Dochází tak i ke správnému prokrvení nohou. Na tvrdém povrchu je to ale naopak nevhodné, neboť časem přichází komplikace v podobě zborcené nožní klenby apod. To se týká i všech rovných domácích podlah, pokud tedy nemáte všude vysoké huňaté koberce,“ varuje odborník na zdravotní obuv Dominik Šprunk.

Zdravé obouvání jde s dobou a trendy

S výše uvedenými řádky souvisí i samotný výběr vhodných bot v obchodě. Je logické, že máme tendenci podléhat módním trendům, ze kterých si pak, zejména ženy, léčí poničené nohy ještě několik následných večerů. Dnešní nabídka „zdravé“ obuvi je přitom pestrá, vhodná pro všechny příležitosti a navíc v překvapivě módním a vkusném stylu, což potvrzuje i Irena Sehnalová, která se prodejem zdravotní obuvi zabývá už 17 let: „Lidé se často domnívají, že zdravotní obuv je vhodná jen pro lidi s nějakým zdravotním poškozením a vybírají si boty v běžných obchodech jen podle poměru design/cena. Ale nabídka obuvi v prodejnách zdravého obouvání drží krok s dobou i v otázce módy a navíc kvalita provedení zajistí, že si nemusíte jít kupovat stejný typ obuvi každý rok znovu.“ Naše nohy si zkrátka zaslouží tu nejlepší péči, i když je nemáme „tak často na očích“.


publikováno: 27. 11. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: boty, nohy

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+