Vašim žilám nesvědčí vysoké podpatky ani stahovací prádlo | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Vašim žilám nesvědčí vysoké podpatky ani stahovací prádlo

21. 1. 2022

Vysoké podpatky jsou symbolem ženskosti a některé outfity se bez nich neobejdou. Dokážou přidat pár centimetrů a opticky zeštíhlit nohy, proto má řada žen v botníku prakticky jen boty na podpatcích. Faktem ale je, že v nich nohy trpí a částečně můžou i za zhoršování projevů žilního onemocnění.

Nohy nazuté v kozačkách či lodičkách na jehle s úzkou špičkou vypadají jistě elegantněji než v široké kulaté botě s mini podpatkem. Při nošení vysokých podpatků nad 5 cm nesou ale celou váhu těla jen bříška chodidel a prsty bývají různě ohnuté, jen aby se do boty vešly. Časem se tento zlozvyk projeví bolestí kloubů, zad, vbočeným palcem nebo tzv. kladívkovými prsty. I přesto si mnoho žen, pod heslem „pro krásu se musí trpět“, v takových botách dobrovolně ničí nohy a zdraví. Pohled na nohy plné metliček a zkroucené prsty v páskových sandálech ale moc krásný není.

Proč vysoké podpatky žilám vadí?

Samotné nošení vysokých podpatků problém se žilami nezpůsobí. Jeho vznik je podmíněný geneticky. Proč je tedy lepší sáhnout po nižším a širším podpatku či klínku kolem 3–4 cm? Při chronickém žilním onemocnění se nevrací všechna krev k srdci, ale část se hromadí dole v žilách dolních končetin. Takto nahromaděná krev roztahuje žilní stěny, až do té míry, že žílu zaznamenáte na noze jako první metličku. Doporučená léčba má za cíl zpevnit žilní stěnu a podpořit návrat krve zpět do srdce. To se děje zejména pomocí léků na zpevnění žilní stěny, které může předpisovat lékař, v kombinaci s nošením kompresních punčoch. Vysoké podpatky, a ještě úzké boty ale návrat krve nepodporují, a naopak ho mohou brzdit.

Zkraje můžete metličky ignorovat a říkat si, že kvůli pár žilkám se vysokých podpatků nevzdáte. Chronické žilní onemocnění je ale progresivní, takže se časem přes malé metličky (první stadium) a křečové žíly můžete dopracovat až k otokům, a dokonce i k bércovému vředu (poslední stadium). Více o léčbě a žilním onemocnění najdete na webu www.zilniporadna.cz.

Žádné těsné ponožky a stahovací prádlo

Je tedy třeba, abyste dělali kroky, které vývoj zpomalí, a ne zrychlí, jako právě vysoké podpatky anebo příliš obepnuté oblečení. Zejména ponožky, které příliš stahují kotník a také spodní prádlo, které je v oblasti třísel až moc těsné. Zapomenout byste bohužel měli i na stahovací prádlo, ačkoliv dokáže s postavou udělat zázraky. Formující kalhotky vysoké i nízké, body, korzety a podvazkové pásy omezují oběh žilní krve, takže vázne v dolní části těla a opět zvyšuje riziko rozvoje žilních potíží. Jediný kousek, kde je ke stažení žádoucí a naopak pomáhá, jsou kompresní punčochy.

Chraňte své žíly! Jak vybírat vhodné prádlo a oblečení

  1. Boty nakupujte odpoledne a večer, kdy je noha přirozeně oteklejší.
  2. Místo úzké špičky preferujte kulatější, ať mají prsty dost prostoru.
  3. V botách se vždy v prodejně projděte. Jakýkoliv nepříjemný pocit je důvod je vrátit.
  4. Vysoké podpatky nad 5 cm jsou určené pouze na výjimečné příležitosti.
  5. Na denní nošení jsou lepší podpatky do 3–4 cm.
  6. Volte bezešvé spodní prádlo.
  7. Prádla s pevnými gumičkami se zbavte.
  8. Ponožky by vás neměly přiškrcovat kolem kotníků.
  9. Úzké skinny džíny vyměňte za jiné.
  10. Stahovací prádlo si nechte jen na speciální událost.

Celoživotní problém

Žilním onemocněním trpí třetina populace mezi 18 až 40 lety. Ve věku 41 až 60 let to je dokonce 44 %. Bohužel žilní onemocnění nezastavíte, i když v chladu a zimě nejsou vnější projevy tak markantní, a tak se můžete mylně domnívat, že nemoc ustupuje. Jde však o celoživotní problém, který se i přes operace a zákroky vždy časem vrátí. „Pokud má pacient chronické žilní onemocnění, stávají se s lékařem doživotními partnery. My můžeme toto onemocnění přibrzdit, zpomalit jeho progres, ale trvale vyléčit ne,“ varuje angioložka MUDr. Petra Zimolová z Kardiologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze. Rychlost návratu projevů žilního onemocnění záleží na životním stylu i na tom, zda dodržujete nezbytnou léčbu (venofarmaka, kompresní punčochy), jak se snažíte být v kondici a také, jakou si vybíráte obuv a oblečení.

www.zilniporadna.cz


publikováno: 21. 1. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: boty, oblečení, prevence, žíly

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+