Zasadili jste strom? Zaregistrujte ho | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Zasadili jste strom? Zaregistrujte ho

18. 1. 2024

Zaregistrujte stromy, které jste vysadili – klidně jen ty na vaší zahrádce. Staňte se součástí těch, kdo #sazibudoucnost. Připojte se k iniciativě, která už společně vysázela 3,8 milionů stromů do české krajiny se zapojením cca 89 tisíc dobrovolníků.

Sázíme budoucnost – připojte se k největší iniciativě, která sází stromy pro zdravou krajinu a odolná města. Zaregistrujte ty své.

Vysadit, pečovat, registrovat

Stromy jsou jedním z nejlepších nástrojů, jak připravit zemi na změnu klimatu. Fungují totiž jako účinná klimatizace. Především ty vysazené mimo les. A počítá se každý vysazený strom!

Iniciativu Sázíme budoucnost podpořil i prezident Petr Pavel na podzimní výsadbě ve Vohančicích na Tišnovsku. Video s prezidentem zhlédnete ZDE.

Proč registrovat i váš strom?

Váš strom bude vidět a registrace pomůže změřit výsledky společného úsilí. Připojit výsadbu do databáze může každý, kdo od roku 2019 zasadil jakýkoliv strom mimo les. Za 5 minut máte hotovo. Jako odměnu dostanete certifikát Sázíme budoucnost a dobrý pocit, že jste pomohli získat tolik potřebná data o výsadbách v České republice. Uvidíme, co jsme společně dokázali. Dobrých zpráv není nikdy dost.

Buďte součástí úspěšného projektu

Díky vaší registraci vzniká jedinečný přehled o tom, jaké druhy stromů kdo a kde sází. Data využívají obce, vzdělávací instituce i úřady, které rozhodují o financování výzev pro podporu krajiny. Důvodů, proč se připojit k iniciativě Sázíme budoucnost je však víc. Její lidé o sobě navzájem vědí a podporují se. Díky emailovému zpravodaji se jako první dozvíte o nově vyhlášených grantech, ze kterých zaplatíte příští výsadbu. Nebo tu můžete k sázení přizvat dobrovolníky.

Unikátní databáze výsadeb

Možná vás to překvapí, ale podobná, takto rozsáhlá, databáze nikde v České republice neexistuje. Dokonce i v rámci Evropské unie je naprosto jedinečná. Pokrývá 3,8 milionů stromů, přičemž v celé Evropské databázi eviduje 26 států aktuálně 13 milionů. Navíc nejsou evropské záznamy tak podrobné jako české. Data z naší republiky třeba ukazují, že vítězí dub, následovaný lípou a borovicí, nejaktivnějšími regiony jsou pak Středočeský a Jihomoravský kraj. Jak jsme na tom v zapojení dobrovolníků? Sází se víc aleje nebo sady? To vše se dozvíte jen v databázi Sázíme budoucnost.

Proč sázet stromy mimo les

Stromy ve volné krajině hrají zásadní úlohu při zadržování tolik potřebné vody a zároveň brání nebezpečné erozi půdy. Slouží i jako účinné větrolamy, brání šíření hluku. Poskytují stín, filtrují prach. V parných dnech ochlazují své okolí a zvlhčují vzduch. Kromě toho také naši krajinu zkrášlují a poskytují útočiště mnoha zvířatům. Děkujeme všem, kdo s námi #sazibudoucnost!

Iniciativu Sázíme budoucnost založila Nadace Partnerství, která poskytuje granty na výsadby, díky kterým obce, spolky, školy ale i hasiči nebo skauti vysazují aleje, sady nebo stromy v ulicích. O takto vysazené stromy i s láskou pečují. Od roku 1991 mohlo díky Nadaci Partnerství uskutečnit své projekty přes 3700 organizací. Možná vás to překvapí, ale podobná, takto rozsáhlá, databáze nikde v České republice neexistuje. Dokonce i v rámci Evropské unie je naprosto jedinečná. Pokrývá 3,8 milionů stromů, přičemž v celé Evropské databázi je aktuálně 13 milionů.


publikováno: 18. 1. 2024, v rubrice Domácnost
Štítky: ochrana přírody, zahrada

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+