Zdravou domácnost vám zaručí kvalitní materiály | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Zdravou domácnost vám zaručí kvalitní materiály

29. 5. 2018

Při výběru nemovitosti nebo rekonstrukci stále častěji majitelé řeší zdravotní nezávadnost užitých materiálů. Volbou nevhodných materiálů obsahujících škodlivé látky si můžete přivodit zásadní újmu na zdraví.

Vyšší koncentrace formaldehydu

U některých starších nemovitostí se vyskytují zdravotní rizika způsobená stavebními materiály, jejichž použití je už v současnosti zakázané. Vzpomínáte si třeba na okály – domy montované z dřevotřískových desek, které se během 70. let začaly stavět v Československu? Měly jeden háček, který je nechvalně proslavil. Zjistilo se, že uvnitř těchto domů je vyšší koncentrace formaldehydu, než je pro lidské zdraví únosné. Tato těkavá organická látka vylučovaná do vzduchu z příček okálových domů může ve větším množství vyvolávat u lidí různé zdravotní problémy – bolesti hlavy, podrážděnost očí nebo oslabení imunity a v krajních případech dokonce alergii a astma. Kromě dřevotřískových desek se nebezpečný formaldehyd využíval i při výrobě podlahových krytin nebo lepidel.

Dejte sbohem formaldehydu

Zatímco tvárnice nebo střešní krytiny ze zdraví škodlivých materiálů musíte kompletně vyměnit, zmiňovaný formaldehyd můžete v současné době v domácnosti eliminovat. K tomu nejlépe poslouží sádrokartonové desky Rigips s technologií Activ’Air®. Účinná látka obsažená v deskách Activ’Air® rozkládá formaldehyd přítomný ve vzduchu. Z ovzduší dokáže odstranit až 70 % formaldehydu, a to trvale. Z těchto desek můžete postavit například příčky, předsazené stěny, podhledy nebo podkroví. S ovzduším v domácnostech se ale váže i mnoho jiných neduhů, které si ovšem obyvatelé způsobují sami.

Větrat, větrat a ještě jednou větrat

Věděli jste, že každý den až 80 % času strávíte v uzavřeném prostoru? Pokud chcete dýchat zdravý vzduch a chcete se vyhnout plísním ve vašem obydlí, větrejte! Pro správné větrání jsou zásadní pravidelnost a intenzita. Doporučuje se vyvětrat třikrát denně po dobu 3 – 10 minut dle počasí tak, aby se rychle vyměnil vzduch v bytě a zároveň, aby nedošlo k ochlazení stěn v místnostech a ztrátám tepla. Okna by se měly otevírat dokořán, ideálně na protilehlých stranách v bytě.

Zpátky k přírodě

I v novostavbách na vás mohou číhat zdravotní rizika. Lidé si často, aniž by to tušili, do svých vysněných domácností pořizují nový umělý nábytek nebo koberce, které obsahují škodlivé těkavé látky. Jak si tedy vybavit novou domácnost a neničit si zdraví? Poslední dobou je velkým trendem návrat k ekologicky šetrným výrobkům z poctivých přírodních a recyklovatelných materiálů. I když si za ně musíte připlatit, rozhodně se vyplatí. Vydrží vám doma pěknou řádku let a navíc uděláte něco pro své zdraví!


publikováno: 29. 5. 2018, v rubrice Domácnost
Štítky: byt, dům, dýchání, pokoj, prevence

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+