Akné trápí ženy v každé věku. Jak se bránit? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Akné trápí ženy v každé věku. Jak se bránit?

21. 7. 2014

Akné není pouze problém náctiletých, přestože 85 % z nich tímto onemocněním trpí. Ve věku 25 let má akné 12 % žen a ve věku 45 let postihuje 5 % žen. Lehké formy akné jsou spíše kosmetickým problémem, závažnější již vyžadují léčbu. Příčinou akné je porucha uvolňování buněk rohoviny a nevyváženost hormonů. Porucha rohovatění v ústí mazových žláz, která vede až k blokádě jejich vývodů, se projeví při spolupůsobení dalších nepříznivých faktorů (např. hormonální nerovnováha, stres, reakce organizmu na zevní vlivy, případně i následky léčby některých interních onemocnění) tvorbou komedonů neboli tzv. uhříků. Významnými faktory jsou i nadměrná produkce kožního mazu a množení bakterií typických pro akné (Propionibacterium acnes a Pityrosporum ovale).

Metody léčby akné

Základem péče je pravidelné šetrné čištění pleti, které uvolní přebytečnou rohovinu a odstraní nahromaděný kožní maz. Léčebné metody jsou zaměřeny na omezení mazotoku, na uvolnění rohoviny z ústí mazových žláz a na působení proti mikrobům a zánětlivé složce onemocnění. Jde o léčbu lokálními přípravky doplněnou fyzikálními metodami a v těžších případech i léky podávanými celkově.

Mezi léčivé látky patří retinoidy, které upravují rohovění buněk v ústí mazových žláz a brání tak jejich uzavření. Tato léčba však bývá mnohdy provázena vysušením a podrážděním pokožky, což vede k horší spolupráci pacientů.

Srovnatelný efekt na akné má také kyselina azelaová, která působí proti tvorbě komedonů a má i protibakteriální a protizánětlivé účinky. Na rozdíl od retinoidů a jiných lokálních přípravků vyvolává minimální podráždění. Přípravky s obsahem této látky je možné aplikovat i během letního období a na citlivou pokožku.

Ovocné AHA, kyseliny (alpha hydroxy acid) a LHA (lipohydroxy-kyseliny), jsou součástí některých přípravků léčebné kosmetiky. Fungují, pokud jsou obsaženy alespoň v množství 8–10 %. Ve vyšších koncentracích ale mohou vyvolávat podráždění. Zánětlivé procesy je možné ovlivnit lokálně používanými antibiotiky nebo jinými protizánětlivými léčivy.

Celkově se mohou podávat antibiotika, retinoidy, případně hormonální léčba. Vždy je třeba počítat se skutečností, že při zahájení léčení dojde zpravidla na 2–3 týdny k přechodnému zhoršení klinického obrazu a vlastní léčebný efekt je při pravidelném ošetřování možné čekat po 4–6 týdnech. Většina léčivých přípravků k péči o aknózní pleť je vázaná na lékařský předpis.

Nově je pacientům k dispozici bez lékařského předpisu i již výše zmíněná kyselina azelaová, vhodná jako základní lokální terapie pro všechny formy akné. V průběhu léčby akné je nutné se vyvarovat postupů, které pokožku zbytečně namáhají: neodbornému peelingu, nešetrnému mechanickému čištění zánětlivých projevů nebo masáži pokožky postižených partií.

Dieta a životospráva

Vztah jídla a akné je diskutován již několik desítek let. Dosud byla provedena řada studií, které zkoumaly souvislost mezi stravou a stavem akné. Výsledky ovšem nejsou jednoznačné. Obecně se doporučuje vyvážená, pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů. Sladkosti, kořeněná a tučná jídla naopak u některých pacientek, zejména při častější konzumaci, stav pleti zhoršují.

MUDr. Andrea Vocilková, kožní lékařka


publikováno: 21. 7. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: akné, krása, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+