Botulotoxin se začíná uplatňovat nejen při vyhlazení vrásek | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Botulotoxin se začíná uplatňovat nejen při vyhlazení vrásek

7. 10. 2015

Botulotoxin urazil v posledních desetiletí dlouhou cestu v tom, jak je vnímán veřejností i lékaři. Od obávaného „klobásového jedu“ se z něj přes okrajově využívanou látku v neurologii či oftalmologii, stala hvězda estetické medicíny, kterou z nejvyššího stupínku nesesadil zatím žádný jiný bojovník proti stopám času. Současné kongresy ale ukazují další využití botulotoxinu.

Jak to začalo

Ve světě se botulotoxin začal používat pro vyhlazování vrásek a posléze pro léčbu nadměrného pocení v roce 1994 a již o dva roky později se tato metoda přelila i do České republiky. První lékaři, kteří u nás v estetické dermatologii botulotoxin použili, byli MUDr. Marta Moidlová a doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., kteří tím dali spolu s použitím laserů vzniknout novému oboru – estetické medicíně. Z tohoto nejmladšího medicínského odvětví se možná již brzy stane jedno z největších.

Jak pracuje „klobásový jed“?

Molekuly botulotoxinu aplikované injekčně do kůže potlačují svalový tonus, a tak zamezují smršťování kůže a tedy i vzniku vrásek. Teprve dnes ale lékaři zjišťují, jak mnohostranná tato látka je. „Botulotoxin se dnes využívá u více než čtyřiceti indikací v kurativní medicíně v oborech neurologie, oftalmologie, gastroenterologie, bariatrie, ORL či například stomatologie,“ říká doc. Šmucler a upřesňuje, „v roce 2018 by mělo být celosvětově prodáno této látky za 2,9 miliardy dolarů. A počet možností použití neustále roste. Připočteme-li experimentální indikace, jsme již přes stovku možností. Tak mnohostranných látek vyžadujících multidisciplinární znalosti mnoho není.“

Botulotoxin pouze po doškolení!

Lékaři v Čechách i v zahraničí stále více upozorňují na nutnost přesné znalosti anatomie a možnost komplikací z důvodu špatně voleného místa aplikace. Aby v estetické medicíně, ale nejen v ní, přinesla aplikace botulotoxinu kýžený efekt bez komplikací, je od lékaře vyžadována až chirurgická přesnost při aplikaci. Jinak hrozí komplikace, z nichž nepřirozeně strnulý vzhled patří k těm banálnějším. „Neodbornému zacházení s botulotoxinem se v Česku snažíme předcházet výukou na kadaverech ve spolupráci s Anatomickým ústavem 1. lékařské fakulty UK v Praze,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., předseda Společnosti estetické a laserové medicíny ČLSJEP.

Botulotoxin v psychiatrii a stomatologii?

„Na mezinárodním kongresu DRAW, kterému jsem letos v Praze předsedal, pro mě osobně byla nejzajímavější přednáška Američanky Michelle Magid z Texasu, která patří k průkopníkům využití botulinumtoxinu v psychiatrii. U pacientů s depresemi (bipolární i unipolární porucha) dosahuje, podobně jako řada jiných lékařů, 40–60% ústup obtíží, srovnatelný s nejlepšími výsledky jiných antidepresiv. Přesný mechanismus není znám, ale výsledky jsou to nadějné,“ dodává doc. Šmucler. Jeho kongresová přednáška se věnovala mnohostrannému využití látky ve stomatologii a chirurgii hlavy a krku, kde se využívají kromě známých účinků i analgetické účinky botulotoxinu. Budoucnost botulotoxinu Lékaři se v současnosti zaměřují na rozšíření škály používaného botulotoxinu A1 o další varianty a podvarianty a dokonce pracují na nových verzích s pozoruhodně upraveným účinkem. Takto upravený botulotoxin možná již brzy pomůže při bolestech hlavy, při hojení operačních ran nebo v rehabilitaci.


publikováno: 7. 10. 2015, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetické kúry, estetické zákroky, krása

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+