Celulitida může způsobit zdravotní problémy | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Celulitida může způsobit zdravotní problémy

13. 5. 2014

Celulitida je estetický strašák v podobě pomerančové kůže a v dnešní době trápí vysoké procento žen. Netýká se jen starších ročníků s nadváhou, objevit se může v každém věku i u hubených. Při extrémním postižení může dokonce způsobit i zdravotní komplikace. Více objasní MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

Proč trápí jen ženy a mužům se vyhýbá?

Důvodem, proč jsou ženy k výskytu celulitidy daleko náchylnější než muži, je, že mají silnější vrstvu podkožního tuku a tenčí kůži. Zda se u vás vyskytne celulitida, je dáno z velké části genetickými dispozicemi a hormonálními výkyvy. Rizikovými obdobími jsou puberta a těhotenství a užívání antikoncepce. „Výskyt celulitidy ale můžete ovlivnit také životním stylem. Zdravá strava, dostatečný pitný režim a pohybové aktivity jsou strašákem celulitidy. Naopak kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nadváha a sedavé zaměstnání ke vzniku pomerančové kůže významně přispívají,“ říká MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Mediestetik. Celulitidě lze částečně předcházet hydratováním a pravidelnou masáží pokožky, ale také saunováním a otužováním. Pokud se však u vás už objevila, není důvod k panice. Řešit se dá. Moderní medicína je totiž schopná poradit si i s pokročilou celulitidou.

Čtyři stádia celulitidy

Podle MUDr. Reisingerové z Mediestetik se celulitida projevuje ve čtyřech stádiích.

V první fázi jsou projevy pomerančové kůže viditelné pouze v případě, že se na kůži zatlačí, jinak není nic vidět. Pak pomůže masírovat a hydratovat pokožku, případně začít s odbornými zábaly ze žlutého máku, kofeinu a grapefruitového oleje, které zlepšují v pokožce mikrocirkulaci,“ radí lékařka.

Ve druhé fázi je celulitida patrná při zatnutí svalstva – ať už při stání či při sezení, ale v uvolněné poloze (např. vleže) zatím pozorovatelná není. Péče je podle MUDr. Reisingerové stejná jako v prvním případě, dobré je také vyzkoušet BodyShape. Jde o radiofrekvenční stimulaci kolagenu v pokožce, jenž zesiluje a zpevňuje kůži zevnitř. Tím se zvyšuje její celková elasticita a redukují se veškeré kožní nerovnosti a záhyby. Tohoto efektu nedosáhnete žádným anticelulitidním krémem ani prádlem.

Ve třetí fázi už jsou bohužel nerovnosti na pokožce pozorovatelné stále – bez ohledu na polohu a pozici těla nebo na aktivitu svalů v oblasti. Často je to způsobeno nárůstem tukové hmoty. „Existují samozřejmě různé lymfomasáže a lymfodrenáže, které vyrovnávají reliéf pokožky, ale co proti celulitidě v tomto případě pomáhá stoprocentně, je snižování tukové hmoty v oblasti postižení. A to buď změnou jídelníčku a sportem, nebo medicínsky. Výborných výsledků na poli neinvazivních metod dosahuje například kryolipolýza Zeltiq CoolSculpting, při níž dochází k redukci tukových buněk jejich cíleným zmrazováním. Další možností je lipomodelace přípravkem Aqualyx, který nejenže štěpí tukové buňky, ale působí příznivě také na kvalitu pokožky, kterou vyhlazuje a zpevňuje,“ vyjmenovává lékařka z Mediestetik.

V posledním stadiu celulitidy jsou na povrchu kůže viditelné hrubé nerovnosti, a to trvale. V této fázi mohou podle MUDr. Reisingerové vznikat dokonce zdravotní komplikace. „Může dojít ke špatnému prokrvování končetin, otokům a velké bolestivosti,“ varuje lékařka s tím, že v tomto případě je potřeba problém řešit ideálně pod dohledem specializovaného lékaře, který doporučí vhodné metody, jak redukovat tuk a tím i celulitidu.


publikováno: 13. 5. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: celulitida, estetické kúry, estetické zákroky, krása, péče o pleť, prevence

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+