Chcete vyhladit vrásky v obličeji injekcí bez operace? I tyto zákroky mohou provádět jen lékaři! | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Chcete vyhladit vrásky v obličeji injekcí bez operace? I tyto zákroky mohou provádět jen lékaři!

30. 6. 2014

Vyhladit vrásky v obličeji bez chirurgického řezání si nechává rok od roku stále více Češek bez ohledu na věk. U všech to má značný efekt, ale musí se to umět. V opačném případě může žena skončit s velmi nepřirozeným výrazem nebo nerovnostmi ve tváři. Proto je nutné, aby si zájemkyně nejprve pečlivě prověřily, komu se svěří do rukou. Nabídka těchto služeb je skutečně široká, ale dle zákona smí tyto zákroky provádět pouze lékaři! Víc informací poskytl ze své praxe plastický chirurg a specialista na injekční výplně Pavel Kobzík z pražské kliniky Perfect Clinic.

Nejžádanější zákroky

Poptávka pacientek o nechirurgické vyhlazení vrásek ostatně přiměl i kliniku plastické chirurgie Perfect Clinic zařadit na začátku roku 2013 tyto zákroky do své nabídky. A zájem byl značný. „V loňském roce jsme provedli několik stovek nechirurgických injekčních korekcí obličejových vrásek a tento miniinvazivní výkon se tak zařadil na třetí příčku nejžádanějších zákroků na naší klinice, hned po augmentaci prsou a operaci víček. Podle prvních měsíců roku 2014 očekáváme v letošním roce výrazný nárůst,“ konstatuje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. Podle Kufy české ženy oceňují, že jde o velmi rychlé, v podstatě bezbolestné a velmi efektivní zákroky, které jsou navíc relativně levné.

Botox od lékařů i načerno

Tak jako roste poptávka po těchto službách, roste i nabídka, a to bohužel nejen ze stran esteticky zaměřených lékařských zařízení. Přitom dle zákona smí injekčně aplikovat tyto materiály pouze lékaři specializovaní právě v oboru korektivní dermatologie nebo plastická chirurgie. „Lékař je totiž schopen vypořádat se s případnými komplikacemi, je schopen zvážit indikace, kdy je vhodné látku aplikovat, případně může nabídnout i jako alternativu invazivní metodu,“ varuje před službami z rukou medicínsky neatestovaných profesí specialista na korekce vrásek Pavel Kobzík z týmu Romana Kufy.

Pozor je třeba dávat zejména při výběru materiálu

„Zvlášť pokud jde o aplikaci permanentních (nevstřebatelných) výplní může dojít ke granulomům, tedy hrudkám a nerovnostem na obličeji. Výplně na bázi kolagenu zase mohou vyvolávat alergie. Navíc nevstřebatelné materiály lze jen velmi těžko odstranit. Různé zánětlivé komplikace hrozí celkově při nedodržení sterilních podmínek,“ konstatuje lékař z Perfect Clinic. Podle Kobzíka jsou rizika minimalizovaná jen u botulotoxinu a vstřebatelného materiálu kyseliny hyaluronové, kde naštěstí nehrozí při špatné aplikaci nevratné změny, ale „pouze“ dočasné komplikace. Tedy nepřirozený vzhled v důsledku omezené mimiky v případě botulotoxinu, u výplní asymetrie na obličeji anebo nulový efekt. Trvalého přehnaně umělého vzhledu lze naštěstí podle slov plastického chirurga a docílit jen velmi těžko. Podaří se to pouze při často opakovaných nadlimitních dávkách. Kolik různých pracovišť nabízí tyto služby tzv. načerno, těžko vypátrat, protože na svých stránkách obvykle i kosmetické salóny garantují provedení zákroku lékařem. Ovšem realita taková být nemusí.

Zásadní jsou otázky jak, kolik, kam a čeho

Podle Pavla Kobzíka musí lékař přesně vědět, jak píchnout, kam a jaké množství čeho. Vpíchnutí těchto materiálů je totiž jedna věc, ale proces, který dávka látky v těle nastartuje, i když povrchově, věc druhá a zásadní.

Pokud jde o výplňové materiály, tak Kobzík z vlastní zkušenosti doporučuje kyselinu hyaluronovou. „Jde o tělu vlastní látku, a tak – i když se vyrábí synteticky – nevyvolává žádné alergické reakce organismu, netvoří se kapsuly, granulomy a podobné nežádoucí útvary,“ vysvětluje Kobzík. „Princip fungování výplní tkví de facto v mechanickém podepření plochy pod vráskou, a tím pádem její přizvednutí (pozvednutá kůže se vypne) či doplnění objemu v podkoží. Cennou vlastností kyseliny hyaluronové je výrazná hydratace, což je druhý přínos při povrchovější aplikaci pod vrásky a při jejím použití ve smyslu mezoterapie v partiích, kde je kůže suchá a vrásčitá,“ popisuje lékař.

Lékaři používají výplně v oblastech, kde dochází k poklesu kůže a ztrátě objemu, tedy efektně jimi vyplňují kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky nebo pokleslé koutky úst. Není ale výjimkou pomocí výplní dotvarovat a vypnout celý obličej včetně rozšíření ploch nad lícními kostmi.

Botoluxin dočasně zablokuje nervové zakončení ve svalu

Naopak přípravky s obsahem látky botulotoxin se aplikují do míst, kde je potřeba vrásky vyhladit, ale zároveň je možné omezit mimiku. Tyto materiály totiž dočasně zablokují nervové zakončení ve svalu a kůže se tak přestane ohýbat. Látka se aplikuje především do oblastí v horní polovině obličeje, tedy na vodorovné vrásky na čele, vrásky nad kořenem nosu nebo vějířky u očních koutků. Aplikace preparátu s botulotoxinem může mít též velmi pozitivní vliv na korekci nežádoucího výrazu obličeje. Bez vrásek na čele přestaneme působit zasmušile, přestaneme se trvale mračit a působíme přívětivěji, a tím pádem mlaději.

Kde stárneme nejdřív

S přibývajícím věkem se obvykle začínají nejdříve tvořit mimické vrásky okolo očí, poté tzv. mračící vráska nad kořenem nosu a horizontální vrásky na čele. Následují vrásky dolní partie obličeje, proto mezi velmi častý požadavek pacientek patří vyplnit oblast nosoretních vrásek. V poslední době jsou také velmi oblíbené výplně nad lícními kostmi. „S ohledem na výsledný efekt jde o můj nejoblíbenější zákrok. V takovém případě dokážeme unavenou a povadlou tvář pozvednout a zároveň odstranit propady pod očima. Klientka najednou vypadá odpočatě, mladě a navíc velmi přirozeně,“ popisuje Pavel Kobzík. Podobný efekt přinášejí i výplně do oblasti spánků.

Lepší je střídmost

Vůbec nejčastěji si nechávají vrásky vyhladit ženy mezi 30 a 50 lety, ovšem i po 60. roce věku. „Přínos je to vždy, ale ve vyšším věku je třeba používat tyto metody spíše střídmě, nesnažit se vypadat o 15 let mladší. Pak je výsledný efekt spíše komický až odstrašující, protože není možné do nekonečna nafukovat oblast lící a nosoretních vrásek či kontury dolních čelistí,“ uzavírá Kobzík.


publikováno: 30. 6. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetické kúry, estetické zákroky, klinika, krása, vrásky

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+