Covid-19 může být pohromou i pro vaše ruce | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Covid-19 může být pohromou i pro vaše ruce

27. 5. 2021

Onemocnění Covid-19 ovlivňuje naše životy ze všech stran. Od nošení respirátorů, zavřených restaurací, povinného testování až po naše ruce. Častější mytí rukou a agresivní dezinfekce může mít za následek suchou kůži, nebo dokonce ekzém. Lidé s jemnější kůží mohou mít bez následné péče popraskané ruce až do krve. Předejít se těmto problémům dá správnou volbou kosmetických přípravků.

„Je stále více lidí, kteří se potýkají s problémy se suchou kůží na rukách, ačkoliv nikdy tyto starosti neměli, “ říká Michaela Vítková, produktová specialistka ze StayBio.cz. Přinášíme pět rad, jak se takovým problémům vyvarovat.

Výběr vhodného mýdla

Problém mnohdy už začíná u samotného mýdla. Každý den si ruce myjeme několikrát a je tedy vhodné vybrat produkty, které neobsahují SLS či SLES, které nadměrně nevysušují ruce. „Označení SLS a SLES jsou sulfáty, které mají většinou syntetický původ. V kosmetice je najdete skoro v každém produkty, jako jsou například mýdla, šampony, kondicionéry, zubní pasty, ale i například jej najdete v prostředcích na nádobí či úklid domácnosti. Tyto látky mají nepříznivé účinky na pokožku. Narušují přirozenou ochrannou bariéru pokožky, vysušují ji a dráždí ji. Proto doporučuji sáhnout po jemnějším mýdlu a vyhnout se produktům se SLES či SLS,“ radí Michaela Vítková ze StayBio.cz.

Dezinfekce: každodenní nutnost

Většina z nás má doma dezinfekci na bázi alkoholu, ta je z hlediska dezinfekčnosti velmi účinná, ale zároveň ruce velmi vysušuje. „Pokud doma máte takovou dezinfekci, tak ji rozhodně nevyhazujte. Přidejte do ní aloe vera gel či glycerin. Obohatit ji můžete i o pár kapek svého oblíbeného éterického oleje. Vyrobíte si tak dezinfekční gel, který bude účinný a zároveň vaše ruce nebudou tolik vysušené,“ popisuje Michaela Vítková. Pokud nechcete používat alkoholovou dezinfekci zkuste například koloidní stříbro.

Kdo maže, ten jede

Výběr vhodného krému je také zásadní. Dobře zvolený krém nejenže ruce zklidní, ale zároveň díky němu předejdete dalšímu popraskání, svědění a vysoušení kůže. „Zvolit byste měli krém, který neobsahuje umělé parfemace, silikony, parabeny a ropné deriváty. Tyto chemikálie, které se běžně používají, nejsou vhodným pomocníkem pro normální ruce, natož pro ty extra suché a popraskané,“ tvrdí Vítková a dodává, že je dobré vsadit na přírodu. Vyzkoušejte například bambucké máslo neboli shea butter, které má protizánětlivé, zklidňující a hojivé účinky. Navíc pokožku vyživuje a je vhodné i pro atopickou a alergickou pleť.

Nezapomínejte na pitný režim a vitaminy

I nedostatečný pitný režim může být projevem suchých rukou. Při správném pitném režimu nejenže bude vaše tělo pracovat tak jak má, ale vaše pleť a pokožka bude rozjasněná, svěží a nebude tak suchá. „Pokud chcete přidat své pleti extra dávku výživy, zaměřte se na doplňky stravy či potraviny, které obsahují zinek, měď a vitamín E. Nejenže přispívají k udržení normálního stavu pokožky, ale také působí na nehty, vlasy i kosti,“ uzavírá Vítková.

Chraňte své ruce i při úklidu

V neposlední řadě je důležitá ochrana rukou při úklidu domácnosti. Běžné konvenční prostředky obsahují látky, které nejsou šetrné k pokožce rukou. Prostředky na nádobí, podlahu či univerzální čisticí prostředky obsahují SLES či SLS. Tyto látky nadměrně vysušují pokožku a narušují její ochranou bariéru. „Tyto přípravky jsou horší z toho důvodu, že je ihned nesmýváme. Máchání rukou ve dřezu či v kyblíku s prostředkem, který obsahuje tyto látky je mnohem horší než použití sprchového gelu, který v podstatě ihned smyjeme z kůže,“ říká Vítková. Rukavice chrání kůži před vlhkostí a SLES či SLS, ale i před dalšími látkami, které v úklidových přípravcích najdete.

Dezinfekce určitě patří mezi ochránce zdraví a doba covidová nás ji naučila používat, ale není všechno zlato co se třpytí, a to platí i pro použití dezinfekce.


publikováno: 27. 5. 2021, v rubrice Kosmetika
Štítky: COVID-19, hygiena, péče o pleť, úklid

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+