Jak se nezmýlit s kosmetikou pod stromečkem | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Jak se nezmýlit s kosmetikou pod stromečkem

8. 12. 2016

Mezi nejčastější vánoční dárky bude i letos patřit elektronika, oblečení, knihy a kosmetika. Zejména při výběru kosmetiky by si ale lidé měli dávat pozor, některá totiž může vyvolat nepříjemné alergické reakce.

Experimentovat s kosmetickými dárky se nevyplácí

Obdarovat své blízké kosmetikou každoročně plánuje přes 70 procent Čechů. Kosmetický dárek si přitom přeje pod stromečkem najít jen každý desátý Čech, většinou ženy. Většina z nich je věrná jedné kosmetické značce i několik let, experimentovat s kosmetickými dárky se tam příliš nevyplácí. „Zejména v okolí očí je pleť velmi citlivá a častým střídáním kosmetiky kůže trpí. Velmi citlivé je i samotné oko – v případě nákupu řasenek nebo očních stínů je proto dobré zjistit, jakou značku už obdarovaný používá, a držet se jí. Nevyzkoušené kosmetické přípravky totiž mohou nejen zatěžovat pleť, ale i obsahovat různé alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné zdravotní komplikace v podobě zarudnutí očí, nadměrného slzení nebo otoků,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Každý Čech nakoupí průměrně 16 vánočních dárků

Téměř dvě třetiny lidí vybírají dárky spontánně během nákupu. Při výběru kosmetiky se ale spontánnost nevyplácí. Kosmetika totiž dokáže vyvolat mimořádně nepříjemné alergické reakce. Alergie na kosmetiku, zejména na vonné složky, rostlinné extrakty či konzervační látky, se objevují u stále většího počtu lidí. „Některá dekorativní líčidla mohou vyvolat alergické reakce, otoky očí, zvýšit citlivost nebo začervenání očí. Tyto reakce ale nemusí nutně vyvolat jen levná kosmetika. Pokud se po nějakém kosmetickém přípravku objeví známky podráždění očí, je nutné přestat ho ihned používat. V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami. Pokud podráždění neustupuje, je třeba navštívit očního lékaře,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Rizika

Trendem posledních let jsou dárkové poukazy a pod vánočním stromkem nechybí ani ty na drobné estetické zákroky. Řada žen si například pod stromkem přeje najít poukaz na permanentní make-up. „Na jedné straně s sebou permanentní make-up nese hodně výhod – od neustále upraveného vzhledu až po úsporu peněz. Na straně druhé představuje mnoho rizik. Důležité je zvolit kvalifikovaný salon, který používá kvalitní nástroje a pigmenty. Nejčastější komplikací jsou alergické reakce, otoky, podkožní boule, zarudnutí, nespokojenost s výsledkem. Zvýšit pozornost je třeba zejména u alergiků, kde je riziko komplikací mnohem větší,“ upozornila Jarmila Dančová, lékařka oční kliniky Gemini.

Zhruba dvě třetiny Čechů koupí alespoň jeden vánoční dárek v e-shopu

Před nákupem kosmetiky on-line však odborníci varují. „Pokud se člověk rozhodne pro nákup kosmetiky přes internet, měl by být obezřetný a nakupovat pouze u certifikovaných prodejců. Vyhne se tak nepoctivým obchodníkům, kteří mohou nabízet napodobeniny značkové kosmetiky. Padělky mají často velice důvěryhodné provedení, a že jde o nekvalitní napodobeninu, pozná člověk často až během použití. Neoriginální kosmetika přitom může mít odlišné složení a obsahovat alergeny, které v té originální obsaženy vůbec nejsou,“ varoval Pavel Stodůlka.

Na problém si mohou ženy zadělat samy

Ignorují totiž data spotřeby dekorativní kosmetiky. Prošlé oční stíny nebo tuby řasenek mohou být velmi nebezpečné. „Pokud kosmetika nejeví žádné výrazné známky poškození, používají je ženy dál bez ohledu na datum spotřeby. Je však potřeba si uvědomit, že v prošlé kosmetice může docházet k přemnožení bakterií, které představují riziko vzniku zánětu, otoků, zarudnutí nebo dráždění očí. Pokud má žena v oku nějakou infekci, neměla by používat žádnou oční kosmetiku. Kosmetiku, kterou případně používá v době oční infekce, je dobré vyhodit. Může být totiž přenašečem infekce. Důležité také je oční kosmetiku nikomu nepůjčovat a nepoužívat kosmetiku někoho jiného. I to totiž může vést k potenciálnímu zanesení infekce do oka,“ uzavřela Jarmila Dančová.


publikováno: 8. 12. 2016, v rubrice Kosmetika
Štítky: dekorativní kosmetika, estetické kúry, krása, nákupy, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+