Lifting obličeje pomocí nití. Současný hit plastické chirurgie | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Lifting obličeje pomocí nití. Současný hit plastické chirurgie

18. 2. 2015

Povadlý obličej či prohlubující se vrásky v obličeji nemusejí být vždy důvodem k chirurgickému zákroku (faceliftingu). Poslední dobou se stále větší oblibě těší liftingové metody prováděné ambulantně, a to pomocí liftujících nití a jejich kombinací s mezonitěmi. Tahle miniinvazivní metoda omlazení nahrazuje velmi úspěšně skalpel, respektive jeho použití efektivně oddaluje.

OD HISTORIE K SOUČASNOSTI

Možná se to nezdá pravděpodobné, ale tato metoda je používána již několik desetiletí. Už v devadesátých letech minulého století byly známy aptosové nitě k liftování obličeje, což jsou nevstřebatelné nitě s protisměrnými háčky, pomocí kterých se kůže s podkožím fixuje v příslušné „nové poloze“. V dnešní době prožívají svůj „boom” nitě vyráběné ze vstřebatelných materiálů, což jsou především polydioxanonové nitě, jejichž použití, na rozdíl od nevstřebatelných kolegyň, čítá menší množství komplikací. Jde o biokompatibilní materiál, kdy je nižší riziko vzniku granulomů či zánětlivých komplikací a i po své době vstřebatelnosti (dle typu nitě jeden až dva roky) zároveň nekomplikují operatérovi případné provedení chirurgického faceliftingu.

Stěžejní je pro ošetření kvalita podkoží

Výhody moderní liftingové metody přibližuje MUDr. Petra Moravcová z kliniky Perfect Clinic: „Touto „niťovou“ terapií jsme schopni tvarovat kontury obličeje, pozvednout ústní koutky, obočí i tváře, vyplnit vrásky obličeje a taktéž provést lifting krku, povadlého poprsí, valů paží, zadečku a stehen. Samozřejmě musí být splněna indikační kritéria, nestane se tak u každého. Je nutné si uvědomit, že stěžejní pro provedení tohoto typu ošetření je kvalita podkoží, a proto je někdy před aplikací nitě nutné použít speciální přípravky s obsahem aminokyseliny či kyseliny hyaluronové, které se dají aplikovat injekčně nebo ve formě drinku a které podkoží zregenerují a nastartují tvorbu kolagenu. Teprve pak je možné zákrok provést a předpokládat pěkný výsledek. U příliš tenkého podkoží může niť prosvítat, její zoubky se nemají kam uchytit a výsledek nemusí být ani pro jednu stranu uspokojivý.”

Omlazení nitěmi je použitelné u všech věkových skupin

Je vhodné pro muže i ženy, ale protože výsledky jsou ovlivněny kvalitou kůže a podkoží, nemusí být očekávaný výsledek u osob vyššího věku či s větším povisem kůže ideální. Průměrný věk typického (či ideálního) adepta je tak mezi 35 až 45 lety.

3D NITĚ, ABSOLUTNÍ NOVINKA

„Při vlastním výkonu je ideální použítí nití více profilů a typů. Ty se liší nejen sílou nitě a délkou, ale i typem háčků či drážek. Nyní jsou hitem vstřebatelné kanylové 3D nitě. Na trhu se objevila nová generace nití na bázi polidyoxanonu s liftingovými zoubky, které se zavádějí do kůže pomocí kanyl pouze z drobných vpichů v kůži, kterou pomocí lokálního anestetika znecitlivíme. Vše je tedy bezbolestné a v mikroskopickém provedení. Použité množství nití je individuální, nicméně nejde již o desítky, jak tomu bývalo a stále je u mezonití, ale jedná se v průměru o 5 až 10 nití do jedné poloviny obličeje. Konkrétní počet závisí na ošetřované lokalitě a požadovaném efektu,” pokračuje MUDr. Moravcová.

Nitě na základě polydioxanonu se na 100% rozpouští po uplynutí osmi až deseti měsíců, což naprosto vylučuje možnost prosvítání nitě při zhubnutí pacienta. V případě potřeby lze po deseti až dvanácti měsících opakovat proceduru, a tím podpořit a zlepšit výsledek.

Výhody 3D nití

Dr. Moravcová přibližuje další výhody 3D nití: „Tato technologie používá hned několik inovací. Za prvé se niť aplikuje pomocí kanyly, čímž se minimalizuje riziko traumatizace kůže a podkoží. Proto jsou modřiny a otoky minimální, na rozdíl od mononití, které se aplikují pomocí jehel. Menší dyskomfort v místě aplikace může trvat maximálně jeden až dva týdny. Za druhé jsou nitě značně silnější než mononitě používané dříve a mají zoubky nastavené různými směry. Jedny zajišťují lifting, jiné zpevňují a udržují dosažený výsledek. Za třetí lze délku nitě měnit podle velikosti obličeje pacienta.”

AMBULANTNÍ APLIKACE BEZ NARKÓZY

Bezesporu velkou výhodou liftingu pomocí nití je téměř bezbolestná aplikace. Zákrok se provádí pouze v lokální anestezii na ambulantním sálku a po jeho skončení odcházíte domů. Riziko vzniku otoků a modřin je minimální. Princip působení nítě navíc není pouze liftující a podpůrný účinek není daný pouze přítomností háčků, důležitá je i reakce okolní tkáně na přítomnost „cizího materiálu“ v podkoží. Ten totiž stimuluje tvorbu kolagenu, čímž i po vstřebání samotné nitě liftující efekt přetrvá, protože v podkoží je nově vytvořená kolagenová kostra. Po výkonu se doporučuje nošení faceliftingové kompresní masky po dobu jednoho týdne během celého dne a jednoho měsíce během noci. Taktéž je vhodné dodržovat šetřící režim, alespoň během prvních tří až čtyř týdnů. Samozřejmostí je prevence otoků před výkonem i po výkonu, kdy se ovykle kombinují homeopatika s léky.

www.perfectcli­nic.cz


publikováno: 18. 2. 2015, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetické kúry, estetické zákroky, klinika, krása, muž

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+