Mýty a předsudky o botulotoxinu | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Mýty a předsudky o botulotoxinu

24. 7. 2014

Naše pokožka se loučí s pevností velmi brzy. Začíná se jí nedostávat kolagenu, vlákna elastinu, umístěná v podkoží, řídnou. Máme-li suchou pleť, celý proces se nastartuje ještě rychleji. Proto někdo potřebuje první pomoc s vyhlazením vrásek už v pětadvaceti letech a jiný až po čtyřicítce. Vráskám je rozumnější předcházet a požití botulotoxinu kromě vyhlazení může zároveň pomoci i preventivně proti vzniku vrásek dalších. Pokud je nebereme jako symbol životní moudrosti, ale obtěžují nás, je na čase vyměnit ustaraný a přísný výraz našeho obličeje za svěží a odpočatý. Jak je to tedy s botulotoxinem doopravdy?

Botulotoxin je jed?

Ano, botulotoxin skutečně patří mezi toxiny, dokonce je to nejsilnější neurotoxin na naší planetě. Právě proto se hojně využívá v medicíně, především v neurologii, a to k uvolnění nadměrně stahovaných svalů. Často po něm ale sahají také stomatologové. V České republice se používá už přes dvacet let, takže zkušenosti s ním jsou bohaté. Ostatně, medicína ráda využívá všechny přírodní jedy, protože při správné dávce je jejich účinek léčivý. A naopak, každý lék se může změnit v jed, pokud se podá v nadměrné dávce. A protože botulotoxin je látka nesmírně účinná, stačí ho v estetické medicíně k vyhlazení vrásek či odstranění pocení zcela nepatrná dávka – zhruba půl miliardtiny gramu, tedy 0,0000000005 gramu. Je to pouhý zlomek bezpečné dávky, kterou lékaři, využívající botulotoxin v estetické medicíně, potřebují pro větší svaly. Jeho účinek však trvá několik měsíců.

Mě se to netýká, já to nepotřebuji

Přibývající vrásky či nadměrné pocení obtěžuje mnohé z nás, a to bez ohledu na věk či pohlaví. Otázkou je, kdy zrovna vám začnou množící se vrásky přidělávat další rýhy na čele, kdy se pro vás stanou psychologickou zátěží nebo kdy si uvědomíte, že věčný pot vás už začíná profesně i společensky diskriminovat. Tyhle pocity jsou zkrátka individuální záležitostí každého z nás. Pokud ale jednou přepadnou i vás, budete už vědět, co vám od nich může poměrně snadno odpomoci: botulotoxin.

Je to jen pro ženy, k nám mužům vrásky patří

Jasně, s krásou a vším kolem ní jsou spojovány především ženy, jenže i muži chtějí vypadat dobře, ba v posledních letech to mnozí dokonce už přiznávají i nahlas. Ani oni si, ruku na srdce, nepřejí, aby jejich vrásky z věčného mračení či údivu příliš vypovídaly o jejich věku či životní situaci. Koneckonců, vzhled a celková image je tím, oč jde v dnešní době v neposlední řadě, a to jak u žen, tak u mužů. Jistě, vrásky jsou znakem vyzrálosti, ale to ještě neznamená, že si na obličej musíme věšet svůj stres a životní styl. Proč byste se i vy, muži, nemohli cítit a vypadat odpočatě, a přitom adekvátně svému věku?

Nechat si píchnout botulotoxin, aby mě zbavil věčného pocení, není zdravé

Pocení je samozřejmě přirozený proces. Hraje veledůležitou roli při termoregulaci těla, kdy odpařováním určité míry potu udržujeme naši tělesnou teplotu na optimální hodnotě. Pokud ale pocení obtěžuje už nejen nás samotné, ale také naše okolí, je rozumné vyhledat odborníka a nechat si nadměrně se potící místa ošetřit. Aplikací botulotoxinu se potní žlázy v žádném případě „neucpou“. Botulotoxin působí úplně jinak: na určitou dobu zablokuje informaci mířící z nervových zakončení do příslušné potní žlázy, že má vyprodukovat pot. Ostatní potní žlázy, rozeseté po celém těle, však dál udržují termoregulaci jako dřív.

To už pak nebudu já, určitě by mi to změnilo výraz

Téměř určitě máte ve svém okolí někoho, kdo už po botulotoxinu sáhl, jenže to netušíte. Jediné, co jste možná zaznamenali, je, že v poslední době vypadá nějak mlaději, spokojeněji, méně unaveně… Právě takové jsou totiž hlavní výsledky správné aplikace botulotoxinu. Výraz tváře určují především oči, ústa a úsměv, a ty se zcela jistě nezmění v tom smyslu, že byste to už nebyli vy. Vy se totiž změníte jaksi v „čase“: budete vypadat o pár let mladší.

Nebudu moci pořádně mluvit

Kdeže, vždyť botulotoxin vám přece nevpíchnou ani do jazyka, ani do hlasivek! Mluvit zkrátka budete moci, jak je vám libo. Možná však na chvíli oněmí kamarádky, až vás potkají…

Slyšela jsem, že to bolí

Aplikace botulotoxinu se zásadně provádí tou nejtenčí jehličkou. Vnímání vpichu se ale u jednotlivých lidí liší. Někoho injekce zabolí, jiný ji vůbec nepocítí. Pokud pro vás ale injekce představuje problém, může vám lékař poskytnout lokální anestetikum ve formě znecitlivující­ho krému.

Na botulotoxin budu muset chodit už pořád

Nikoli. Opravdu postačí nechat si ho aplikovat pouze jednou za několik měsíců, a to až tehdy, když vás budou vrásky či pocení obtěžovat nad pro vás únosnou mez. Návrat k původnímu stavu bývá však velmi pozvolný, takže vám nehrozí náhlá změna k horšímu, která by vás nutila k okamžité nápravě.

www.zivotbezvra­sek.cz


publikováno: 24. 7. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetické kúry, estetické zákroky, krása, péče o pleť, vrásky

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+