Nejčastěji podstupují Češi na plastické chirurgii korekci očních víček | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Nejčastěji podstupují Češi na plastické chirurgii korekci očních víček

29. 7. 2016

Češi utratí za plastické operace kolem dvou miliard ročně. Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Zatímco zejména mladší ženy řeší úpravu poprsí nebo nosu, okolo čtyřicítky přichází na řadu korekce očních víček. Zájemců o tento zákrok přibývá i z řad mužů.

Muži mají stále větší zájem o operace

Ještě před deseti lety byl zájem českých mužů o plastické operace prakticky nulový. Dnes je téměř každý sedmý pacient plastické chirurgie muž. Největší zájem mají o korekci očních víček. „Mezi nejčastější zákroky plastické chirurgie patří operace horních víček. Ty podstupují z 60 procent ženy a ze 40 procent muži, kterých každým rokem přibývá. Nejčastěji se během operace používá vysokofrekvenční elektrokauter, který je šetrnější a zkracuje dobu rekonvalescence,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Věková škála pacientů je velmi široká, typičtí pacienti jsou čtyřicátníci a starší lidé. Není ale výjimkou, že se na lékaře obracejí i zástupci mladší věkové skupiny. „Tvar víček je totiž dán především geneticky. Proto někdy operaci podstupují i mladší lidé, kteří nechtějí odsouvat zákrok na pozdější věk a žít s handicapem déle. Pokud horní víčka začnou ztrácet svůj tvar, bez zákroku plastického chirurga už se jim nikdy zpět nevrátí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Operace očních víček patří mezi nejčastější zákroky

Na rozdíl od čistě estetických plastických operací, jako je například zvětšování prsou nebo modelace nosu, se pro korekci očních víček řada pacientů rozhodne ze zdravotních důvodů. „Oční víčka jsou téměř nepřetržitě v pohybu, proto také v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. Kůže na horním víčku ztrácí časem elasticitu, působí na ni gravitace a vlivem neustálého pohybu začne vytvářet převis, který v některých případech může přepadávat až přes okraj víčka a omezovat vidění. Kromě toho, že takové oční víčko nevypadá hezky a přidává na věku, může způsobovat i řadu dalších komplikací. Především tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v bolesti hlavy. Někdy mohou převislá oční víčka i zužovat zorné pole, což operace vyřeší,“ řekl Pavel Stodůlka.

V počtu provedených zákroků převládají operace horních víček, dolní víčka tvoří jen deset procent. „Problémem dolních víček jsou váčky, kvůli kterým vypadá tvář unaveně. Váčky se pod očima často objevují jako následek přemíry stresu, při rychlém úbytku váhy a především při nedostatku spánku. Z kosmetických důvodů se také dají odstranit útvary na víčku, jako jsou například bradavičky nebo znaménka,“ uvedl odborník na operace očních víček MUDr. Tomáš Prusenovský z oční kliniky Gemini.

Jedním z mýtů je, že operace očních víček jsou pouze sezonní záležitost. „Na horních víčkách lze zákrok provádět po celý rok. Po operaci dolních víček se může objevit modřina a obličej není asi čtvrt roku vhodné vystavovat slunečnímu záření,“ dodal Pavel Stodůlka.

www.gemini.cz


publikováno: 29. 7. 2016, v rubrice Kosmetika
Štítky: estetická chirurgie, estetické zákroky, krása, oči, operace

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+