Opalování bez rizika | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Opalování bez rizika

18. 5. 2021

V dnešní době je opálená pokožka symbolem mládí a zdraví. Je ale opalování opravdu zdravé? Sluneční světlo má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychickou pohodu a je též potřebné pro tvorbu vitaminu D v našem těle. Opalování však nemůžeme označit jako bezpečné, rizika spojená s výskytem rakoviny kůže jsou přítomna vždy. Přesto většina z nás na bronzově opálenou kůži nedá dopustit, důležitá je tedy kvalitní ochrana. Jak naše tělo před slunečním zářením bezpečně chránit, radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

KRÁSA VS. ZDRAVÍ

Dlouho očekávané období oblíbeného chytání bronzu je tu. Jakákoli expozice UV záření s sebou kromě krásného vzhledu přináší také celou řadu nežádoucích účinků – od tvorby pigmentových skvrn, spálení pokožky, stárnutí kůže až po rakovinu. PharmDr. Ivana Lánová vysvětluje: „Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí vystavit slunci obličej či hřbet rukou 1–2× týdně zhruba na 15 minut, není tedy nutné dlouhé opalování.“ Pokud i přesto toužíte po snědém vzhledu, berte ohled na typ vaší pokožky, vystavujte se slunečním paprskům s obezřetností a volte ochranu v podobě kvalitního opalovacího krému.

CO SE DĚJE S POKOŽKOU PŘI OPALOVÁNÍ

Rozeznáváme 3 typy ultrafialového záření – UVA, UVB a UVC. UVC záření je absorbováno ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá. Na zemský povrch – a tedy i na naši pokožku – dopadá UVA a UVB záření. „Oba typy UV záření mají mnoho účinků. Na jednu stranu vyvolávají mnohými oblíbenou pigmentaci a pomáhají s tvorbou vitaminu D v těle, z dlouhodobého pohledu ale také způsobují zarudnutí, stárnutí kůže a kožní nádory,“ vysvětluje Ivana Lánová. Nesmíme zapomínat na to, že se i minimální poškození sčítají, takže se některé změny mohou projevit až ve stáří.

PREVENCE, OCHRANA A NÁSLEDNÁ PÉČE

Ochranou před slunečním zářením je jednoznačně prevence, tedy neslunit se. Při opalování se potřebujeme chránit před UVA a UVB zářením. Možná je fotoprotekce opalovacími krémy s dostatečným SPF a také textiliemi, což je nejpřirozenější ochranné opatření. Je třeba dodržovat obecná pravidla, mezi která patří nechodit na přímé slunce mezi 11. a 15. hodinou. Ivana Lánová dodává: „Kojenci do 6 měsíců by se neměli přímému slunci vystavovat vůbec. Děti do 2 let je třeba chránit oděvem a nevystavovat polednímu slunci, starší děti by měly používat opalovací krémy s vyšším faktorem. Platí zásada „3 K“ – krém, klobouček a košilka.“ Na ochranu pokožky je důležité myslet i při každodenních činnostech, ne pouze při pobytu na zahradách, u bazénů či moře. „Existuje 8 míst, na která při aplikaci opalovacího krému zapomínáme: rty, ušní lalůčky, krk, podkolenní jamky, nárty, okolí očí, u mužů pleš, u žen dekolt,“ doplňuje Lánová.

Pokožku, která byla vystavena pobytu na slunci, je potřeba následně ošetřit. Krémy po opalování by měly pokožce doplnit chybějící vlhkost a pružnost. V případě spálení pokožky jsou vhodné chladivé gely, které zmírní následky popálení. Ivana Lánová dále radí: „Vhodné jsou přípravky s obsahem D-panthenolu, který má schopnost vázat vodu v pokožce, a tím udržovat správnou hydrataci. Proniká až do hlubokých vrstev pokožky, kde přímo stimuluje tvorbu nových buněk a pigmentu.“ K přirozené ochraně organismu před nepříznivými vlivy slunečních paprsků přispívají i potravinové doplňky s obsahem přírodních karotenoidů a vitaminů.

CO NA TO VLASY?

UV záření a vysoké teploty působí i na nechráněné vlasy. „Narušením povrchové vrstvy vlasů dochází k jejich oslabení, třepení, ztrátě pružnosti a lesku. Záření může pronikat až k vlasové cibulce a poškodit ji. Vlivem slunečního záření dochází k zesvětlení vlasů a jejich vyšisování,“ vysvětluje Lánová. Své vlasy před slunečním zářením chraňte pokrývkou hlavy a používáním speciálních ochranných přípravků na vlasy s UV faktorem. Kromě toho je vhodné během letních měsíců vlasům dopřát speciální masky, zábaly, kondicionéry a vlasové kúry, které dodají vlasům potřebnou výživu a hydrataci.

HYDRATACE VNITŘNÍ I VNĚJŠÍ

Důležitou ochranou před sluncem je i pitný režim. V důsledku nadměrného pocení a absence pocitu žízně totiž snadno hrozí dehydratace. „Při vyšších teplotách je dobré pít po málu i když nemáte pocit žízně. Denní příjem tekutin by měl dosahovat minimálně tří litrů,“ radí PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Doporučuji i používání termálních vod ve spreji, které jsou bohaté na minerály, zklidňují pokožku a působí proti podráždění.“

KVALITNÍ PRODUKTY JSOU ZÁKLADEM ÚSPĚCHU

Kosmetika z lékárny splňuje vyšší normy než standardní kosmetika z drogerie, protože na ni jsou kladeny mnohem vyšší nároky, co se týče složení i použitých ingrediencí. Ve vybraných lékárnách BENU si můžete dokonce nechat poradit vyškolenými dermoporadkyněmi, nechat si provést diagnostiku pleti, a získat tak informace o tom, která kosmetika je vhodná přímo pro vás.

Tipy na produkty

Eucerin Emulze na opalování na obličej s depigmentačním účinkem Pigment Control SPF 50+ 50 ml Špičkový přípravek na opalování na obličej pro všechny typy pleti, který předchází vzniku hyperpigmentace vlivem slunečního záření, účinně redukuje pigmentové skvrny a brání jejich opakovanému výskytu. Emulze má lehkou, nemastnou texturu, která se okamžitě vstřebává a zajišťuje sjednocený tón a zářivý vzhled pleti.

CANNEFF® CBD Double Effect Eye Cream oční krém s dvojitým efektem umí eliminovat nejen vrásky v okolí očí, ale i tmavé kruhy. Kruhy a váčky mizejí již po 28 dnech používání, vrásky jsou vypnuty okamžitě! Jemná, velmi rychle vstřebatelná a nelepivá emulze díky struktuře tzv. organogelu tvoří dokonalý základ pro maximální efekt použitých aktivních látek.

Bioderma Hydrabio Sérum 40 ml Hydrabio Sérum poskytuje hloubkovou péči pro optimální hydrataci citlivé a dehydratované pokožky. Je unikátním přípravkem, který pokožku zvlhčuje až do hloubky a dodává pokožce pocit svěžesti a hebkosti. Díky složce Aquagenium je pleť dokonale hydratována. Po použití séra je pleť jemná a vrací se jí pružnost a pevnost. Ideální jako podklad pod make-up pro všechny typy pleti.


publikováno: 18. 5. 2021, v rubrice Kosmetika
Štítky: krása, léto, opalování, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+