Padají vám ve velkém vlasy? Hledejte příčinu | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Padají vám ve velkém vlasy? Hledejte příčinu

26. 5. 2022

Vaše hříva se pravidelně obnovuje, proto je běžné, když člověk ztratí denně okolo 50 až 100 vlasů. Jestliže ale nacházíte stále více chomáčů a intenzita padání vás znepokojuje, je na čase začít pátrat po příčině a pustit se do boje s nepříjemným problémem… Vyzkoušejte tipy, jak si zachránit hustou kštici!

Vlasy průběžně padají

Průměrně má člověk na hlavě asi 100 tisíc vlasů, které rostou přibližně o 1 až 1,5 centimetru za měsíc. Jejich růst, kvalita i míra padání závisí na různých faktorech, jako je věk, zdravotní stav, dědičné dispozice, strava a celkový životní styl.

Je běžné, že při mytí či úpravě účesu některé vlasy vypadnou. Jejich počet by však neměl překročit stovku. Na podzim to může být i více, jelikož přirozený přírodní cyklus v tomto ročním období způsobuje obměnu kštice, podobně jako zvířata mění srst. Pokud ovšem v hřebenu, na polštáři, v umyvadle či na podlaze nacházíte chuchvalce vlasů anebo pozorujete viditelné prosvítání pokožky na hlavě, je třeba mít se na pozoru. Řídnutí vlasového porostu může mít celou řadu příčin.

Diabetes, štítná žláza i oční vada

Vypadávání vlasů se označuje jako alopecie. K jejich ztrátě může docházet po celé ploše hlavy, anebo v chomáčcích, kdy jde o takzvané ložiskové vypadávání vlasů neboli alopecia areata. Jednou z příčin mohou být různá onemocnění, jako jsou poruchy příjmu potravy, diabetes, potíže se štítnou žlázou… Překvapivým faktem je, že vypadávání vlasů může souviset i s oční vadou. „Ano, opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ potvrzuje oftalmoložka MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti MUDr. Valešová. Padání vlasů zmiňují i lidé, kteří prodělali covid-19 a jejich organismus byl vinou nemoci oslaben. A způsobit jej může také užívání některých léků.

Ach ty hormony

Rovněž hormonální nerovnováha se může odrazit na kvalitě, ale také úbytku vlasů. Typicky se jedná o nastávající nebo kojící maminky, případně ženy kolem padesátky, které procházejí menopauzou. Také u mužů hladina testosteronu ovlivňuje jejich porost na hlavě. U některých z nich se počínající kouty, anebo „kolečko“ na temeni hlavy může objevit již mezi dvacátým a třicátým rokem. Oslabení vlasových cibulek je způsobeno zvýšenou produkcí testosteronu, hovoří se o takzvané androgenetické alopecii. Padání vlasů však může úzce souviset i se stresem, únavou či vyčerpáním organismu. A svůj díl si nese i nesprávná péče o vlasy a používání nekvalitních přípravků či stylingových přístrojů, anebo špatné návyky, jako je stahování vlasů nebo spánek s mokrou hlavou.

Vsaďte na kvalitní kosmetiku

Na trhu existuje řada přípravků, které pomáhají s padáním vlasů. Ideální je cílená péče v podobě ampulí či užívání podpůrných produktů. Specializovanou péči pro padající vlasy poskytuje například řada K05 od značky Kaaral. Dopřát si můžete také masáž vlasové pokožky při běžném mytí šamponem s posilujícím složením.

K05 Ampule proti vypadávání vlasů obsahují koncentrovaný roztok bohatý na aktivní složky proti vypadávání vlasů. Díky svému složení okamžitě zastavuje vypadávání vlasů již od prvního použití. Obohaceno Tea Tree olejem, působí antibakteriálně, proti plísním a protizánětlivě. Řada K05 byla navržena pro ty, kteří chtějí efektivně řešit problém s vypadáváním vlasů, porušením rovnováhy sekrece mazových žláz a lupů, vyskytujících se působením nejrůznějších vnějších faktorů.

K05 – Revitae Treatment je revoluční novinka proti vypadávání vlasů a na podporu zlepšení jejich kvality, hustoty a růstu, za pomoci stimulace kmenových buněk. Obsahuje šampon a vlasové sérum, které pomáhá proti anomáliím v pokožce a vlasu, jako je vypadávání, ztenčování a zeslabování vlasového vlákna. Podporuje probuzení „spících“ vlasových folikul, stimuluje krevní mikrocirkulaci a jeho antioxidační účinek bojuje proti volným radikálům a zabraňuje stárnutí vlasů.

Zakoupíte na: www.viviane.cz

Nevystavujte vlasy zátěži

Kvalitě vlasů neprospívá ani neodborné barvení nebo vystavování velmi vysokým teplotám při kulmování či žehlení. Proto při stylingu využívejte kvalitní pomocníky, kteří dokážou regulovat teplotu vzduchu a tím eliminovat poškození vaší hřívy. Před stylingem používejte také speciální přípravky, které chrání vlasy před působením tepla.

Vysoušeč vlasů Dyson Supersonic navržený pro všechny typy vlasů na rozdíl od jiných přístrojů měří více než 40krát za sekundu teplotu a reguluje ji. Tím zabraňuje poškození vlasů extrémním teplem a pomáhá chránit jejich lesk. Má pět stylingových magnetických nástavců, včetně novinky Flyaway proti polétavým vlasům.

Hýčkejte vlasovou pokožku

Kromě používání správné vlasové kosmetiky, která podporuje růst vlasů, dbejte rovněž na prokrvení pokožky hlavy. Díky tomu se ke kořínkům dostane potřebná výživa. Vyzkoušejte masáž hlavy, použít můžete i speciální masážní kartáč určený k těmto účelům. Zároveň pokožku zbytečně nezatěžujte, například nošením velmi utažených culíků nebo drdolů.

Tip: Vyvarujte se nešvarům, které vlasům škodí. „Určitě bych neusínal s mokrou hlavou, vždycky vysušit, dát tam nějakou výživu, klidně i masku na noc, která se ráno opláchne, nebo olejíčky,“ radí kadeřník Dan Pašek ze salonu The Trim.

Dbejte na zdravý životní styl

Na zdraví vašich vlasů, ostatně jako na zdraví celého organismu, má velmi důležitý vliv složení vašeho jídelníčku. Vsaďte proto na kvalitní pestrou stravu, která tělu zajistí široké spektrum potřebných živin, včetně vitaminů a minerálů. Vsaďte na zelené potraviny (např. špenát, brokolice), ořechy a semínka (slunečnicová, sezamová), vejce či potraviny bohaté na vápník (mák, sýry, ryby…). Nezapomínejte ani na pitný režim, který tělo hydratuje.

Tip: Nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, které mohou odhalit i dosud skryté nemoci. Jak již bylo zmíněno, za padáním vlasů mohou stát různá onemocnění, která je zapotřebí zavčasu léčit, ať už se jedná například o cukrovku, poruchy štítné žlázy nebo potíže se zrakem. Na prevenci docházejte nejen k praktickému lékaři, ale také ke gynekologovi či na oční. Při potížích s nadměrným padáním vlasů podstupte trichologické vyšetření.

Dopřejte tělu relax

Nadměrný stres je jednou z častých příčin vypadávání vlasů, proto se jej snažte co nejvíce redukovat. Dopřejte si odpočinek a pravidelný spánek, můžete vyzkoušet dechová cvičení, meditaci, anebo jógu. Dokonce existují i speciální jógové pozice (ásany), které dokážou zlepšit prokrvení pokožky hlavy a podporují tak kvalitu vlasů a zamezují jejich vypadávání. Patří mezi ně například ramenní stojan (lidově řečeno „svíčka“), střecha neboli pes hlavou dolů anebo hluboký předklon.

Tip: Jestliže chcete své vlasy hýčkat i ve spánku, můžete si dopřát také povlečení na polštář z pravého hedvábí, které chrání v noci hřívu před lámáním, třepením a vypadáváním.


publikováno: 26. 5. 2022, v rubrice Kosmetika
Štítky: prevence, vlasy

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+