Připravte pokožku na jaro | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Připravte pokožku na jaro

11. 4. 2014

I když se může zdát, že jarní období je pro kůži vysvobozením, opak bývá pravdou. Výrazné střídání teplot a zvýšený sluneční svit je spíš pro ni šok. Celou zimu musela odolávat suchému, mrazivému počasí a nyní ještě přechodu ze studeného do teplého ročního období. Není divu, že se u řady z nás právě na počátku jara objevují nebo prohlubují kožní problémy. Jak se bránit?

Proč trpíme na začátku jara?

Jaro je zřejmě nejkrásnějším ročním obdobím, ale často ne pro naši kůži. Během zimy se totiž vlivem studeného a suchého počasí v naší kůži tvoří nejméně ceramidů, které se podílejí na hydrataci a pružnosti kůže. Problém je i střídání teplot. Rána jsou obvykle chladná až mrazivá, během dne pobýváme ve vytopených nebo sluncem vyhřátých místnostech a k večeru opět teploty klesají. A pokožka na změnu počasí a další vnější vlivy reaguje. Poznat to můžeme naprosto jednoduše: naše kůže je sušší než v jiných ročních období, více pne, často je popraskaná nebo se i více olupuje. A to už je jen krůček k tomu, aby díky menším trhlinkám nebo ranám do naší pokožky pronikaly škodliviny a nežádoucí mikroorganismy, které vyvolávají řadu kožních problémů od nepříjemného svědění přes zarudnutí kůže až třeba po mikrobiální ekzém.

Nejčastější kožní problémy

Mezi nejčastější kožní problémy, na které si většinou v tomto čase stěžujeme, patří suchost a nepříjemné pnutí, zvýšená citlivost, podráždění, svědění, popraskání kůže, například v oblasti rtů, neadekvátní reakce na kosmetické přípravky nebo zhoršení stavu ekzému či lupenky. To vše více či méně souvisí právě s narušenou bariérovou funkcí kůže (kožní bariérou), proto je nutné ji co nejrychleji obnovit. Díky její obnově se totiž pokožka takzvaně „uzavře“, což zabrání pronikání škodlivin do kůže, ale i naopak úniku vody a přirozené hydratace pokožky. Rovněž se omezí dráždění kůže a dojde k obnově její pružnosti.

První pomoc kůži

Pro obnovu přirozené kožní bariéry je samozřejmě nutná naše péče. Pomůže zejména takzvaný barierový krém, který představuje první pomoc pro citlivou a zatíženou kůži (např. 2DERM). Není vhodné zkoušet nejrůznější kožní krémy a balzámy, ale rovnou se zaměřit právě na specifické bariérové přípravky – poradit nám mohou například i v lékárnách. „Takovýto přípravek totiž poskytuje pokožce náhradní bariérový systém, který je schopný po určitou dobu dočasně nahradit přirozenou bariérovou funkci kůže a vytvořit tak podmínky pro její regeneraci i ochranu,“ vysvětluje RNDr. Josef Skalník z For Life. Při výběru vhodného krému je také vždy nutné sledovat jeho složení. Citlivá kůže totiž vyžaduje skutečně jen dermatologicky testované přípravky bez jakýchkoli vedlejších vlivů. Vhodné je se také ptát na unikátnost přípravku, ale i účinnost a zkušenosti pacientů.

Pozor na sluníčko

S přicházejícím jarem je nutná dokonalá ochrana kůže i z hlediska zvýšeného slunečního svitu. Správná péče o kůži nás dokáže zbavit neadekvátních reakcí na slunce i dalších nepříjemných podráždění. S regenerovanou pokožkou v dobrém stavu a kvalitní ochranou můžete směle vyrazit do přírody a neschovávat se před slunečními paprsky.


publikováno: 11. 4. 2014, v rubrice Kosmetika
Štítky: akné, alergie, bezpečný, ekzém, hygiena, krása, péče o pleť, prevence

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+