Průvodce květinovými vodami – jejich benefity a využití
Všichni víme, že rostliny mají velkou moc. Květové vody jsou na trhu pouze pár let, ale získaly si velkou oblibu. Není divu. Pojďme se tedy podívat, jak vznikají, proč by nás měly zajímat a jak je můžeme používat!
Jak se vyrábějí vody z květů
Říká se jim květové vody, ale také hydroláty nebo hydrosoly. Vznikají poměrně jednoduchým procesem – jsou vedlejším produktem parní destilace éterických olejů. Získávají se ponořením rostliny do nádoby s destilovanou vodou a zahřátím. Obsahují všechny prospěšné esence extrahované (= vyluhované) rostliny. Ve výsledku se od éterických olejů liší pouze tím, že jsou jemnější, a právě proto jsou vhodné k přímé aplikaci na kůži.
Přírodní radost ve spreji – 7 benefitů květinových vod
Výše zmíněný popis výroby lze aplikovat na jakékoliv čerstvé květiny, ale také na listy, plody nebo jiné rostlinné materiály. Zobecnit jejich výhody je proto obtížné, ne však nemožné.
Pozornost si získávají především z těchto důvodů:
- Místo nachází v péči o pleť, aromaterapii i jako součást pokrmů či nápojů.
- Pro svou univerzálnost je lze použít na jakýkoliv typ pokožky.
- Skvěle hydratují kůži suchou a uklidňují kůži citlivou.
- Jsou velmi jemné, a proto se hodí i pro děti.
- V létě optimálně zchladí a osvěží.
- Slouží k extra hydrataci před následnou péčí.
- Čistí, zklidňují, dodávají sílu… stačí si vybrat tu správnou.
Přehled nejoblíbenějších květinových vod a jejich vlastností
Dnešní trh nabízí tolik produktů, že se člověk snadno ztratí. Květinové vody jsou však svým složením tak jednoduché, že je snadné najít tu svou. Jaké v obchodech najdete nejčastěji?

1. RŮŽOVÁ VODA
Domovem těchto vod bývá nejčastěji Bulharsko. Právě tam jsou totiž nejlepší podmínky pro růst opojně vonící Rosa Domascena. Jejich esence jsou vhodné nejen pro pokožku, ale také pro vlasy, a dokonce i pro duševní zdraví. Uvádí se, že vdechování vůně růží zmírňuje úzkost, stres a příznaky migrény. Při použití na pokožku má ověřené protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Pomáhá obnovit bariéru pleti a její přirozenou hydrataci. Pokud si ji přidáme do ranní vody nebo odpoledního čaje, stimuluje metabolismus. Lze užít i vnitřně. Přidání 1–3 lžic do ranní vody zmírňuje stres, pomáhá trávení a podporuje celkovou hydrataci. Protože má typickou chuť, hodí se do některých koktejlů nebo na pečení.
2. VODA Z BÍLÉ RŮŽE
Bílá Rosa Alba je olejnatý typ růže, který taktéž roste v bulharském růžovém údolí. Ve srovnání s klasickou růžovou vodou má lehčí a jemnější květinové aroma. Používá se k hydrataci, čištění, uklidnění a povzbuzení matné, stárnoucí a suché pokožky. Skvěle se hodí jako mlha na obličej i na celé tělo.
3. HEŘMÁNKOVÁ VODA
Vyrábí se destilací okvětních lístků heřmánku římského a slouží dobře všem typům pokožky, zejména jemné, suché a citlivé pokožce. Heřmánková voda je jednou z nejpoužívanějších květinových vod v péči o děti. Má totiž úžasné uklidňující a jemné, avšak velmi účinné antibakteriální vlastnosti.
4. LEVANDULOVÁ VODA
Bulharsko je nyní největším světovým pěstitelem levandule a jejich levandulová voda je jednou z nejoblíbenějších květinových vod. Není divu, není to totiž jenom úžasný přírodní toner a silný odpuzovač hmyzu, ale také přípravek, který lahodí mysli a poskytuje okamžitou pohodu.
5. MÁTOVÁ VODA
Voda z máty peprné se získává parní destilací čerstvých listů Mentha Piperita. Ze všech květinových vod to je ta nejvíc osvěžující, chladící a energizující. Je fajn jako přírodní toner a mlha na obličej, vlasy, pokožku hlavy i tělo. Proslavila se především svými antiseptickými a harmonizačními vlastnosti, takže je ideální pro aknózní a problematickou pleť a mastnou pokožku hlavy.
Květové vody můžete vybírat na www.goodie.cz.