Roušky mohou způsobit „maskné“. Jak pečovat o pleť v dnešní době? | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Roušky mohou způsobit „maskné“. Jak pečovat o pleť v dnešní době?

29. 3. 2021

Od roušek a respirátorů jsme si skoro neodpočinuli už rok. Pod ochranou dýchacích cest se ale mnohým často tvoří akné, opary, suchá kůže, či ekzém. Tomu se dá zamezit správnou péčí o pleť.

Máte roušku po celou dobu v práci?

Při dýchání vylučujeme malé kapénky, které způsobují navlhnutí roušky a následně pak zapaření obličeje. Pokud máte roušku jen na omezenou dobu, jako je nákup či návštěva doktora, nemusí to být takový problém. Máte-li roušku po celou dobu, co jste v práci, nejedná se o ideální situaci. Díky teplu a vlhku se více tvoří bakterie a vznikají i zánětlivá místa. Aknózní pokožka se může velmi rychle zhoršit.

„Dalším možným rizikem je tření pleti o roušku či respirátor. Vzniká tzv. mechanické odírání, které se může projevit šupinkami, začervenáním, zaníceními místy až „maskné“. Maskné je nové akné, které vzniká z masky, roušky či respirátoru. Toto akné bohužel zasahuje i jinak bez problematickou pleť,“ upozorňuje Michaela Vítková, produktová specialistka ze Staybio.cz

Nepříznivě může působit i změna pH či pokud máte citlivou nebo problematickou pokožku. Větší obtíže mohou očekávat i lidé trpící růžovkou, seboreou či dermatitidou. Jak tedy pečovat o pokožku? „Je důležité dodržovat základní kroky v péči o pleť,“ upozorňuje Michaela Vítková.

Krásná pleť

Čištění: Je prvním a nejdůležitějším krokem v péči o pleť. „Čistěte pleť alespoň dvakrát denně, tedy ráno i večer. Vmasírujte čisticí gel, mléko či jiný výrobek do navlhčené pokožky a důkladně opláchněte vodou. Pleť jemně vysušte ručníkem, není vhodné pleť dřít,“ radí Vítková.

Tonizace: Na umytou pleť aplikujte tonikum. Tonikum nejenže pomůže dočistit vaši pleť, ale také zatahuje póry, tudíž se dovnitř nedostanou další nové nečistoty. Extra péče: Pod pojmem extra péče si můžete představit séra, masky, peeling a jiné. Zde určitě vyzkoušejte pleťovou masku například na bázi jílu, který pokožku zklidní, vyčistí do hloubky a zregeneruje ji. Masku používejte maximálně 3× do týdne.

Hydratace: Posledním krokem je hydratace. Hydratujte nejenom zevnitř, ale i vně pokožky. Zde je vhodnější použít krémy typu voda v oleji než olej ve vodě. Hutnější a olejové krémy nemusí vyhovovat každému, ale lépe chrání pokožku před nepříznivými vlivy.

Pravidla, která jsou v dnešní době jasná a samozřejmá

Myjte si ruce. Platí hlavně pro případ, kdy si saháte na obličej. „Doporučuji si ruce umýt, než si sednete k práci. Za hodinu si až 25krát sáhneme na obličej,“ radí Vítková.

Mějte čistou roušku/respirátor. Pokud si dokonale vyčistíte ráno pleť a následně na to nasadíte špinavou roušku, je vám vaše pečlivé čištění k ničemu. Čistá rouška rozhodně uškodí méně než ta týden nošená.

Nechte pokožku dýchat. Je-li to možné, sundejte si respirátor a nechte pokožku dýchat.

Relaxujte. Jistě se vám stalo, že když jste byli ve stresu, tak se to projevilo i na vaší pokožce. Ať už pupínky, či suchými místy. Dnešní doba může být velmi stresující. Nezapomeňte si udělat čas na sebe například při dlouhé koupeli nebo skleničkou vína se svým partnerem.


publikováno: 29. 3. 2021, v rubrice Kosmetika
Štítky: COVID-19, péče o pleť

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+