Space Fluid, přírodní parfémy s příběhem | Kosmetika | Trendy zdraví

Hlavní strana » Kosmetika » Článek

Space Fluid, přírodní parfémy s příběhem

9. 10. 2023

Česká spisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková, autorka známých knih „Straka v říši entropie“ a "Maličkost“, představuje svůj nejnovější projekt, který dozrál po pěti letech práce. Space Fluid je niche unisexová parfémová řada, která dává přednost přírodě před chemií, navíc kořeněná uměleckým vyjádřením autorky. Představuje čtyři originální vůně, kde každý parfém má svůj vlastní příběh, ve kterém je zakódován seznam ingrediencí. Celý projekt Space Fluid je komplexním, autorským uměleckým dílem, kde parfémová receptura, flakony, povídky, kresby a videoklipy existují v jednom harmonickém celku.

Vůně spouštějící emoce

Na počátku stála dlouhá cesta hledání dokonalého parfému, který by vystihl vlastní osobnost a zachytil náladu, již autorka měla v mysli a umožnil jí tuto atmosféru zhmotnit kolem sebe. Dlouho se marně snažila nalézt tuto vůni v niche obchodech. Nakonec se rozhodla vytvořit si parfém sama. „Vonné kompozice vymýšlím s cílem obnovit historický význam parfémů, kdy měly za úkol nejen zprostředkovat vůni, ale sloužily i jako prostředek k meditaci a otevíraly brány duchovního světa,“ říká autorka a majitelka značky Space Fluid Markéta Baňková. Na své cestě hledala inspiraci u nezávislých parfumérů z Ameriky i Evropy: „Největší inspirací byli američtí „indie“ parfuméři – samorosti, kteří míchají fascinující originální vůně jak pro fyzické nošení, tak i jen pro samotný zážitek. Proto pracuji se vzácnými přírodními ingrediencemi, které mají schopnost ovlivnit naše pocity a myšlenky. Každá vůně je velmi realistická a proto ani nepůsobí jen jako parfém, ale jako záznam skutečného světa, skutečné události, skutečné fluidum místa nebo osoby.“

Příběhy a tajemství

Space Fluid není jen další značkou parfémů na překypujícím trhu, který mnohdy nabízí parfémy pouze jako povrchní řešení nepříjemných pachů, ale uměleckým dílem v mnoha jeho aspektech. Představují čichový portrét nádherného, bohatého a autentického světa, jaký by podle autorky měl být. Zpodobňují její představu elegantní femme fatale i romantického ideálu muže, pradávných archetypů naší historie, které však, jak věří, jsou stejné jak v době Kleopatry, tak i v současnosti.

Každý parfém má na webu svůj vlastní příběh či báseň, ve kterých je zakódován seznam jeho ingrediencí. „Vůně Space Fluid nejsou jenom parfémy, ale i nehmotnými obrazy. Podobně jako tomu bývalo v historii parfumérství, každý parfém je ručně vytvořen v malých sériích a uložen do flakonů, které vlastnoručně popisuji a případně doplňuji malbou,“ říká Markéta Baňková. Popisky na flakonech pak vizuálně odkazují na autorský rukopis známý z knihy „Straka v říši entropie“. Celý projekt Space Fluid je jednotným uměleckým dílem, kde parfémová receptura, flakony, povídky, kresby a videoklipy existují v jednom harmonickém celku autorčina umělecko-řemeslné práce.

Limitovaná Edice a neopakovatelné zážitky

Space Fluid parfémy jsou vyráběny bez kompromisů. Naprostá většina složek je přírodního původu z důvodu větší bohatosti a hloubky. Každý parfém je uložen ve své kovové cestovní krabičce. Jeho limitovanou edicí je skutečný nerezový artefakt, který sloužil československé armádě v letech 1963–1985 v počtu 257 kusů. Stejně tak je omezena každá šarže čtyř druhů parfému na nabídku 40–90 kusů. Jednotlivé flakony jsou vizuální interpretaci vůně samotné, malba tak odkazuje na hlubokomořský organismus, rostlinu, mimozemského tvora či oblak prachu formujícího galaxii.

Markéta Baňková je autorkou, výtvarnicí a experimentátorkou propojující různé disciplíny. V jejím bestselleru Straka v říši entropie (oceněném cenou Magnesia Litera) přivedla fyziku do povědomí čtenářů literární formou, zatímco v románu Maličkost (oceněném cenou Česká kniha) se věnovala biologii a genetice. Nyní se věnuje botanice a chemii prostřednictvím svého parfémového projektu Space Fluid. V devadesátých letech byla průkopnicí internetu a nových technologií, kdy napsala internetový román Mesto.html, vytvořila mapu New Yorku s názvem Nycmap.com a projekt Scribble.

S rozšířením internetu však její nadšení trochu opadlo, a ačkoli stále technologie využívá, vrací se k tradičním ručním metodám a komunikaci mimo online prostředí. Parfém nelze odeslat e-mailem, sdílet na TikToku, Instagramu nebo Facebooku, je třeba se s ním fyzicky setkat. Cílem projektu Space Fluid je obnovit parfémům individualitu uměleckého díla a jedinečnost autorské ruční práce. Parfémy „Space Fluid“ jsou vytvářeny nejen pro nošení, ale i jako samostatný smyslový zážitek, který vyvolává hluboké emoce. Toto je zrcadleno ve vysokém obsahu přírodních látek v jeho složení.


publikováno: 9. 10. 2023, v rubrice Kosmetika
Štítky: přírodní kosmetika, vůně

Další články v rubrice Kosmetika:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+